Jak poznat boreliózu
Publikováno: 23.03.2020
Zobrazení: 4018
V evropských zemích je borelióza nejběžnějším infekčním onemocněním přenášeným ze zvířete na člověka. Základním předpokladem úspěšné léčby je včasné rozpoznání nemoci. Mnoho lidí má boreliózu spojenou jen s červenou skvrnou na kůži po přisátí klíštěte. Borelióza má ale mnohem více příznaků, kterým je třeba věnovat pozornost. Jak boreliózu rozpoznat a jak se před ní chránit? To jsou nejčastější otázky, na které přinášíme odpověď.
Lymeská borelióza
Lymeská borelióza je nejčastější infekční nemoc přenášená klíšťaty v České republice. Název nese podle amerického města Old Lyme, kde byl poprvé zaznamenán zvýšený výskyt onemocnění kloubů u dětí v důsledku tehdy ještě neznámého onemocnění. Výzkumy prokázaly spojitost projevů onemocnění s napadením klíštětem. V roce 1982 byla bakterie Borrelia označena za původce boreliózy.
Průběh boreliózy
Borelióza probíhá ve třech fázích. První příznaky jsou pozorovatelné za několik týdnů či měsíců po napadení infikovaným klíštětem. V první fázi se objevuje červená skvrna s bílým středem v místě přisátí klíštěte. Skvrna se zvětšuje až do velikosti několika desítek centimetrů. Mezi další nespecifické projevy boreliózy patří horečka, únava, malátnost a zvracení. Někdy onemocnění probíhá bezpříznakově a přechází do druhé fáze, která začíná po dvou až dvanácti týdnech od přisátí klíštěte. Tato fáze trvá cca tři měsíce. Typické jsou otoky a bolesti kloubů, bolesti svalů, ale i obrna lícního nervu, přechodný zánět srdečního svalstva a tzv. boreliový lymfocytom, drobný fialový uzlíček na pokožce (nejčastěji na bradavce, ušním boltci, lalůčku či varlatech). Třetí fáze nastává až za několik měsíců či roků. Objevuje se zánětlivé postižení kůže, záněty kloubů, zánětlivá onemocnění mozku a míchy, srdce či oka.
Odhalte boreliózu včas
Pro úspěšnou léčbu lymeské boreliózy je zásadní její včasná diagnostika. Podaří-li se onemocnění odhalit včas a je-li nasazena léčba antibiotiky, proběhne onemocnění bez dalších komplikací. Pokud je borelióza odhalena pozdě, je postižení mnohem vážnější. Hrozí postižení nervů, kloubů a další komplikace v podobě kardiovaskulárních poruch aj. Proti této závažné infekční nemoci neexistuje v Evropě očkování, a proto je velmi důležitá prevence.
Klíšťata číhají téměř všude
Borelióza je přenášena klíšťaty, a proto by bylo nejlepší s nimi vůbec nepřijít do kontaktu. Klíšťata najdeme hlavně na okrajích listnatých lesů, podél cest, v parcích, na městských trávnících aj. Ve vlhkých dnech klíšťata umí vylézt po stromech a keřích až do výšky jednoho metru a číhají na kořist na koncích trávy a keřů. Je-li sucho, ukryjí se ve spadaném listí a povrchových vrstvách půdy. Aktivita klíšťat je od jara do podzimu a v tomto období je třeba se mít na pozoru.
10 zásad účinné prevence v boji s klíšťaty
- V přírodě noste vhodné oblečení (pevné boty, dlouhé kalhoty, nohavice v ponožkách). Po hladkém materiálu klíšťata hůře vylezou a na světlém oblečení jsou lépe vidět.
- Používejte repelent. Repelenty obsahují účinnou látku DEET. Jsou repelenty s vysokým obsahem pro častý a dlouhodobý pobyt v přírodě, s nízkým obsahem DEET nebo bez DEET, určené pro citlivou a dětskou pokožku.
- Mějte i na cestách cestovní sadu na odstranění klíštěte.
- Snažte se vyhnout hustým a nízkým porostům smíšených lesů.
- Před klíšťaty chraňte domácí zvířata (s přípravky pro ně určené).
- Vytvořte si na zahradě zónu proti klíšťatům.
- Svrchní oblečení svlékněte před vstupem do bytu, poté ho vyklepejte, vykartáčujte či vložte alespoň na 15 minut do sušičky.
- Po návratu domů se prohlédněte a najdete-li přisáté klíště, okamžitě ho vytáhněte.
- Chcete-li vědět, bylo-li klíště infikované boreliózou, objednejte si vyšetření klíštěte. Pokud však klíště nese původce onemocnění, nutně to neznamená, že se po přisátí přenesli na člověka.
- Zásobte tělo vitamíny skupiny B, které při pravidelné konzumaci prostupují póry v pokožce a zanechávají specifický pach, který klíšťatům vadí. Nejen proti klíšťatům, ale také pro podporu energie, vitality a správnou funkci nervového systému je ideální volbou B-komplex s vitaminem C PLUS.
Jak odstranit přisáté klíště
Čím déle je klíště přisáté, tím je větší riziko přenosu infekce. S klíštětem nekruťte a ničím ho nemažte. Klíště uchopte pinzetou či speciální kartou (dostupnou v lékárnách) co nejblíže kůži. Klíště vykývejte, nevytahujte! Po vytažení pečlivě vydesinfikujte. Klíště lze zlikvidovat spálením v kousku papírku nebo spláchnutím do odpadu. Klíště nerozmačkávejte, protože jeho trus a střevní obsah je také infekční.
Zdraví podpořte komplexními multivitamíny a minerály řady Spektrum.