Vitamin C

Vitamin C neboli kyselina askorbová je důležitým ve vodě rozpustným vitaminem a živinou. Je citlivý na teplo a zejména na oxidaci. Působí jako antioxidant.

16.5.2016

Vitamin C

  • Podporuje činnost imunitnímu systému a to i během intenzivního fyzického výkonu.
     
  • Podílí se na tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní a kůže.
     
  • Zajišťuje normální činnost energetického metabolismu, nervové a psychické soustavy.
     
  • Chrání tělo před oxidačním stresem, únavou a vyčerpáním.

Bohatými zdroji vitaminu C jsou rybíz, rakytník, citrusové plody, jahody, paprika, rajčata, květák, brukvovitá zelenina a brambory.

Nedostatek vitamínu C způsobuje ztrátu pružností cév, což při zvýšené námaze může vést ke krvácení do kůže (vytvářejí se modřiny) nebo kloubů. Deficit vitaminu C může mít za následek zvýšenou kazivost či viklání zubů, sníženou obranyschopnost organismu nebo pocit vyčerpanosti.

Avitaminóza (úplný nedostatek daného vitamínu) způsobuje nemoc kurděje. Touto nemocí trpěli zejména chudí lidé a námořníci při dlouhých plavbách, jejichž strava se skládala výhradně z masa a sucharů. Kurděje byly hrozbou zejména v 15. století, kdy se začaly podnikat výpravy k novému kontinentu Americe. Tato nemoc byla hlavní příčinou vysoké úmrtnost námořníků při dlouhých plavbách a často způsobila smrt až poloviny posádky. Nemoc byla zkrocena až po roce 1772, kdy skotský lékař James Lind, publikoval studii, kde nápoj z octu, mořské vody, šťávy z citrónu a dvou pomerančů vyléčil i těžké stádium kurdějí.

Dnes už je tato choroba poměrně vzácná, vyskytuje se jen zřídka ve velmi chudých oblastech třetího světa.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.