Boreliózu je nutné rozpoznat včas!

Boreliózu je nutné rozpoznat včas!

Publikováno: 05.08.2022

Zobrazení: 11073

Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. Příznaky nemoci mohou být různé, v závislosti na zdravotním stavu, kondici a imunitě každého člověka. Díky řadě nespecifických příznaků nemusí být vždy snadné projevy onemocnění rozpoznat. O tom, že riziko onemocnění je vysoké svědčí i skutečnost, že v létě se počet infikovaných klíšťat pohybuje až kolem 30 %. Vzhledem k tomu, že proti tomuto onemocnění není dostupné očkování, jedinou ochranou je prevence.

Včasné rozpoznání nemoci

U boreliózy je zásadní včasné odhalení. U 5 % infikovaných nemoc probíhá bez příznaků, což velmi komplikuje diagnostiku boreliózy. Projevy jsou závislé na tom, ve které fázi onemocnění se člověk právě nachází. Inkubační doba bývá 2–32 dnů, ale může být i několik měsíců. Rozlišují se tři fáze onemocnění: akutní fáze, fáze rozšíření nákazy a chronické stádium. Čím dříve je borelióza diagnostikována, tím větší šance na úplné uzdravení je.
 

Stádia boreliózy

První fáze postihuje více tělesných systémů, nastává 1-4 týdny po přenesení infekce do těla. V první fázi se objevuje nezaměnitelný příznak boreliózy, červená skvrna v místě přisátí.  Skvrna se objevuje několik dnů až týdnů po přisátí klíštěte a charakteristické je to, že ze středu bledne. Zarudlému místu je nutné věnovat pozornost i přesto, že nebolí a po čase zmizí. U poloviny infikovaných borelióza pronikne do krve, aniž by se objevila typická skvrna. Příznaky jsou individuální, a proto bývá zaměňována s virózou (zvýšená teplota, únava, bolesti kloubů a svalů, otoky lymfatických uzlin aj.). V první fázi je borelióza poměrně dobře léčitelná. Pokud není zahájena léčba, rozšíří se infekce do celého organismu.

Druhá fáze se dostaví 1-4 měsíce po nakažení. Nemoc postihuje klouby, nervový systém a srdce. Na pozoru bychom se měli mít, pokud se objeví meningeální příznaky, kdy pacient nemůže provést předklon hlavy tak, aby se bradou dotkl hrudi. Bakterie mohou napadnout mozek a míchu a vyvolat zánět mozkových blan či mozku, projevující se ztuhlou šíjí, bolestmi hlavy, zvracením aj. Mezi neurologické příznaky patří poruchy hybnosti a citlivosti končetin, mravenčení a pálení kůže, obrna lícního nervu aj. I v této fázi je onemocnění léčitelné a lze předpokládat plné uzdravení.

Pokud není borelióza léčena, může po měsících či letech od nakažení přejít do třetího stadia, kdy dochází k trvalým změnám a poškození orgánů. Postiženy bývají velké klouby ramen a kolen, jsou bolestivé a oteklé. U některých pacientů se objevuje zánět osrdečníku, nejzávažnější důsledek boreliózy. Poškozen je nervový systém, objevuje se brnění, necitlivost rukou a nohou, poruchy paměti a spánku.
 

Léčba

Nemoc se léčí antibiotiky. V závažných případech a při napadení srdce pacienti dostávají kortikoidy, příp. dočasný kardiostimulátor. Napadne-li nemoc více orgánů, může být borelióza léčena v nemocnici, pomocí infuzí. Pokud je nemoc rozpoznána včas, je léčba velmi úspěšná.
 

Prevence

Nejúčinnějším způsobem je předcházet přisátí klíštěte používáním repelentů a vhodných oděvů a obuvi při pobytu v přírodě. Doporučovány jsou doplňky stravy na podporu imunity s vysokým obsahem vitamínů, které přispívají ke kondici naší obranyschopnosti, jako vitamín C, zinek a další. (Spektrum Imunita). Zapomenout bychom neměli na prohlídku celého těla po návratu z přírody a včasné odstranění přisátého klíštěte. K nákaze dochází většinou tehdy, je-li klíště přisáto déle než 24 hodin. Klíště odstraníme pomocí pinzety nebo speciálních kleští, ale nikdy ne rukou. Místo přisátí důkladně vydesinfikujeme a během následujících 30 dnů pravidelně kontrolujeme kůži v místě přisátí. V případě kožních změn či jiných zdravotních potíží neprodleně vyhledáme lékaře, protože podezření na boreliózu se nevyplatí podceňovat.
 

S posílením imunity Vám pomohou také tyto produkty:

 
Jak se chránit před klíšťaty? Kontrolujte hladinu B vitaminů
18.05.2022

Jak se chránit před klíšťaty? Kontrolujte hladinu B vitaminů

Pokud chodíte rádi do přírody, měli byste se mít na pozoru. Procházku v přírodě mohou velmi znepříjemnit klíšťata, drobní a na první pohled nenápadní jedinci přenášející velmi závažná onemocnění, kterými jsou klíšťová encefalitida, lymeská borelioźa a lidská granulocytární ehrlichióza. Jde o onemocnění, z nichž některá mohou zanechat trvalé následky a výrazně ovlivnit kvalitu života pacienta, a proto je nutné vědět, jak se přenosu onemocnění přenášených klíšťaty bránit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 6231