Ostropestřec mariánský, bylina pro podporu zdraví jater

Ostropestřec mariánský, bylina pro podporu zdraví jater

Publikováno: 18.08.2020

Zobrazení: 1436

Ostropestřec mariánský je v přírodní medicíně známý již řadu let. V antickém období byl díky svým trnům označován jako Kristova koruna a používal se především proti hadímu uštknutí a na zdravotní obtíže spojené s játry. Ostropestřec mariánský podporuje nejen zdraví jater, ale také trávení a imunitu. Více se o této bylině dozvíte v našem článku, stejně jako tipy, jak o zdraví jater pečovat.

Ostropestřec není bodlák

Ostropestřec mariánský svým vzhledem připomíná bodlák, a proto je za něj poměrně často zaměňován. Mohou za to jeho růžové květy, díky kterým je pěstován i jako dekorativní rostlina. Ostropestřec mariánský se ale u nás ve volné přírodě nevyskytuje. Jeho domovinou je oblast Středomoří a Kanárských ostrovů. Pokud byste chtěli pěstovat ostropestřec mariánský v našich podmínkách, je nutné mu zajistit stálou teplotu nad 25°C.
 

V hlavní roli silymarin

Hlavní účinnou látkou je látka silymarin, známá svými antioxidačními a detoxikačními účinky. Silymarin podporuje preventivní očistu jater a celého organismu, podporuje zdraví jater při mnoha onemocněních, jako je např. hepatitida, infekční mononukleóza, cirhóza aj.  Pomáhá bojovat proti škodlivinám, které přijímáme potravou, léky či v důsledku znečištěného prostředí. Silymarin je vhodný i jako podpora při jaterní steatóze, „ztukovatění“ jater, kdy pomáhá obnovovat jaterní tkáň. Steatózou trpí zejména pacienti s nadváhou, obezitou a nevhodnými stravovacími návyky, ale jde o reverzibilní stav. Silymarin pomáhá organismu také při otravách, např. po požití jedovatých hub, intoxikaci alkoholem, drogami a léky.
 

Užívání ostropestřce mariánského

Ostropestřec mariánský lze zakoupit v lékárnách ve formě olejů, kapslí, tinktur, tablet, čajové směsi aj. Během užívání není vhodné konzumovat alkoholické nápoje, syntetické léky nebo potraviny bohaté na nasycené tuky. Jako nejvhodnější způsob, jak dodat tělu účinné látky silymarinu jsou doplňky stravy, které obsahují to správné množství. Silymarin obsahuje doplněk stravy Walmark Silymax 7000 mg pro podporu zdraví jater s antioxidačním a detoxikačním účinkem. Pomáhá pečovat o správnou funkci jater a je vhodný i pro dlouhodobé užívání.
 

Proč pečovat o játra?

Játra jsou největším vnitřním orgánem těla a jsou nezbytná pro život. Játra mají zásadní roli v metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin. Jsou trávicí žlázou, která produkuje žluč, i žlázou endokrinní, ve které se tvoří hormony. Játra jsou zásobním orgánem, protože ukládají glykogen, železo a některé vitamíny a minerály. V játrech jsou tvořeny bílkoviny krevní plazmy a mají nezastupitelnou funkci při detoxikaci organismu. Selhání funkcí jater znamená ohrožení života, protože dochází ke zhroucení vnitřního prostředí organismu, objevují se otoky, ascites, krvácivé stavy a poruchy funkce mozku. Umělé nahrazení všech jaterních funkcí nelze a jedinou možností léčby terminálního jaterního selhání je transplantace jater.
 

Tipy na podporu zdraví jater

  • Dodržujte zásady zdravého stravování. Mějte pestrý a vyvážený jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny. Vyhněte se konzumaci polotovarů a dejte přednost pokrmům z čerstvých surovin.
  • Dopřejte tělu dostatek aktivního pohybu. Pravidelné cvičení pomůže udržet zdravou tělesnou váhu.
  • Vyhněte se kouření. Kouření může mít vážný dopad nejen na játra, ale také na plíce. Toxiny obsažené v cigaretovém tabáku zvyšují riziko poškození jater.
  • Vyhněte se, případně omezte konzumaci alkoholu. Alkohol může zvýšit riziko rozvoje onemocnění jater.
  • Léky užívejte podle pokynů v příbalovém letáku a konzultujte se svým lékárníkem každou kombinaci léčiv na předpis s volně prodejnými léky, doplňky stravy nebo alkoholem.
Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí
23.02.2024

Ostropestřec, bylina, která si s játry rozumí

Pokud jste ještě neobjevili sílu ostropestřce mariánského, je to velká škoda. Ostropestřec mariánský patří mezi nejoblíbenější a nejznámější byliny pro podporu zdraví jater, jejich přirozenou detoxikaci a podporu správného trávení. Jeho pozitivní účinky na játra jsou navíc známá již více než 2 tisíce let. V době, kdy je naše tělo neustále pod vlivem škodlivých toxinů (např. v důsledku znečištěného životního prostřední, užívání léků, či konzumace potravin s umělými přísadami), je důležité myslet na to, jak zdraví jater podpořit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2619
O svátcích játra utrpěla. Dostaňte je znovu do formy!
29.01.2018

O svátcích játra utrpěla. Dostaňte je znovu do formy!

Firemní večírky, setkání s rodinou, posezení s přáteli, procházky městem se svařákem v ruce… A jako třešinka na dortu pořádný silvestrovský mejdan. Není divu, že po takové jízdě vaše játra trpí. Vynahraďte jim to novoroční očistou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 180