Vitaminy
Publikováno: 05.06.2016
Zobrazení: 69
Vitaminy jsou nízkomolekulární látky, které si tělo povětšinou nedokáže samo vyrobit a potřebuje je přijímat. Jejich přítomnost je nezbytná, protože katalyzují mnoho biochemických reakcí v našem těle.
Některé vitamíny zase tvoří oxidačně redukční systémy, tzn. že mimo jiné redukují negativní účinky zevních faktorů. Rozeznáváme 13 základních typů vitaminů a dělíme je na vitaminy rozpustné ve vodě a rozpustné v tucích.
Vitaminy rozpustné v tucích:
Tyto vitaminy jsou při zpracování a skladování mnohem stabilnější. Jejich přebytek v těle může být toxický.
Vitaminy rozpustné ve vodě:
Pravidelný příjem denní dávky je u vitaminů rozpustných ve vodě nutnější, než u vitaminů rozpustných v tucích. Při zpracování a skladování jsou méně stabilní.
Rozlišuje se dva typy deficitu vitaminů: avitaminóza, tedy naprostý nedostatek určitého vitaminu a hypovitaminóza, částečný nedostatek určitého vitaminu.
- Avitaminóza se vyskytuje velmi ojediněle, příkladem může být onemocnění beri-beri, pelagra nebo kurděje.
- Hypovitaminóza je mnohem běžnější stav, který postihuje především alkoholiky, osoby s poruchou trávicího traktu, při extrémních dietách a se sníženým či omezeným příjmem stravy. U vitaminů rozpustných v tucích je hlavním nositelem tuk, proto snížení tuků ve stravě vyžaduje dodávání těchto vitaminů jinými zdroji.
Existují také antivitaminy, látky ať už přirozené nebo syntetické, které ruší či potlačují funkci nebo absorpci vitaminů.