Jak se zbavit bradavic? Vyzkoušejte NOVINKU Duofilm CRYO
Publikováno: 26.03.2025
Zobrazení: 89
Bradavice patří mezi virová onemocnění, a proto se mnozí ptají nejen na to, jak se bradavic rychle zbavit, ale také na to, zda se lze bradavicemi nakazit. Vše, co o těchto nevzhledných a nepříjemných výrůstcích potřebujete vědět, vám přinášíme.
Poznáte bradavici?
Lidský papilomavirus (HPV), latinsky Verruca vulgaris, neboli bradavice, jsou nezhoubné výrůstky na kůži či sliznicích, které se vyskytují napříč generacemi. Objevit se tak mohou nejen u dospělých, ale také u dětí. Bradavice se nejčastěji objevují na plosce nohy, na dlaních, na prstech, ale najdeme je i na obličeji a některé dokonce na genitáliích. Bradavice ale není jen jedna. Existuje několik hlavních klinických forem HPV, z nichž každá se může objevit na jiné části těla a vypadat odlišně. Ne vždy je proto snadné bradavici rozpoznat. Bradavice ve většině případů nepředstavují vážné zdravotní riziko, ale negativně ovlivňují vzhled, zejména objevují-li se na exponovaných místech, např. na obličeji a rukou. Bradavice se mohou šířit po celém těle, a proto není vhodné jejich vznik podceňovat.
Hlavní klinické formy HPV:
-
Bradavice obecná (Verrucae vulgares) je ohraničený tvrdý hrbolek či pupínek, jehož povrch bývá často zvrásněný či rozpraskaný. Tyto bradavice se mohou nacházet také v oblasti nehtů, kde jsou velmi bolestivé.
-
Bradavice na plosce nohy (Verrucae plantares) si mnozí snadno mohou splést s obyčejným mozolem či s otlakem z nevhodné obuvi či dlouhého stání. Tento typ bradavic bývá umístěn především na chodidle, kde tvoří tvrdou, ohraničenou oblast, která může být velmi bolestivá při došlapu, a to jak při chůzi, tak při běhání. Někdy se také kolem výrůstku udělá tvrdý prstenec podobný mozolu. Pro tento typ bradavic je bohužel typická tendence k opakování a značná rezistence k léčbě.
-
Nitkovité a prstovité bradavice (Verrucae filiformes et digitatae) se nejčastěji objevují na obličeji, a to kolem úst a očních víček. Svým vzhledem mohou připomínat nitky či drobné prsty tělové barvy, od čehož byl také odvozen jejich název.
-
Ploché bradavice (Verrucae planae juveniles) jsou drobounké bradavice růžové či světle žluté barvy, které se často objevují u dětí. Jde o několik milimetrů ploché útvary, lokalizovány zejména na obličeji a hřbetech dětských ruček. Tento typ bradavic se mezi dětmi velmi snadno šíří, a to díky tomu, že děti si tyto nepříjemné kožní útvary škrábou a přenáší mezi sebou.
-
Genitální bradavice (Condylomata accuminata), jak sám název napovídá, se vyskytují v oblasti genitálií. Mohou mít různý tvar a velikost. Zatímco někoho trápí pouhých pár milimetrů velký pupínek, u jiného může být genitální bradavice velká až několik centimetrů a svým tvarem připomínat brokolici či květák. Jde o bradavice, které Jsou sexuálně přenosné a používání kondomu nepředstavuje efektivní ochranu.
Jak se přenáší bradavice?
Bradavice se mohou přenášet nejen přímým kontaktem s nakaženou osobou, ale i nepřímým kontaktem. Často se tak lze nakazit například během návštěvy sauny, bazénu, solária, použitím infikovaného ručníku, u dětí prostřednictvím hraček. Rizikoví jsou pak ti, kteří trpí oděrkami, ekzémy či jiným porušením kůže, což jsou faktory, které přenos bradavic usnadňují. Bradavice se mohou na pokožce těla šířit i tzv. autoinokulací, kdy si sám postižený „roznese“ virové částice dotykem z jedné části těla na druhou. Bradavice se po nákaze neobjeví okamžitě. Mají dlouhou inkubační dobu od být několika týdnů až měsíců po infekci virem HPV.
Léčba bradavic
Zatímco některý druh bradavice je velmi snadno rozpoznatelný, u jiných může být diagnostika složitější. V případě, že si nejste jisti, zda je váš kožní problém projevem bradavice, navštivte praktického či kožního lékaře, který podle tvaru, velikosti a lokalizace výrůstku stanoví diagnózu. K diagnostice kožních a slizničních bradavic většinou lékař nepotřebuje specifické metody, ale spíše zkušenosti. Pouze ve výjimečných případech může lékař doporučit provedení biopsie, odběr vzorku tkáně a následné vyšetření patologem. Léčba bradavic může být různá, od chirurgického odstranění, kryoterapie za použití tekutého dusíku, kauterizace až po použití lokálních přípravků. Nejúčinnější léčbou bývá kryoterapie, při níž je aplikován tekutý dusík přímo na bradavici, která se v důsledku prudké změně teploty sama odloučí od pokožky. V případech velmi rezistentních bradavic může být doporučeno použití laseru. Mezi další možné metody odstranění bradavic patří vyříznutí či vypálení elektrokauterem. Použití metody je v rukou lékaře a odvíjí se nejen od velikosti bradavice, ale doporučení lékaře, zvyklostí daného pracoviště a přání pacienta. Mnoho z těch, kteří bradavicemi trpí, však předtím, než navštíví lékaře, volí volně dostupné prostředky, jak se bradavic zbavit. Podle babských rad je vhodný vlaštovičník větší, rostlina se žlutými květy, která roste volně v přírodě. Opakované potírání bradavice čerstvě prýštícím mlékem s cytostatickým až leptavým účinkem je podle babských rad přírodním prostředkem, který vás může zbavit bradavic. Stále je však více těch, kteří v boji s bradavicemi dávají přednost tradičním a osvědčeným postupům.
Rychlé a účinné řešení? NOVINKA Duofilm CRYO!
Pokud hledáte rychlé a účinné ošetření běžných a plantárních bradavic zmrazením, vyzkoušejte sprej na odstranění bradavic Duofilm CRYO. Tento zdravotnický prostředek se používá k léčbě běžných a plantárních bradavic (na chodidlech) a využívá technologii hlubokého zmrazení. Obsahuje speciální aplikátor s přesným hrotem pro cílené ošetření bradavic. Nedochází tedy k přímému kontaktu aerosolu s pokožkou. Produkt nevyžaduje montáž, sprej lze použít ihned po vyjmutí z obalu. Díky profesionálnímu a výkonnému zmrazení stačí u běžných bradavic ve většině případů pouze jedno ošetření. U plantárních bradavic může být nutné více aplikací. Bradavice obvykle zmizí do dvou týdnů, balení obsahuje 15 dávek. Proč se trápit s bradavicemi, když je tu Duofilm CRYO!

Zdroje:
https://www.drmax.cz/zdravotnicke-potreby/masti-gely-spreje/bradavice-kuri-oka
https://venerologie.cz/onemocneni/hpv-bradavice/
https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/bradavice-vznik-sireni-lecba-a-prevence/