Jak se chránit před klíšťaty? Kontrolujte hladinu B vitaminů

Jak se chránit před klíšťaty? Kontrolujte hladinu B vitaminů

Publikováno: 18.05.2022

Zobrazení: 6450

Pokud chodíte rádi do přírody, měli byste se mít na pozoru. Procházku v přírodě mohou velmi znepříjemnit klíšťata, drobní a na první pohled nenápadní jedinci přenášející velmi závažná onemocnění, kterými jsou klíšťová encefalitida, lymeská borelioźa a lidská granulocytární ehrlichióza. Jde o onemocnění, z nichž některá mohou zanechat trvalé následky a výrazně ovlivnit kvalitu života pacienta, a proto je nutné vědět, jak se přenosu onemocnění přenášených klíšťaty bránit.

Klíště, odolný jedinec

Klíště má na svém těle několik chytrých mechanismů, díky kterým je schopno se na kůži přichytit a sát krev. Hostitele klíště vyhledá pomocí speciálního smyslového orgánu a prostřednictvím tykadel najde nejvhodnější místo k uchycení a přisátí. Kusadly si prořeže pokožku a sosáčkem se zpětnými háčky se pevně přichytí. Na svého hostitele je velmi dobře "připraveno", a o to nebezpečnější pro člověka je. 
 

Rizikové oblasti výskytu klíšťat

Infikovaná klíšťata se vyskytují na celém území Čech. Existují ale oblasti, kde je pravděpodobnost nákazy vyšší (jižní Čechy, podhůří Šumavy, okolí Prahy, Bruntálu a Brna, Plzeňsko, Opavsko a Podyjí). Období rizika začíná v 2. polovině března a končí v 1. polovině listopadu. Vrchol aktivity klíšťat je od května do července.
 

Jak se bránit proti klíšťatům?

Bohužel ne proti všem onemocněním, která klíšťata přenáší, se lze očkovat. Očkování, jako nejefektivnější způsob ochrany, je dostupné pouze proti klíšťové encefalitidě. Klasickou a známou ochranou jsou repelenty. Syntetické repelenty obsahují účinnou látku deet, která však může u jedinců s citlivou pokožkou vyvolávat alergie, a proto je lépe repelent aplikovat na oblečení a vyvarovat se kontaktu s pokožkou. Čím vyšší procento syntetické látky, tím účinnější ochrana. Přírodní repelenty jsou šetrnější a vhodné i pro citlivou pokožku. Nevýhodou je nižší účinnost a kratší doba působení.
 

Role vitaminu B v eliminaci kontaktu s klíšťaty

Možná už jste se setkali s názorem, že existuje souvislost mezi hladinou vitaminů skupiny B v krvi a rizikem napadení klíšťaty. Vitamíny skupiny B jsou úzce spjaty s pachem potu. Pokud je v krvi dostatek vitaminů B, pach potu má specifický odér, nepříjemný nejen pro klíšťata, ale i pro další hmyz. V měsících, kdy je aktivita klíšťat vysoká, je proto vhodné zajistit organismu optimální příjem vitaminů skupiny B. Mezi potraviny bohaté na vitaminy skupiny B patří luštěniny, maso, vejce, ořechy, sýry a pivovarské kvasnice. Pokud však nejsme schopni doplnit vitaminy skupiny B prostřednictvím pestré a vyvážené stravy, je vhodné sáhnout po kvalitních doplňcích stravy s jejich obsahem. 
 

Doplnění vitaminů B doplňky stravy  

Ochrana spočívá v dodržování opatření k eliminaci rizika přenosu. B-komplex PLUS s vitaminem C je skvělým pomocníkem nejen v rámci doplnění vitaminů B-komplexu,ale také pro podporu energie a pro normální funkci nervového systému. Nejen vitaminy skupiny B, ale také minerály, najdete v doplňcích stravy řady Spektrum, která obsahuje prémiové, komplexní multivitaminy s minerály. Spektrum Energie a Spektrum Imunita představují vitaminy ve 100 % denní dávky v 1 tabletě, s obsahem 6 vitaminů – B6, B12, kyseliny listové, vitaminu C, vitaminu D3 a vitaminu A, které přispívají k normální funkci imunitního systému. Z minerálních látek obsahují měď, zinek, selen a železo, které pomáhají udržovat normální funkci imunitního systému. 

Podpořte své zdraví kvalitními doplňky stravy s obsahem vitaminů a minerálů nejen v období zvýšeného výskytu klíšťat, ale během celého roku!

 


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 
Mgr. Denisa Salvová
Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.
Jak správně a bezpečně odstranit klíště
14.07.2020

Jak správně a bezpečně odstranit klíště

Mýtus, že klíště se vyskytuje jen v lese, je už dávno překonán. Klíště si můžeme odnést i z městského parku nebo z trávníku před domem. Pokud si tohoto nechtěného společníka domů přineseme, je nutné se ho ihned zbavit. Bohužel ne každý zná způsob, jak klíště správně a bezpečně odstranit, a navíc se často tradují různé metody, které přenos infekce ještě zvyšují. Bezpečný a správný způsob odstranění klíštěte vám přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 19299
Lymeská borelióza a klíšťová encefalitida, různá onemocnění, ale společný přenašeč
30.06.2020

Lymeská borelióza a klíšťová encefalitida, různá onemocnění, ale společný přenašeč

Klíšťata patří mezi přenašeče neuroinfekcí, z nichž nejznámější a nejzávažnější je lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. I když se jedná o různá onemocnění s rozdílnými příznaky, lidé je často zaměňují. Společným přenašečem lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy je klíště, jehož aktivita bývá zejména v letních měsících velmi vysoká. Přehled základních příznaků těchto obávaných onemocnění je třeba znát, protože včasná diagnostika je základem úspěšné léčby.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2821