Kyselina listová a zdraví srdce dětí
Publikováno: 07.12.2009
Zobrazení: 313
Suplementace kyselinou listovou během těhotenství může nejen snížit riziko poškození plodu, ale také chrání děti před vrozenou srdeční vadou dle nové studie z Holandska.
Děti žen, které užívaly alespoň 400 mcg kyseliny listové během těhotenství měly asi o 20 procent nižší pravděpodobnost vzniku vrozených srdečních vad (CHDs), ve srovnání s dětmi žen, které neužívaly kyselinu listovou.
Velké množství důkazů potvrzuje, že nedostatek kyseliny listové v časné fázi těhotenství vede ke zvýšenému riziku defektů nervové trubice (NTDS) - nejčastěji rozštěp páteře a anencefalie (defekt v uzávěru mozkových váčků vedoucí k defektům měkkých i tvrdých tkání lebky) - u kojenců.
Toto spojení vedlo k zavedení zdravotnických opatření v USA a Kanadě, kde jsou od roku 1998 všechny obilné výrobky obohacené kyselinou listovou - syntetickou, biologicky dostupnou formou folátu.
Zdroj: European Heart Journal
Publikováno online, doi: 10.1093/eurheartj/ehp479
"Protective effect of periconceptional folic acid supplements on the risk of congenital heart defects: a registry-based case-control study in the northen Netherlands"
Autoři: van Beynum I.M., Kapusta L., Bakker M.K., den Heijer M., Blom H.J., de Walle H.E.K.