Lignany a zdravá, štíhlá žena

Lignany a zdravá, štíhlá žena

Publikováno: 03.03.2009

Zobrazení: 371

Nová studie z Kanady potvrdila, že ženy užívající vyšší množství lignanů, a tudíž mají zvýšenou hladinu jejich metabolitů v krvi, mívají nižší body mass index a celkový podíl tělesný tuku.

Zdrojem lignanů jsou lněná semínka, celozrnné cereálie, bobuloviny, zelenina a ovoce. Lignany jsou metabolizovány v tlustém střevu mikroflórou  na enterodiol a enterolakton.

Výzkumníci, vedeni André  Tchernofem, zhodnotili  příjem lignanů použitím 3denního dietního záznamu. 115 ženám (průměrný věk 56,8) byla také odebrána krev na zhodnocení hladiny enterolaktonů. Vysoký příjem lignanů byl spojen s nižším BMI (o 4kg/m2) a s menším podílem tělesného tuku (o 8,5 kg) ve srovnání s ženami s nižším průměrným přísunem lignanů. Ženy s nejvyšším průměrnou hladinou enterolaktonů v krvi  měly také signifikantně nižší hladinu glukózy v krvi, ve srovnání s ženami s nižší průměrnou hladinou enterolaktonů  v krvi.

Ačkoli studie nestanovila příčinné spojení mezi lignany a metabolickým profilem u žen, výsledky tohoto výzkumu byly zařazeny na seznam potenciálních zdravotních přínosů rostlinných složek.

Zdroj: British Journal of Nutrition

Publikováno online, doi: 10.1017/S0007114508162092

„ Impact of a lignin-rich diet on adiposity and insulin sensitivity in post-menopausal women.“

Authors: A.-S. Morisset, S. Lemieux, A. Veilleux, J. Bergeron, S.J. Weisnagel, A. Tchernof

 

Štíhlá i po čtyřicítce
06.06.2014

Štíhlá i po čtyřicítce

Kolem dvaceti let nebývá problém udržet si štíhlou postavu. Obtížnější je to po čtyřicítce. Pomoci muže Bellasin 40+.

Přečtěte si více
Zobrazení: 115
Tajemství štíhlé linie
08.04.2014

Tajemství štíhlé linie

S přibývajícím věkem ženské tělo produkuje méně hormonu estrogenu a progesteronu, a tyto změny se mohou projevovat nepříjemnými příznaky, jako jsou návaly horka, poruchy koncentrace, únava, změny nálad a poruchy spánku. V důsledku toho se metabolizmus zpomaluje, což vede k zadržování vody v těle, nárůstu hmotnosti a zvýšenému ukládání tuků v rizikových tělesných partiích.

Přečtěte si více
Zobrazení: 90
Lignany a zdraví prsou
21.05.2010

Lignany a zdraví prsou

Zvýšený příjem lignanů může snížit riziko rakoviny prsu u žen po menopauze o 15 procent.

Přečtěte si více
Zobrazení: 225