Ostropestřec mariánský, osvědčený pomocník pro podporu funkce jater a trávení
Publikováno: 23.04.2025
Zobrazení: 1660
V dnešní uspěchané době dostávají játra pořádně zabrat, a to nehovoříme jen o občasné sklence vína, kterou si dopřejeme s přáteli. Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem, a proto musí denně zpracovávat vše, co do těla přijmeme. Může jít o nezdravé potraviny, léky, ale také znečištěné životní prostředí. A právě zde přichází ke slovu ostropestřec mariánský, rostlina, kterou znali už staří Řekové, a která má v podpoře zdraví jater co nabídnout.
Ostropestřec mariánský ocení nejen vaše játra
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je rostlina, která je s podporou zdraví jater spojena již po staletí. V antickém období byl ostropestřec díky svým trnům označován jako Kristova koruna a používal se také proti hadímu uštknutí a otravám. Silymarin, aktivní složka ostropestřce, je komplex bioflavonoidů, který je extrahován z jeho semen. Extrakt z ostropestřce pomáhá udržovat normální funkce jater a podpořit detoxikační potenciál jater, chránit jaterní buňky před škodlivým působením volných radikálů, udržovat základní funkce jater, podporovat očistu těla a správné trávení. Ostropestřec mariánský obsahuje nejen silymarin, ale i spoustu dalších aktivních látek, které mají příznivý vliv na lidské zdraví (flavonoidy, histamin, vitamin C, vitamin K, vlákninu, bílkoviny, minerální soli aj.). Užívání ostropestřce si svoji oblibu udrželo dodnes, a to nejen v době letních grilování a dovolených, kdy si ve zvýšené míře dopřáváme ne příliš zdravé pokrmy, kterým se přes rok spíše vyhýbáme, a která játrům příliš neprospívají. Ostropestřec je vhodný jak pro dospělé, jejichž játra jsou přetížena, tak i pro ty, kteří hledají podporu při detoxikaci organismu.
Ostropestřec, nebo bodlák
Ostropestřec mariánský se u nás ve volné přírodě nevyskytuje. Jeho domovinou je oblast Středomoří a Kanárských ostrovů. Pokud byste chtěli pěstovat ostropestřec mariánský v našich podmínkách, je nutné zajistit mu stálou teplotu nad 25°C. Svým vzhledem ostropestřec mariánský připomíná bodlák, a proto za něj může být zaměňován. A i když si jsou rostliny na první pohled velmi podobné, existuje několik jasných rozdílů, díky kterým je od sebe velmi snadno rozeznáte.
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum):
-
Listy: Zelené a lesklé, s výraznou bílou mramorovou kresbou – jako by byly pokapané mlékem. Odtud pramení také příběh, že se na ně rozlilo mléko Panny Marie.
-
Květy: Fialové až purpurové, kulaté, velmi výrazné a trčící vzhůru.
-
Lodyha (stonek): Silná, méně větvená.
-
Výška: Až 150 cm.
-
Semena: Hnědá až šedá, lesklá, používají se pro výrobu doplňků (obsahují silymarin).
-
Celkový vzhled: Robustní, působí “statně” a symetricky.
Bodlák obecný (např. Cirsium arvense)
-
Listy: Zelené, matné, bez bílé kresby, často užší a více zubaté než u ostropestřce.
-
Květy: Fialové, ale menší, jemnější, mohou být i růžové. Často více rozvětvené a méně nápadné.
-
Lodyha: Tenká, větvená.
-
Výška: 30–100 cm.
-
Růst: Často roste ve skupinách, rychle se šíří.
-
Celkový vzhled: Působí “divočeji”, méně udržovaně.
Jak si rostliny opravdu snadno zapamatovat? Je to jednoduché! Ostropestřec má bílé skvrny na listech, bodlák je bez kresby a má drobnější květ.
Kde najít kvalitní extrakt z ostropestřce mariánského?
Ostropestřec je nejrozšířenější ve formě doplňků stravy, semen, která se dají využít k rozmanitým účelům, nebo je z nich lisovaný olej. kvalitní extrakt ze semen standardizovaný na silymarin, navíc ve vysoké dávce, najdete v doplňku stravy ze Žluté řady Walmark Ostropestřec mariánský FORTE 7000 mg, který představuje intenzivní podporu jater s antioxidačním a detoxikačním účinkem. Doporučuje se zejména v situacích, kdy jsou játra přetížena nebo chceme pečovat o jejich správnou funkci. Pro maximální efektivitu je vhodné produkt užívat dlouhodobě. Ostropestřec není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Ostropestřec může ovlivňovat účinky některých léků a nedoporučuje se osobám s vysokým krevním tlakem a chronicky nemocným. Pokud máte pochybnosti, zda je pro vás ostropestřec vhodný, zeptejte se svého lékárníka či ošetřujícího lékaře.

Ostropestřec mariánský FORTE 7000 mg koupíte za skvělou cenu na našem e-shopu!
Proč pečovat o játra?
Játra jsou největším vnitřním orgánem těla a jsou nezbytná pro život. Játra mají zásadní roli v metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin. Jsou trávicí žlázou, která produkuje žluč, i žlázou endokrinní, ve které se tvoří hormony. Játra jsou zásobním orgánem, protože ukládají glykogen, železo a některé vitamíny a minerály. V játrech jsou tvořeny bílkoviny krevní plazmy a mají nezastupitelnou funkci při detoxikaci organismu. Selhání funkcí jater znamená ohrožení života, protože dochází ke zhroucení vnitřního prostředí organismu, objevují se otoky, ascites, krvácivé stavy a poruchy funkce mozku. Umělé nahrazení všech jaterních funkcí nelze a jedinou možností léčby terminálního jaterního selhání je transplantace jater.
Tipy na podporu zdraví jater
-
Dodržujte zásady zdravého stravování. Mějte pestrý a vyvážený jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny. Vyhněte se konzumaci polotovarů a dejte přednost pokrmům z čerstvých surovin.
-
Dopřejte tělu dostatek aktivního pohybu. Pravidelné cvičení pomůže udržet zdravou tělesnou váhu.
-
Vyhněte se kouření. Kouření může mít vážný dopad nejen na játra, ale také na plíce. Toxiny obsažené v cigaretovém tabáku zvyšují riziko poškození jater.
-
Vyhněte se, případně omezte konzumaci alkoholu. Alkohol může zvýšit riziko rozvoje onemocnění jater.
-
Léky užívejte podle pokynů v příbalovém letáku a konzultujte se svým lékárníkem každou kombinaci léčiv na předpis s volně prodejnými léky, doplňky stravy nebo alkoholem.
Zdroje:
https://www.lekarna.cz/clanek/ostropestrec/?srsltid=AfmBOopokrvGn_euQRcXo_45xfI9wfhPNre98d0C7wGxZYhteYzMV8bf
https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/ostropestrec-mariansky-ucinny-pomocnik-v-boji-proti-jaternim-nemocem.html
https://www.bio-detox.cz/blog/https-www-bio-detox-cz-ostropestrec-mariansky-/