Budí vás křeče v nohách?

Budí vás křeče v nohách?

Publikováno: 29.10.2018

Zobrazení: 20477

Nepříjemná bolest v nohách, která se často objevuje ve večerních hodinách, bývá jedním z počátečních symptomů chronického žilního onemocnění, kterým v ČR trpí 60 až 70 % dospělé populace, přičemž vyšší riziko hrozí ženám. Spousta těch, kterých se tohle onemocnění týká, příznaky bohužel často podceňuje. Včasná diagnostika je pro léčbu onemocnění zásadní, a proto je důležité vyhledat lékaře včas.

Jak poznat problém? 

K obvyklým projevům chronického žilního onemocnění patří otoky (velmi často jsou oteklé kotníky), svědění a syndrom neklidných nohou, který může být doprovázený nepříjemným mravenčením či pulzováním. Na kůži se mohou objevit tmavé skvrnky nebo metličky, drobné křečové žíly připomínající pavučinky, o kterých se mnoho lidí mylně domnívá, že se jedná o neškodný kosmetický problém. Chcete těmto obtížím předejít? Snažte se dodržovat alespoň některá z následujících preventivních opatření.
 

Během dne si občas zacvičte

Žilnímu oběhu nesvědčí nejen sedavé zaměstnání, ale i takové, ve kterém většinu pracovní doby stojíte. Důležité je proto dodržovat pravidelné přestávky a je-li to jen trochu možné, jít se např. projít, sednout si, zacvičit si. Vhodná je např. střídavá chůze po patách a po špičkách, přenášení váhy ze špiček na paty a zpět, nebo našlapovat střídavě po vnitřních a vnějších hranách chodidla. Jde o velmi nenáročné, ale účinné cviky, které zaberou pár minut. Tyto cviky je vhodné provádět také při dlouhých cestách autem, vlakem či letadlem. K usnadnění žilního návratu přispívají také tělesné aktivity, jako je např. chůze, jízda na kole, tanec, plavání. 
 

Vyhýbejte se vyšším teplotám

Milujete saunu a horké koupele? Ani jedno bohužel není pro těžké, unavené a bolavé nohy vhodný způsob relaxace. Rozšíření žil totiž způsobují také vyšší teploty, a proto je vhodné vyhnout se slunění, masážím a depilacím horkým voskem. Nohy je naopak vhodné ochlazovat např. prostřednictvím studené sprchy. 
 

Udržujte si optimální tělesnou hmotnost 

Ke zvýšení žilního tlaku napomáhá zácpa a nadváha. Snažte se proto udržovat svou tělesnou váhu v optimálních hodnotách a do jídelníčku zařaďte větší množství potravin obsahujících vlákninu (knäckebrot, otruby, luštěniny, celozrnné výrobky, pohanka, ořechy, semínka, obilné vločky, celozrnné těstoviny a kuskus, rýže natural, ovoce, zelenina, houby). Dbejte také na dostatečný příjem tekutin (minimálně 1,5 litru čisté vody denně) a omezte konzumaci nasycených tuků (máslo, tučné maso).
 

Oblékejte se volně a nohy masírujte 

Při oblékání dávejte přednost volnějším oděvům. Těsný oděv stlačuje žíly a brání žilnímu návratu. Preventivní opatření se týkají i obuvi, u které se nedoporučuje příliš vysoký podpatek. Optimální výška podpatku by měla být 3 až 4 centimetry. Žilnímu oběhu velmi prospěje masáž dolních končetin směrem od chodidel ke stehnům. 
 

Podpora zdraví při pocitu těžkých a unavených nohou 

Úlevu mohou přinést rovněž kvalitní doplňky stravy s obsahem přírodních extraktů, které podporují pevnost a pružnost cévních stěn a periferní mikrocirkulaci (např. koňský kaštan, gotu kola neboli pupečník asijský, borůvka nebo listnatec bodlinatý).

Optimální kombinaci bylinných extraktů pro úlevu od těžkých a unavených nohou najdete v doplňku stravy Varixinal, který je navíc obohacen o vitamin C, který přispívá k tvorbě kolagenu pro normální funkci cév a bioflavonoid hesperidin
  
  • Koňský kaštan pomáhá snižovat pocit těžkých a unavených nohou, přináší úlevu a pomáhá udržovat pružnost cév a cévních stěn.
  • Koňský kaštan, gotu kola, borůvky a listnatec bodlinatý příznivě ovlivňují žilní systém.
  • Koňský kaštan a borůvky jsou známy jako účinný antioxidant, a pomáhají udržovat žíly elastické.
  • Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév 
 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Těžké, unavené a oteklé nohy. Znáte to také?
26.07.2023

Těžké, unavené a oteklé nohy. Znáte to také?

Pocit těžkých a unavených nohou mnohé trápí zejména v letních měsících. Na vině může být řada faktorů, a to od dlouhého stání, až po nedostatečnou mikrocirkulaci krve v končetinách, která již může značit vážnější problém. Jak nohám zajistit úlevu, a kdy vyhledat lékaře, vám poradíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 3589
Křečové žíly a žilní nedostatečnost
18.05.2017

Křečové žíly a žilní nedostatečnost

Co jsou to křečové žíly a jak vznikají? Jak jim předcházet a jak je léčit? Na tyto otázky se teď pokusíme odpovědět.

Přečtěte si více
Zobrazení: 6763
Otékají vám v létě nohy? Poradíme vám, co s tím.
28.09.2018

Otékají vám v létě nohy? Poradíme vám, co s tím.

Teplé počasí nabízí nejen příjemné okamžiky třeba u vody, ale pro mnohé je i zdravotním rizikem a přináší mnohé zdravotní komplikace. Jednou z takových potíží může být i otékání nohou. Ačkoli se někomu může zdát, že se jedná pouze o kosmetickou záležitost, mohou být otoky předzvěstí závažnějších obtíží a není radno je podcenit. Jak namáhaným nohám ulevit či jak se otokům pokusit vyvarovat?

Přečtěte si více
Zobrazení: 6793
Stále studené ruce a nohy? Poznejte možné příčiny!
15.02.2023

Stále studené ruce a nohy? Poznejte možné příčiny!

Máte věčně studené ruce a nohy, a to bez ohledu na to, kolik je stupňů? Problém, který trápí především ženy, může mít mnoho příčin, od těch banálních, až po ty závažnější. Za pocitem studených končetin se nemusí však skrývat jen chladné počasí, ale vážnější onemocnění, která není radno podceňovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 9771