Nemoc špinavých rukou, nechtěný suvenýr z dovolené či letního tábora

Nemoc špinavých rukou, nechtěný suvenýr z dovolené či letního tábora

Publikováno: 28.07.2020

Zobrazení: 1716

Hepatitida A, známá také jako žloutenka či nemoc špinavých rukou, se vyskytuje zejména v zemích s nízkým hygienickým standardem. Onemocnět lze ale prakticky kdekoliv. Hepatitida A se snadno šíří v kolektivech, a tak může dojít k nákaze např. na letních dětských táborech. Proti hepatitidě A naštěstí existuje účinné očkování, dlouhodobě chránící před onemocněním. Jaké jsou příznaky a doporučená preventivní opatření proti tomuto onemocnění, které dokáže léto nepříjemně zkomplikovat?

28. 7. Světový den boje proti žloutence

Světový den boje proti infekčním žloutenkám připadá na 28. července a jeho cílem je zvýšit povědomí o žloutence a o možnostech předcházení infekci. K nejrozšířenějším typům patří žloutenky typu A, B a C. I když se lze proti žloutence typu A a B chránit očkováním, onemocnění hepatitidou narůstají. V souvislosti s létem je pozornost zaměřena především na žloutenku typu A, která ohrožuje zejména děti, mladé dospělé do 35 let a cestovatele.
 

Hepatitida, zánět jater

Hepatitidou je označován obecně zánět jater, nejčastěji způsobený virovými původci. Virová hepatitida A je celosvětově rozšířené virové onemocnění, jehož riziko nákazy je vyšší v zemích s nízkým hygienickým standardem a v přímořských státech. K nákaze nejčastěji dochází infikovanými potravinami, z kostek ledu v nápojích připravených z infikované vody, z nedostatečně tepelně zpracovaných ryb nebo mořských živočichů.
 

Nejvíce ohrožené skupiny

Virová hepatitida A častěji poskytuje příslušníky rizikových skupin, kterými jsou děti předškolního a školního věku, mladí dospělí do 35 let a cestovatelé. Zvýšené riziko nákazy hrozí také v souvislosti s výkonem některých povolání. Ohroženi jsou tak např. zdravotníci, vychovatelé a učitelé, vojáci, policisté, průvodci cestovních kanceláří, řidiči dálkové dopravy, pracovníci s odpady aj.
 

Přenos a příznaky hepatitidy A

Virus vniká do těla nejčastěji ústy. Infikovaná osoba vylučuje viry stolicí, a proto k šíření hepatitidy A přispívá nedostatečná osobní hygiena a bývá označována jako nemoc špinavých rukou. Hepatitida typu A se nejčastěji přenáší znečištěnými potravinami a špinavýma rukama. Mnoho infikovaných pacientů, hlavně dětí, nemá buď žádné nebo minimální obtíže. Pokud se onemocnění projeví, probíhá obvykle akutně. Příznaky připomínají běžnou chřipku. Typickými příznaky je zvýšená teplota, bolesti svalů a kloubů, nevolnost, zvracení, nechutenství. První příznaky se objevují většinou po 15 až 50 dnech od nákazy. V některých případech se u nemocného objeví žluté zbarvení kůže a očního bělma, žloutenka. Diagnóza je stanovena na základě klinických příznaků z krevních testů. Poruchu funkce jater signalizuje zvýšení koncentrace jaterních enzymů.
 

Léčba hepatitidy typu A

Léčba hepatitidy A je pouze podpůrná. Organismu jsou vytvořeny podmínky, aby mohl s viry úspěšně bojovat. Pacientovi je doporučen klid na lůžku a mírnění obtíží, kterými bývá většinou teplota, bolesti hlavy a zvracení. Lékař může předepsat hepatoprotektiva, léky chránící jaterní buňky a podporující jejich obnovu, vitaminy a jaterní dietu.
 

Očkování, nejúčinnější prevence

Nejlepší aktivní obranou proti hepatitidě A je očkování. Aplikována je jedna dávka očkovací látky s dlouhodobou ochranou. Prevencí je také dodržování hygienických opatření, kterými je pravidelné mytí rukou a správné tepelné zpracování potravin.
 

Podpořte obranyschopnost vašeho organismu

Vhodné je posilovat obranyschopnost organismu zdravým životním stylem. K podpoře zdraví imunitního systému přispívá také dostatečný přísun určitých vitaminů a minerálů. Doplněk stravy Spektrum Imunita, je obohacen komplexem Imunactiv® obsahující beta-glukan a bioflavonoidy. Navíc obsahuje také vitamin C a zinek, které přispívají ke zdraví imunitního systému. Pozitivně ovlivňuje celkové zdraví v období zvýšené fyzické a duševní námahy.
 

K podpoře zdraví dětského imunitního systému přispívají 

Jak vyzrát nad letními nevolnostmi?
14.05.2020

Jak vyzrát nad letními nevolnostmi?

Na letní dovolenou se těšíme celý rok a je jedno, jestli ji strávíme v zahraničí nebo v tuzemsku. Nejdůležitější pro nás je, abychom ji strávili s těmi, které máme nejraději, v pohodě a ve zdraví. Zdravotní obtíže se nám ale nevyhýbají ani v létě, a to zejména v podobě letních nevolností. Jaké jsou nejčastější příčiny letních nevolností a jak jim lze předcházet, abychom si dovolenou užili?

Přečtěte si více
Zobrazení: 123
Jak podpořit imunitu často nemocných dětí?
12.09.2022

Jak podpořit imunitu často nemocných dětí?

Každý rodič to dobře zná. Dítě nastoupí do školky či do školy a po několika dnech je nemocné. Opakované infekce u dětí jsou typické pro období, kdy se imunitní systém dítěte poprvé setkává s patogeny, rozvíjí imunitní odpověď a organismus si buduje imunitní paměť. Do určité míry můžeme imunitu dítěte ovlivnit tím, že ji budeme posilovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 6118
Doporučená dávka vitamínů? Znáte jí?
01.05.2020

Doporučená dávka vitamínů? Znáte jí?

Vitaminy jsou látky nezbytné pro správné fungování našeho těla. Každý vitamin má pro funkci organismu nezastupitelný význam a jeho deficit se vždy projeví na našem zdravotním stavu. Tělo si ale vitaminy není schopno samo vytvářet, a proto je důležité je tělu dodávat stravou nebo prostřednictvím doplňků stravy. Přehled základních vitaminů a jejich referenční hodnoty příjmu vám pro lepší orientaci v této problematice přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 27168