Otékají vám v létě nohy? Poradíme vám, co s tím.

Otékají vám v létě nohy? Poradíme vám, co s tím.

Publikováno: 28.09.2018

Zobrazení: 6575

Teplé počasí nabízí nejen příjemné okamžiky třeba u vody, ale pro mnohé je i zdravotním rizikem a přináší mnohé zdravotní komplikace. Jednou z takových potíží může být i otékání nohou. Ačkoli se někomu může zdát, že se jedná pouze o kosmetickou záležitost, mohou být otoky předzvěstí závažnějších obtíží a není radno je podcenit. Jak namáhaným nohám ulevit či jak se otokům pokusit vyvarovat?

Chronické žilní onemocnění
Důvodem otoků je zadržování tekutin v dolních patrech našeho těla. Příčinami vzniku otoků může být horko, hormonální nerovnováha těla (u žen například v těhotenství či menopauze), nadváha, nedostatek pohybu a dlouhodobé sezení či stání. Velmi častou příčinou jsou chronická žilní onemocnění, například žilní nedostatečnost (varixy neboli křečové žíly). V tomto případě často nepostihují obě dolní končetiny najednou a stejnoměrně. Otoky jsou však obvykle provázeny bolestmi, mravenčením a dochází také ke změnám barvy pokožky, případně jsou doprovázeny tzv. metličkami. Právě žilní nedostatečnost je třeba řešit včas, neboť problémy natékáním či bolestivost s ústupem teplot nemizí, i když se mohou zmírnit.

Ledviny, játra i srdce
Ačkoli jsou otoky nohou v letním počasí nejčastější, nohy nemusí otékat jen v tomto období, zvlášť pokud upozorňují na ne zcela optimální činnost některého z vnitřních orgánů - nejčastěji ledvin, srdce či jater. Například ledviny jsou jakýmsi řídícím centrem našeho vodního hospodářství  a pokud nefungují správně, hromadí se nám v těle tekutiny (nejčastěji právě v nohách). Pakliže máte zaměstnání, kde dlouhodobě stojíte či sedíte, aniž byste si dopřáli odpočinek či protažení, může dojít ke stagnaci svalstva, čímž nebude optimálně fungovat ani žilní systém. Krev pak díky gravitaci zůstává opět v dolních končetinách.

Prevence proti otokům nohou
Nejlepší prevencí je pestrá a vyvážená strava, dodržování pitného režimu, pravidelný pohyb a dostatek odpočinku. Pokud na otoky trpíte, je vhodné se zaměřit na snížení množství soli v jídle (doporučená denní dávka pro ženy je 8g a pro muže 10g). Abyste si odlehčili, zařaďte potraviny obsahující draslík - tuňák, sladké brambory, česnek, banán či petržel a špenát a také ty s vlákninou, aby trávení probíhalo hladce. Jako podpůrnou terapii můžete zařadit i vhodné potravinové doplňky s bylinnými extrakty, jako je kaštan koňský, které podpoří žilní systém (podporují zpevnění žilních stěn) a mohou pomoci otokům i předejít.
Samozřejmostí je pohyb během dne (chůze do schodů, procházky). V případě sedavých zaměstnání je třeba nohám pravidelně ulevovat, ať už konkrétními jednoduchými cviky (např. rotace kotníku přičemž patu držíte na zemi, přitahování chodidla k holeni a její protahování od holeně) či změnou polohy a pokládáním nohou na vyvýšená místa.
První pomocí může být i akupresura, tedy stlačení patřičných bodů na svých nohách, v tomto případě lýtkách. První bod je na přední straně nohy v místě rozdvojení holenní a lýtkové kosti, druh ve středu lýtkového svalu zezadu a třetí na vnější boční straně lýtkového svalu. Každý bod stlačte přibližně na 3 vteřiny a poté povolte.
Dalšími pomocnými kroky, zejména u žilní nedostatečnosti, je nošení bot s nízkým podpatkem, sprchování nohou studenou vodou a cvičení či masáže před spaním, nevystavujte nohy vysokým teplotám jako je horká vana či procedury s horkým voskem).

Pozor na další projevy
Otoky nohou mohou být prvním projevem nějakého významnější problému, proto je dobré se jim věnovat. Pokud i přes veškerá opatření otoky přetrvávají, stávají se bolestivými, resp. dojde k mravenčení v nohách či křečím, přidá se únava, oteklé oči nebo nechutenství, je vhodné vyhledat lékaře.