Chronický únavový syndrom versus únava: Znáte rozdíl?

Chronický únavový syndrom versus únava: Znáte rozdíl?

Publikováno: 26.05.2022

Zobrazení: 32897

Pod pojmem chronický únavový syndrom se neskrývá jen pouhá únava a vyčerpání, jak by si mnozí mohli myslet. Chronický únavový syndrom je onemocnění, které pacientům dokáže život pořádně znepříjemnit. Postihuje mnoho orgánů najednou a projevuje se jak psychickými, tak i neurologickými symptomy. Pokud býváte velmi často unavení, zkuste se zamyslet, jestli se právě vás chronický únavový syndrom netýká.

Únava jako varovný signál

Chronický únavový syndrom postihuje především dospělé osoby středního věku (mezi 40-50 lety), většinou ženy. Nemocný si stěžuje na těžkou únavu a tělesné a duševní vyčerpání. Celková ztráta energie, bolesti kloubů a svalů, bolesti hlavy, špatný spánek, problémy se soustředěním, poruchy paměti, to jsou některé příznaky onemocnění. Únava hraje v organismu důležitou roli. Je to varovný signál toho, že je třeba v životě zpomalit.  Únava chrání naše tělo před přetížením a je důraznou výzvou k odpočinku.
 

Jak odlišit chronický únavový syndrom od běžné únavy?

Aby lékař chronický únavový syndrom diagnostikoval, musí nemocný splnit dvě podmínky. Příznaky onemocnění se musí vyskytovat nejméně čtyři najednou a musejí přetrvávat nejméně půl roku. Bohužel vzhledem k tomu, že se onemocnění neprojevuje příliš specifickými příznaky, bývá často zaměňováno za pouhou únavu.
 

Příznaky onemocnění

  • Únava: těžká psychická i fyzická vyčerpanost, svalová slabost zhoršující se po lehké námaze, kterou nelze ani delším odpočinkem odstranit.
  • Bolesti: bolesti svalů, „ranní ztuhlost“, bolesti kloubů, bolesti hlavy, zduřené a bolestivé mízní uzliny, bolesti krku, bolesti břicha, bolesti hrudníku, bolesti srdce, zrychlený tep.
  • Poznávací potíže: zapomnětlivost, zmatenost, obtížné myšlení a soustředění, psychická únava, poruchy krátkodobé paměti (nikoli dlouhodobé) aj.
  • Přecitlivělost na světlo a zvuk.
  • Porušené vnímání teploty: pocity horka nebo chladu, zvýšená tělesná teplota.
  • Narušení spánku: špatná kvalita spánku, „živé sny“, nespavost, časté probouzení.
  • Psychické problémy: citová nevyrovnanost, podrážděnost, deprese.
 

Lékaři doporučují: zvolněte!

Původce onemocnění lze jen velmi těžko odhalit. Léčba je proto poměrně složitá. Doporučuje se zvolnit životní styl, který byl do prvních příznaků onemocnění, velmi hektický. Lékaři radí zmírnit denní aktivity, vyhnout se nadměrné fyzické námaze a stresovým situacím. Základem je naučit se tzv. „pozitivnímu myšlení“. V některých případech lékař může nasadit také antidepresiva. V České republice je nemocných s touto diagnózou kolem 40 tisíc, a přestože již bylo vyzkoušeno mnoho přístupů a aplikováno mnoho léků, jediné doporučení je psychické zklidnění a úprava životospráva.
 

Vitamíny a minerály pro tělesnou a psychickou pohodu

Nemocný by měl dbát na pestrou a vyváženou stravu s dostatkem vitamínů a minerálů. Vhodné je užívat potravinové doplňky na podporu energie a snížení únavy, např. Magnesium + B6 ACTIVE, Guarana 800 mg při pocitech vyčerpání či Spektrum Energie na podporu imunitního systému.

Potřebujete dobít baterky?
15.08.2019

Potřebujete dobít baterky?

Věděli jste, že 15. srpna je Mezinárodní den energy drinků? Pití energetických nápojů se zejména u mladších ročníků těší velké oblibě. Lékaři před nadměrnou konzumací ale varují. Energy drinky sice pomohou rychle dobít baterky, ale je třeba to s nimi nepřehánět. Nadměrné množství může totiž poškodit srdce a ledviny. Navíc získaná energie je pouze krátkodobou záležitostí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 408
Nenechte jarní únavu, aby vás zdolala!
24.03.2022

Nenechte jarní únavu, aby vás zdolala!

Cítíte se unavení a vyčerpaní, jste stále skleslí a pěkné počasí vám nedělá radost? Pak na vás patrně dopadla jarní únava, která se po zimě vyhne jen málokomu. Tipy, jak s jarní únavou bojovat, abyste si užívali jaro plni energie a elánu, najdete právě v tomto článku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1102