Jak správně a bezpečně odstranit klíště

Jak správně a bezpečně odstranit klíště

Publikováno: 14.07.2020

Zobrazení: 18886

Mýtus, že klíště se vyskytuje jen v lese, je už dávno překonán. Klíště si můžeme odnést i z městského parku nebo z trávníku před domem. Pokud si tohoto nechtěného společníka domů přineseme, je nutné se ho ihned zbavit. Bohužel ne každý zná způsob, jak klíště správně a bezpečně odstranit, a navíc se často tradují různé metody, které přenos infekce ještě zvyšují. Bezpečný a správný způsob odstranění klíštěte vám přinášíme.

Klíště, přenašeč neuroinfekcí

Klíště patří mezi nejvýznamnějšího přenašeče neuroinfekcí ve střední Evropě. Nakažené klíště může velmi snadno sáním krve přenést infekci na člověka. Kromě obávané lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy je klíště přenašečem také méně známé lidské granulocytární ehrlichiózy. Chránit se očkováním je ale možné jen proti klíšťové encefalitidě. Proti ostatním onemocněním způsobené klíštětem je třeba mít se na pozoru.
 

Přisáté klíště odstraňte ihned

Přisáté klíště je třeba odstranit co nejdříve, protože včasné a správné odstranění klíštěte je zásadní pro snížení rizika přenosu infekce. Máme-li oděrky, odřeniny či jiná zranění rukou, použijeme gumové rukavice. Pokud klíště vytahujeme holýma rukama, důkladně si poté ruce umyjeme mýdlem a teplou vodou.
 

Pozor na střevní obsah klíštěte

Na přisáté klíště nikdy nenanášíme žádné přípravky jako jsou masti a oleje. Klíště by se začalo dusit a střevní obsah by vyvrhlo přímo do rány, čímž by se zvýšila pravděpodobnost přenosu nákazy.
 

Karta, pinzeta nebo vatová tyčinka

Klíště nejbezpečněji vytáhneme speciální kartou se zářezy, kterou lze zakoupit v lékárně. Karta klíště podebere, a tak nedojde k jeho rozmáčknutí či uniknutí střevního obsahu do rány. Nemáme-li speciální kartu, klíště vyndáme pinzetou nebo speciálními kleštičkami na klíště. Klíště uchopíme co nejblíže kůži a mírným tahem a kývavými pohyby ho pomalu vytáhneme. S klíštětem nikdy netočíme. Pinzeta nebo nesmí tlačit na zadeček. Velmi malé klíště, které nelze uchopit pinzetou, můžeme vytáhnout pomocí navlhčené vatové tyčinky, kterou klíště vyvikláme. Nedaří-li se klíště vytáhnout, ostrou pinzetou klíště pevně uchopíme co nejblíže u kůže a vytrhneme. Ranku po klíštěti je nutné pečlivě vydesinfikovat.
 

Kusadla v rance, co teď?

Nepodaří-li se klíště vytáhnout celé a kusadla zůstanou v rance, není třeba se obávat přenosu infekce, protože jen ze samotných kusadel přenos infekce nehrozí. Kusadla vyhnisají nebo samy odpadnou, stejně jako v případě zadřené třísky. Nutné ale je ranku vydesinfikovat, abychom předešli zanícení.
 

Lokální reakce

V místě přisátí se mohou objevit lokální reakce např. v podobě malé zarudlé bulky, zduření či svědění. Ranku po klíštěti je třeba v několika dalších dnech sledovat a jakékoliv zdravotní změny na kůži či změny celkového zdravotního stavu konzultovat s lékařem. Lokální reakce ale naštěstí ne vždy znamená nákazu.
 

Klíště nevyhazujeme

Chceme-li si být jisti, že klíště nebylo přenašečem infekčního onemocnění, můžeme ho nechat otestovat a předejít tak případným zdravotním komplikacím v případě skryté formy onemocnění. Klíště stačí vložit do igelitového sáčku a poslat či odnést do laboratoře na vyšetření. Seznam laboratoří je přístupný na internetu.
 

Doplňky stravy pro podporu imunity jako ochrana před nepříjemnými následky v sezóně výskytu a onemocnění přenášené klíšťaty

Při přenosu infekčních onemocnění přenášených klíšťaty hraje roli nejen množství bakterií a virů přítomných v klíštěti, ale také odolnost imunitního systému a celkový zdravotní stav. Imunitu lze podpořit doplňky stravy. Spektrum Imunita obsahuje základní vitaminy a minerály nezbytné pro normální fyzický a duševní vývoj a podporu správného metabolismu. Spektrum Imunita obsahuje komplex Imunactiv®, který obsahuje beta-glukan, bioflavonoidy, vitamin C a zinek k podpoře správné funkce imunitního systému, a navíc je obohacen o betaglukany a bioflavonoidy.
Jak poznat boreliózu
23.03.2020

Jak poznat boreliózu

V evropských zemích je borelióza nejběžnějším infekčním onemocněním přenášeným ze zvířete na člověka. Základním předpokladem úspěšné léčby je včasné rozpoznání nemoci. Mnoho lidí má boreliózu spojenou jen s červenou skvrnou na kůži po přisátí klíštěte. Borelióza má ale mnohem více příznaků, kterým je třeba věnovat pozornost. Jak boreliózu rozpoznat a jak se před ní chránit? To jsou nejčastější otázky, na které přinášíme odpověď.

Přečtěte si více
Zobrazení: 3970
Jak se chránit před klíšťaty? Kontrolujte hladinu B vitaminů
18.05.2022

Jak se chránit před klíšťaty? Kontrolujte hladinu B vitaminů

Pokud chodíte rádi do přírody, měli byste se mít na pozoru. Procházku v přírodě mohou velmi znepříjemnit klíšťata, drobní a na první pohled nenápadní jedinci přenášející velmi závažná onemocnění, kterými jsou klíšťová encefalitida, lymeská borelioźa a lidská granulocytární ehrlichióza. Jde o onemocnění, z nichž některá mohou zanechat trvalé následky a výrazně ovlivnit kvalitu života pacienta, a proto je nutné vědět, jak se přenosu onemocnění přenášených klíšťaty bránit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 6175