Lymeská borelióza a klíšťová encefalitida, různá onemocnění, ale společný přenašeč

Lymeská borelióza a klíšťová encefalitida, různá onemocnění, ale společný přenašeč

Publikováno: 30.06.2020

Zobrazení: 2774

Klíšťata patří mezi přenašeče neuroinfekcí, z nichž nejznámější a nejzávažnější je lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. I když se jedná o různá onemocnění s rozdílnými příznaky, lidé je často zaměňují. Společným přenašečem lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy je klíště, jehož aktivita bývá zejména v letních měsících velmi vysoká. Přehled základních příznaků těchto obávaných onemocnění je třeba znát, protože včasná diagnostika je základem úspěšné léčby.

Onemocnění je třeba rozpoznat včas

Včasná diagnostika lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy je prvním krokem k úspěšné léčbě. U některých pacientů se onemocnění neprojeví svými typickými příznaky a o to těžší je onemocnění rozpoznat. Latentní forma onemocnění může přecházet do dalších, těžko léčitelných fází, proto je důležité při podezření na některé z onemocnění přenášené klíšťaty, vyhledat lékaře. Určit, zda klíště bylo infikováno, lze prostřednictvím vyšetření v některé z laboratoří. Určení rizika nákazy pak umožní přijmout taková preventivní opatření, která zabrání rozvoji infekce, např. podání antibiotik poté, co je testované klíště pozitivní na lymeskou boreliózu.
 

Lymeská borelióza

Případů nemocných lymeskou boreliózou je v porovnání s klíšťovou encefalitidou v České republice mnohem vyšší počet. Proti lymské borelióze dosud neexistuje žádné očkování. Typickým příznakem lymeské boreliózy je zarudnutí v místě přisátí infikovaného klíštěte. Zarudnutí má ohraničený tvar s bílým bodem ve středu. Mezi další příznaky patří celková únava, malátnost, horečka a nevolnost. V některých případech může lymeská borelióza přejít do zánětu kloubů, šlach, kožních obtíží a postižení nervové soustavy. Onemocnění může probíhat i asymptomaticky a nemocní navštíví lékaře až mnohem později. Lymeská borelióza je léčena dlouhodobým podáváním antibiotik.
 

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida (klíšťový zánět mozku) je infekční virové onemocnění napadající nervový systém. Klíšťová encefalitida u dětských pacientů způsobuje spíše záněty mozkových obalů (meningitidu). První příznaky se objeví většinou za 7-14 dní po přisátí infikovaného klíštěte. Klíšťová encefalitida probíhá obvykle ve dvou fázích, ale může proběhnout jen v jedné fázi nebo také bezpříznakově. První fáze onemocnění má podobné příznaky jako chřipka a trvá cca 3-5 dní. Nemocný pociťuje bolesti svalů, kloubů, teplotu, bolest hlavy, celkovou únavu, nechutenství aj. Poté nastupuje krátkodobé zlepšení, po kterém může přijít druhá fáze projevující se ztuhlostí šíje, vysokou horečkou, silnými bolestmi hlavy, zvracením a světloplachostí. V této fázi je postižen centrální nervový systém. Objevují se projevy nervové obrny, ztuhnutí svalů, třes, závratě, poruchy paměti, spánku, dezorientace. Tento akutní stav klíšťové encefalitidy může trvat 2-3 týdny. Prodělané onemocnění v dětství neznamená vždy doživotní imunitu, ale pokud se onemocnění vyskytlo v dospělosti, imunita bývá doživotní. Nejlepší prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování.
 

Jak se bránit infekcím přenášenými klíšťaty?

  • Při pobytu v přírodě používáme repelenty.
  • Přisáté klíště ihned správně a bezpečně odstraníme, ranku vydesinfikujeme.
  • Chceme-li vědět, zda klíště bylo infikované, pošleme ho na vyšetření do laboratoře. Tak můžeme předejít případným zdravotním komplikacím.
  • Po přisátí klíštěte sledujeme po dobu několika dnů svůj zdravotní stav a v případě jakýchkoliv změn konzultujeme stav s lékařem.
  • Podporujeme imunitu zdravým životním stylem. Na podporu správné funkce imunitního systému lze užívat také doplňky stravy, např. Spektrum Imunita s vitaminem C a zinkem pro podporu správné funkce imunitního systému. Na podporu obranyschopnosti dětského organismu jsou určeny Marťánci ProImun cucací tablety obsahující extrakt z černého bezu a šípků a také vitamin C.

Jak správně a bezpečně odstranit klíště
14.07.2020

Jak správně a bezpečně odstranit klíště

Mýtus, že klíště se vyskytuje jen v lese, je už dávno překonán. Klíště si můžeme odnést i z městského parku nebo z trávníku před domem. Pokud si tohoto nechtěného společníka domů přineseme, je nutné se ho ihned zbavit. Bohužel ne každý zná způsob, jak klíště správně a bezpečně odstranit, a navíc se často tradují různé metody, které přenos infekce ještě zvyšují. Bezpečný a správný způsob odstranění klíštěte vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 18912
Jak se chránit před klíšťaty? Kontrolujte hladinu B vitaminů
18.05.2022

Jak se chránit před klíšťaty? Kontrolujte hladinu B vitaminů

Pokud chodíte rádi do přírody, měli byste se mít na pozoru. Procházku v přírodě mohou velmi znepříjemnit klíšťata, drobní a na první pohled nenápadní jedinci přenášející velmi závažná onemocnění, kterými jsou klíšťová encefalitida, lymeská borelioźa a lidská granulocytární ehrlichióza. Jde o onemocnění, z nichž některá mohou zanechat trvalé následky a výrazně ovlivnit kvalitu života pacienta, a proto je nutné vědět, jak se přenosu onemocnění přenášených klíšťaty bránit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 6178
Jak poznat boreliózu
23.03.2020

Jak poznat boreliózu

V evropských zemích je borelióza nejběžnějším infekčním onemocněním přenášeným ze zvířete na člověka. Základním předpokladem úspěšné léčby je včasné rozpoznání nemoci. Mnoho lidí má boreliózu spojenou jen s červenou skvrnou na kůži po přisátí klíštěte. Borelióza má ale mnohem více příznaků, kterým je třeba věnovat pozornost. Jak boreliózu rozpoznat a jak se před ní chránit? To jsou nejčastější otázky, na které přinášíme odpověď.

Přečtěte si více
Zobrazení: 3972