Jak se chránit před klíšťaty? Kontrolujte hladinu B vitamínů

Jak se chránit před klíšťaty? Kontrolujte hladinu B vitamínů

Publikováno: 30.05.2019

Zobrazení: 4971

Pokud chodíte rádi do přírody, měli byste se mít na pozoru. Chuť vyrazit do přírody nemáme jen my, ale i aktivitu zvyšují i všudypřítomný klíšťata. Tito drobní a na první pohled nenápadní jedinci přenášejí velmi závažná onemocnění. Jsou jimi klíšťová encefalitida, lymeská borelioźa a méně známá lidská granulocytární ehrlichióza. U některých onemocnění nemusí být z počátku pozorovány žádné příznaky. Základem úspěšné léčby je ale včasná diagnostika a okamžité zahájení léčby. Onemocnění mohou zanechat trvalé následky a zcela ovlivnit kvalitu našeho života. Proto je nutné v období, kdy je aktivita klíšťat nejvyšší, vědět, jak se bránit.

Klíště, odolný jedinec

Klíště má svém těle několik ,,chytrých“ mechanismů, díky kterým se na kůži přichytí a drží. Chitinový ochranný štít brání jeho snadnému rozmáčknutí. Hostitele klíště vyhledá pomocí speciálního smyslového orgánu. Prostřednictvím tykadel najde nejvhodnější místo k uchycení a přisátí. Kusadly si prořeže pokožku a sosáčkem se zpětnými háčky se pevně přichytí a saje krev. Zkrátka jde o velmi dobře ,,připraveného“ nepřítele, před kterým je nutné mít se na pozoru.
 

Rizikové oblasti výskytu klíšťat

Infikovaná klíšťata se vyskytují na celém území Čech. Existují oblasti, kde je pravděpodobnost nákazy vyšší (jižní Čechy, podhůří Šumavy, okolí Prahy, Bruntálu a Brna, Plzeňsko, Opavsko a Podyjí). Období rizika začíná v 2. polovině března a končí v 1. polovině listopadu. Vrchol aktivity klíšťat je od května do července.
 

Jak se bránit proti klíšťatům?

Způsob obrany proti jedné z nemocí, kterou klíšťata přenáší, je očkování proti klíšťové encefalitidě. Očkování proti dalším onemocněním bohužel není dostupné. Klasickou ochranou jsou repelenty. Syntetické repelenty obsahují účinnou látku deet. Ta může u jedinců s citlivou pokožkou vyvolávat alergie, a proto je lépe repelent aplikovat na oblečení. Čím vyšší procento syntetické látky, tím účinnější ochrana. Přírodní repelenty jsou šetrnější a jsou proto vhodné i pro citlivou pokožku. Nevýhodou je nižší účinnost a nižší doba působení. Již naše babičky používali jako přírodní repelent také rozmarýn, levanduli a hřebíček.

 

Proč jdou na některé víc, na jiné méně?

Existuje příčinná souvislost, mezi hladinou vitamínů skupiny B v krvi, a výskytem napadení klíšťaty či četnosti komářích štípanců. Mechanismus účinku není zcela zřejmý, ale na vině může být hormonální funkce daného jedince. Vitamíny skupiny B zajišťují správnou hormonální funkci, která je úzce spjata také s pocením a pachem potu. Vzhledem k tomu, že klíšťata milují vlhko a teplo, stává se tak naše kůže pro klíšťata méně atraktivní, pokud náš systém funguje správně. Specifický odér vitamínu B prostupujícího póry pokožky je nejen pro klíšťata, ale i pro další hmyz, velmi nepříjemný. V jarních a letních měsících je v rámci preventivních opatření doporučováno příjem vitamínů skupiny B zvýšit. Vitamíny skupiny B najdete v celé řadě doplňků stravy, které působí nejen jako proti klíšťatům, ale jsou nezbytné pro fungováni celého těla (B12 BALANCE 500 µg a B-komplex PLUS s vitaminem C).
 

Mějte hladinu B vitamínů pod kontrolou s našimi produkty: