Jak probíhá bronchitida u dětí

Jak probíhá bronchitida u dětí

Publikováno: 09.06.2021

Zobrazení: 46517

Za zánětem průdušek stojí ve většině případů virová infekce, jako třeba nachlazení. Tato nemoc může mít buď akutní, nebo chronickou podobu, přičemž u malých pacientů se nejčastěji jedná o akutní formu.

Ke vzniku bronchitidy jsou náchylnější děti, které trpí dalším onemocněním dýchacích cest (např. astma či senná rýma) nebo některými druhy alergií. Zánět průdušek více postihuje také předčasně narozené děti, který dosud nemají plně vyvinuté plíce a imunitní systém.

Další ohroženou skupinou jsou děti, které nikdy nebyly kojené (mateřské mléko obsahuje látky podporující obranyschopnost), které jsou vystavovány škodlivým účinkům tabákového kouře (matka nebo oba rodiče jsou kuřáci), nebo jejichž sourozenci navštěvují školu či školku, tedy prostředí, kde dochází ke snadnému přenosu infekčních onemocnění.

Obtížné dýchání, sípot a kašel

Akutní forma nemoci nastupuje náhle. Průdušky zduří, ucpávají se a plní se hlenem. Děti obtížně dýchají, sípou a trpí kašlem, který je nejprve suchý, později se začíná tvořit žlutý nebo zelený hlen. Může se přidat také rýma. Průvodním příznakem je zvýšená teplota (kolem 38 °C), zimnice, únava, pocit celkové schvácenosti a bolest na hrudníku. Tyto potíže však většinou v krátké době odezní (dýchání se obvykle zklidňuje už kolem třetího dne nemoci) a během 10–14 dnů dochází ve většině případů ke spontánnímu uzdravení, přestože kašel může ještě pár týdnů přetrvávat.
U chronické formy nemoci jsou projevy podobné, avšak bez teploty. Typickým příznakem bývá kašel, který trvá déle měsíc, nebo opakující se kašel provázený pískavými zvuky. Příznaky chronické bronchitidy jsou podobné jako u astmatu, což bývá i důvod, proč mohou být tato dvě onemocnění diagnosticky zaměnitelná. Opakující se chronická bronchitida může rovněž signalizovat poruchu imunitního systému.

Léčí hlavně klid a tekutiny

V ordinaci se vás podrobně vyptají na veškeré příznaky a průběh potíží, lékař dítě poslechově vyšetří, případně nechá udělat rentgen hrudníku nebo krevní testy. Základem léčby bronchitidy u malých pacientů je klidový režim s dostatečným množstvím tekutin. Lékař obvykle předepíše léky usnadňující rozpouštění hlenu a vykašlávání (mukolytika, expectorancia), léky proti teplotě (antipyretika) a k utišení bolesti (analgetika). U dlohotrvajících potíží se někdy nasazují také bronchodilatancia (léky rozšiřující průdušky). Léčbu lze doplnit rovněž užíváním vitaminů C a E.

Hlavní nepřítel – tabákový kouř

Jedním z nejrizikovějších faktorů pro vznik bronchitidy je tabákový kouř a různé další zplodiny (ale i prach). V rámci prevence je tedy důležité chránit dítě před znečištěným prostředím a trávit s ním co nejvíc času v přírodě. Doma pak můžete umístit do dětského pokoje zvlhčovač vzduchu. Dbejte také na to, aby si dítě už od útlého věku osvojilo základní hygienické návyky, především pravidelné mytí rukou před a po jídle, po použití toalety nebo po návratu z procházky.

Uleví i eukalyptus

K léčbě bronchitidy lze také využít některé podpůrné přírodní prostředky. S těmi nejoblíbenějšími, jako je zázvor, cibule a česnek, u dětí asi nepochodíte, protože štiplavá chuť malé pacienty spolehlivě odradí. Můžete ale vyzkoušet med nebo eukalyptový olej.

K odstranění hlenů přidejte jednu čajovou lžičku medu do sklenice mléka, které přivedete k varu. Nápoj dítěti podávejte 2–3krát denně. Pro rychlejší nástup účinku je dobré vypít ho nalačno. Ke snazšímu rozpouštění hlenů napomáhá také eukalyptový olej, který se dá aplikovat přímo na hrudník jako zábal. Protože je ale příliš koncentrovaný, smíchejte ho s kokosovým nebo olivovým olejem. Pokud dítě zábal odmítá, můžete mu olejovou směsí hrudník jemně namasírovat.

Jak podpořit nejen imunitu, ale i celkové zdraví dětí? Vsaďte na Marťánky a Biopron!
15.05.2023

Jak podpořit nejen imunitu, ale i celkové zdraví dětí? Vsaďte na Marťánky a Biopron!

Pobyt v dětském kolektivu, ať už na letním táboře, ve škole, či školce, může představovat zvýšenou psychickou i fyzickou zátěž, což může být spojeno s oslabenou imunitou. Jak podpořit dětskou imunitu a vyvarovat se časté nemocnosti?

Přečtěte si více
Zobrazení: 196
Kyselina listová a zdraví srdce dětí
07.12.2009

Kyselina listová a zdraví srdce dětí

Suplementace kyselinou listovou během těhotenství může nejen snížit riziko poškození plodu, ale také chrání děti před vrozenou srdeční vadou dle nové studie z Holandska.

Přečtěte si více
Zobrazení: 297
Rybí olej a děti
03.12.2010

Rybí olej a děti

Doplňky stravy obsahující rybí olej můžou snížit krevní tlak u mírně obézních dospívajících dětí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 327