Prostata – na velikosti záleží

Prostata – na velikosti záleží

Publikováno: 13.05.2019

Zobrazení: 13526

Často diskutovaným tématem mužů v ordinacích lékařů jsou problémy se zvětšenou prostatou. Pro zvětšenou prostatu jsou typické potíže při močení, které velmi negativně ovlivňují kvalitu života mužů. Mnozí z nás ale neví, kde se tato předstojná žláza nachází a k čemu vlastně slouží.

Prostata – kaštan nebo pomeranč?

Prostata (předstojná žláza), je mužský pohlavní orgán, uložený pod močovým měchýřem. Produkuje až 30 % sekretu, který je součástí ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. V mládí připomíná prostata velikostí kaštan (3x3 cm), ale ve stáří může dosahovat až velikosti pomeranče a způsobovat tak bolesti při močení. V důsledku zvětšení dochází k utlačování močové trubice nebo dráždění močového měchýře.

Příznaky zvětšené prostaty

Typickým příznakem je časté a naléhavé nucení na močení, noční močení, obtížné zahájení močení, pomalý a slabý proud moči, bolestivé, přerušované močení, zbytková moč v močovém měchýři, pocit neúplného vyprázdnění, bolesti v podbřišku, v některých případech zástava močení a odkapávání moči z přeplněného měchýře.

Kdy navštívit lékaře?

Lékaře neváhejte navštívit, pokud zpozorujete některý z uvedených příznaků, které mohou, ale nemusí přímo souviset se zvětšenou prostatou. Návštěvu neodkládejte, pokud je Vám více než 50 let. Pokud je Vám více než 40 let a ve vaší rodině byla diagnostikována rakovina prostaty, dbejte na pravidelné preventivní prohlídky (obvykle každé 1-2 roky).

Léčba zvětšené prostaty

Pokud potíže příliš neobtěžují, jsou doporučeny pravidelné prohlídky, dodržování pitného režimu a úprava životního stylu. Při výraznějších potížích jsou nasazeny léky na zmírnění průběhu onemocnění zvětšené prostaty, v některých případech může lékař doporučit chirurgické řešení. Pokud chcete o svou prostatu aktivně pečovat, nebo již pociťujete první signály, vyzkoušejte doplňky stravy řady Prostenal, přední značka v péči o prostatu. Tyto doplňky stravy kombinující znalost tradičně užívaných rostlinných přípravků s nejnovějšími vědeckými poznatky. Obsažené Saw palemetto přispívá ke správné funkci prostaty a napomáhá vylučování. Novinku Prostenal Control, ocení muži zejména díky vylepšení o extrakt z kotvičníku, pro podpora potence, Prostenal Night přináší kombinaci s Withaniíí pro noc bez zbytečného vstávání a svěží ráno.
 

Prostenal je přední značkou v péči o prostatu.