Těžké, unavené a oteklé nohy. Znáte to také?

Těžké, unavené a oteklé nohy. Znáte to také?

Publikováno: 26.07.2023

Zobrazení: 3447

Pocit těžkých a unavených nohou mnohé trápí zejména v letních měsících. Na vině může být řada faktorů, a to od dlouhého stání, až po nedostatečnou mikrocirkulaci krve v končetinách, která již může značit vážnější problém. Jak nohám zajistit úlevu, a kdy vyhledat lékaře, vám poradíme.

Co může být příčinou oteklých a těžkých nohou?

Svaly a žilní systém dolních končetin fungují jako pumpa, která pomáhá odvádět krev z nohou směrem k srdci. Pokud dojde k narušení tohoto systému, např. v důsledku ztráty pružnosti žilních stěn, při nedovírání žilních chlopní, můžeme pozorovat městnání krve v dolních končetinách, což může upozorňovat na problém s cirkulací krve. Tyto problémy se mohou objevit ve zvýšené míře s přibývajícím věkem, v období těhotenství, menopauzy, ale také při častém a dlouhém sezení. Pokud se otoky a pocit těžkosti nohou objevují pouze přechodně, a navíc v letních měsících, nemusí jít o nic vážného. Pokud však otoky přetrvávají a vyskytují se během celého roku, je důležité konzultovat obtíže s lékařem.
 

Jste ohroženi?

Potíže s cirkulací krve v oblasti končetin patří mezi častá civilizační onemocnění. Výskyt výrazně narůstá s věkem, nicméně je spojen také s dalšími faktory: 

 • Obezita s sebou přináší i další zdravotní rizika, a proto je zásadní udržovat si zdravou tělesnou hmotnost.

 • Riziko vzniku obtíží během těhotenství může narůstat s počtem předchozích porodů.

 • Genetické predispozice. Pokud se projevily obtíže u blízkých příbuzných, je pravděpodobný výskyt i u potomků.

 • Životní styl. Dlouhé stání, sezení na židli, nedostatek vlákniny, vitaminu C, nošení těsného spodního prádla, vysokých podpatků, málo tělesného pohybu a kouření mohou přispívat ke vzniku a rozvoji obtíží.

 

Je důležité cirkulaci krve v končetinách vůbec řešit?

Určitě ano! Pokud by projevy problémů s cirkulací krve v končetinách zůstaly bez povšimnutí, mohou se dále rozvíjet.  Je třeba včas rozeznat první příznaky a věnovat zvýšenou pozornost opatřením vedoucím k zachování dobrého stavu žilního systému.
Příznaky potíží s cirkulací krve mohou být velmi rozmanité:

 • tíha a pocity vnitřního napětí,

 • únava a slabost různých částí dolních končetin,

 • noční křeče v nohách a lýtkách,

 • pocity pálení, svědění, píchání, mravenčení a neklidu.

 

Možnosti, jak nohám ulevit:

V první fázi jde o opatření typu:

 • snížení tělesné hmotnosti a dostatek pohybu,

 • nošení volnějšího oděvu,

 • pokládání končetin do vyvýšené polohy,

 • komprese (stahování) dolních končetin,

 • podpora zdraví nohou prostřednictvím doplňků stravy a kosmetických přípravků.

 

Pro úlevu od těžkých a unavených nohou

Varixinal obsahuje optimální kombinaci bylinných extraktů pro úlevu od těžkých a unavených nohou. Tento doplněk stravy je navíc obohacen o vitamin C, který přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci cév a bioflavonoid hesperidin. Varixinal obsahuje extrakt z koňského kaštanu, který pomáhá snižovat pocit těžkých a unavených nohou, přináší úlevu a pomáhá udržovat pružnost cév a cévních stěn.
VENOSUPPORT je osvěžující sprej pro unavené nohy. Díky obsahu troxerutinu, který je známý pro své antioxidační a vazoprotektivní vlastnosti, podporuje mikrocirkulaci krve.
 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  
Lékárnička pro Vaše pohodové léto
28.06.2024

Lékárnička pro Vaše pohodové léto

Dlouho očekávaná doba prázdnin a dovolených je konečně tady! To, co by vám, samozřejmě kromě dobré nálady, nemělo chybět, je „vyletněná“ lékárnička. Letní dobrodružství s sebou mohou přinést i nečekané příhody, na které se vyplatí být připraven. Co by vaše letní lékárnička měla obsahovat, vám poradíme!

Přečtěte si více
Zobrazení: 233
Revma není jen nemocí seniorů
31.05.2023

Revma není jen nemocí seniorů

Za bolestmi kloubů a jejich omezenou hybností se může skrývat také diagnóza revmatoidní artritidy. Postiženy bývají zejména klouby rukou a kolen.  I když se domníváte, že jste na „revma“ ještě příliš mladí, není od věci obtíže kloubů konzultovat s lékařem, protože revma se netýkají jen seniorů.

Přečtěte si více
Zobrazení: 26992
Nejčastější příčiny svědění kůže
21.08.2019

Nejčastější příčiny svědění kůže

Svědění kůže je velmi nepříjemné, což jistě zažil každý. Zatímco krátkodobé svědění kůže nás většinou nemusí znepokojovat, dlouhodobé obtíže by nás již měly vést k lékaři. V každém případě je ale důležité zamezit škrábání postiženého místa. Škrábání sice zajistí chvilkovou úlevu, ale hrozí riziko zavlečení infekce a zhoršení stavu. Kdy si můžeme pomoci sami a kdy obtíže konzultovat s lékařem?

Přečtěte si více
Zobrazení: 133444
Stále studené ruce a nohy? Poznejte možné příčiny!
15.02.2023

Stále studené ruce a nohy? Poznejte možné příčiny!

Máte věčně studené ruce a nohy, a to bez ohledu na to, kolik je stupňů? Problém, který trápí především ženy, může mít mnoho příčin, od těch banálních, až po ty závažnější. Za pocitem studených končetin se nemusí však skrývat jen chladné počasí, ale vážnější onemocnění, která není radno podceňovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 9699
Doplňky stravy BIOPRON, seznamte se s nimi!
12.06.2023

Doplňky stravy BIOPRON, seznamte se s nimi!

Až 70 % imunitních buněk se nachází ve střevech, střeva jsou tak „branou k imunitnímu systému“ a právě zdravá střeva jsou tak předpokladem celkového zdraví. Podpořte zdraví střevní mikrobioty doplňky stravy řady Biopron®! Biopron® nabízí široké portfolio probiotických komplexů pro péči o střevní mikrobiotu pro dospělé a děti již od narození. Pečujte o rovnováhu střevní mikrobioty prostřednictvím prémiových produktů Biopron®, protože zdraví sídlí ve střevech!

Přečtěte si více
Zobrazení: 195