Erektilní dysfunkce, pro muže citlivé téma

Publikováno: 01.11.2020

Erektilní dysfunkce jsou podle epidemiologických dat poměrně častým jevem. S poruchami erekce se potýká více než polovina mužů starších padesáti let, ale vzácností není ani u mužů mladších. Erektilní dysfunkce velmi negativně ovlivňuje mužské sebevědomí a dokáže napáchat mnoho škod v intimním životě. Informace, na které se muži často zdráhají zeptat, vám přinášíme.

Porucha erekce

Pod pojmem erektilní dysfunkce se skrývá porucha erekce, se kterou se během svého života setká většina mužů. Jako porucha erekce je označována neschopnost udržet erekci penisu pro pohlavní styk. Pro léčbu této poruchy je vždy zapotřebí provést diagnostiku, protože ztráta schopnosti erekce může být také projevem jiného onemocnění.

Diagnostika, klíč k úspěšné léčbě

Před zahájením léčby je nutné provést diagnostiku a vyloučit jiná závažná onemocnění jako je např. ischemická choroba srdeční, cukrovka, cévní mozková příhoda a další onemocnění. Základem je anamnéza a fyzikální vyšetření, zaměřené na oblast pánve a zevního genitálu a vyšetření penisu v klidu a při erekci vyvolané podáním vasoaktivní látky injekcí přímo do topořivého tělesa. Interní vyšetření využívá zejména neinvazivní metody jako je ultrazvukové vyšetření doplněné měřením cévních průtoků. V některých případech mohou být provedena rentgenová vyšetření s aplikací kontrastní látky do žíly nebo přímo do topořivých těles či vyšetření pomocí magnetické rezonance a dalších metod.

Organické versus psychogenní příčiny poruch erekce

Léčba je zahájena poté, co byla přesně určena příčina poruchy erekce. Z organických příčin bývají nejčastějšími příčinami zhoršený krevní přívod aterosklerózou či porucha žilního odtoku. Přibývá ale také pacientů, u nichž je erektilní dysfunkce způsobena po operaci v pánvi, zejména po radikální prostatektomii. Porucha erekce může mít i příčinu psychogenní, která však bývá častější u mladších pacientů.

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory, které mohou k poruchám erekce přispívat, patři zejména kouření, ateroskleróza, cukrovka a operace v pánvi. Erektilní dysfunkce se ale může objevovat také v důsledku užívání některých léků, např. u pacientů léčených na hypertenzi.

Léčba poruch erekce

Je-li příčinou erektilní dysfunkce porucha cévního zásobení, jsou předepsány léky zvyšující přívod krve do topořivých těles, ale za podmínky erotické stimulace. Jen užití léků erekci nezpůsobí. Ale pozor, vážné či smrtelné komplikace může způsobit souběžné užívání těchto léků s užíváním nitrátů, léků při ischemické chorobě srdeční. Není-li léčba formou tablet účinná, další metodou je přímá injekční aplikace léku do topořivých těles neboli intrakavernózní léčba. Pacient je lékařem edukován, aby si sám uměl injekce aplikovat. Nevýhodou je nepříjemná injekční aplikace a riziko vedlejších účinků (např. dlouhodobá erekce bez přítomnosti erotické stimulace).

Prostata a poruchy erekce

Onemocnění prostaty významně ovlivňuje sexuální život muže. Incidence symptomů dolních močových cest vyvolaných onemocněním prostaty je vysoká a významně narůstá po padesátém roce věku. Symptomy mohou vyvolávat právě již zmíněnou erektilní dysfunkci a vedou ke zmenšení objemu ejakulátu.

Podpora mužského zdraví

K podpoře zdraví prostaty a močových cest přispívá doplněk stravy Prostenal CONTROL s příznivým vlivem na přirozenou mužskou vitalitu. Prostenal CONTROL obsahuje extrakt ze Saw palmetta pro udržení zdravé prostaty a extrakt z kopřivy dvoudomé pro podporu správné funkce močového ústrojí a ledvin. Kotvičník zemní, přírodní stimulant, který dodává tělu přirozenou vitalitu a zároveň pomáhá podporovat sexuální aktivitu. Vitamín B6 přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, ke snížení míry únavy a vyčerpání a pomáhá také při regulaci hormonální činnosti. Vitamín D3 hraje roli v procesu buněčného dělení a podporuje imunitní systém.

Prostata – na velikosti záleží

Prostata – na velikosti záleží

Často diskutovaným tématem mužů v ordinacích lékařů jsou problémy se zvětšenou prostatou. Pro zvětšenou prostatu jsou typické potíže při močení, které velmi negativně ovlivňují kvalitu života mužů. Mnozí z nás ale neví, kde se tato předstojná žláza nachází a k čemu vlastně slouží.

Téma, o kterém muži neradi hovoří? Prostata!

Téma, o kterém muži neradi hovoří? Prostata!

Ať už jste muž či žena, pak jistě znáte to, když Vás během noci vzbudí pocit, že musíte na záchod. U žen může být na vině mnoho faktorů. Dnes se zaměříme ale spíše na muže! Na vině může být totiž zvětšená prostata! Problém, o kterém se zdráhají muži mluvit nejen se svými blízkými, ale dokonce i se svým lékařem. Prostatické obtíže se mohou objevovat již u mužů po 40. roce věku, a proto je důležité vědět, jak o zdraví prostaty pečovat.

Co je to prostata a jak funguje?
23.06.2016

Co je to prostata a jak funguje?

Potíže s prostatou jsou přirozenou součástí mužského stárnutí a jejich intenzita se stupňuje s věkem. Již muži kolem 40 let věku pociťují tyto komplikace.