Zánět průdušek u dětských pacientů

Zánět průdušek u dětských pacientů

Publikováno: 08.04.2020

Zobrazení: 21870

Zánět průdušek (bronchitida) je u dětí poměrně časté onemocnění. Suchý a dráždivý kašel, který se po několika dnech změní na kašel produktivní s vykašláváním hlenu, je typickým příznakem zánětu průdušek, který často doprovází nachlazení nebo na něj navazuje. Neléčená bronchitida může skončit nebezpečným zápalem plic, a proto by rodiče neměli s návštěvou dětského lékaře otálet.

Bronchitida akutní a chronická

Podle původce onemocnění rozlišujeme dva typy zánětu průdušek. Za akutní bronchitidu mohou bakterie a viry. Chronická bronchitida je následek dlouhodobého podráždění průdušek (u kuřáků, v prašném prostředí aj.). U dětí je častá akutní bronchitida, protože v dětském kolektivu se onemocnění snadno přenáší. Akutní bronchitidou často trpí také astmatici, senioři a lidé se sníženou imunitou.
 

Zánět průdušek začíná jako běžné nachlazení

Typickými prvotními projevy zánětu průdušek je škrábání v krku a rýma. Později se přidává dráždivý kašel, který se po několika dnech mění na kašel produktivní s vykašláváním hlenu, doprovázen horečkou. Nemocní si mohou stěžovat na bolest za hrudní kostí, jsou celkově unavení a mohou mít zvýšenou teplotu. Typické je také hvízdání při výdechu. Vzhledem k příznakům může být někdy obtížné bronchitidu rozlišit od astmatu.
 

Rizikové skupiny dětí

Bronchitidou jsou více ohroženy děti, které trpí současně i jinými onemocněními dýchacích cest (astma, alergie aj.). Do skupiny ohrožených dětí patří také děti předčasně narozené, děti nekojené, děti vystavované pasivnímu kouření a děti, jejichž sourozenci navštěvují dětská kolektivní zařízení.
 

Diagnostika a léčba

Lékař diagnostikuje bronchitidu poslechovým vyšetřením a případně také laboratorním vyšetřením vykašlávaných hlenů. Pro vhodnou léčbu je nutné rozlišit, zda jsou původcem onemocnění bakterie či viry. V případě bakteriálního zánětu průdušek jsou nasazena antibiotika, v případě virového původce onemocnění je základem léčby klidový režim, dostatečný přísun tekutin, léky na tlumení kašle a později léky na vykašlávání.
 

Babské rady, které nezklamou

Babské rady jsou sice léty prověřené přírodní tipy na léčbu mnoha onemocnění, ale nikdy nesmí nahrazovat léčbu lékařem. A jaké jsou babské rady na zánět průdušek?
 
  • Zvlhčujte a zvlhčujte
Vzduch v místnosti se snažte co nejvíce zvlhčovat. Do dětského pokoje je vhodné umístit také zvlhčovač vzduchu. Dobře poslouží i rozvěšená mokrá prostěradla přehozená přes topení.
 
  • Olejový zábal
Velmi oblíbený je zábal z oleje (např. eukalyptový, kokosový, olivový.) Olej by měl být teplý, nikoliv horký! Mohlo by dojít k popálení dětské pokožky. Látkovou plenu či kapesník namočte do oleje, vložte do igelitového sáčku a zabalte do další látkové vrstvy a přiložte na hruď. Ideální je nechat působit olejový zábal přes noc.
 
  • Priessnitzův zábal
Na krk přiložte např. látkovou plenu namočenou ve studené vodě. Přes ni přetáhněte sáček a zakryjte suchým ručníkem. Zábal přikládejte na noc a opakujte alespoň 3x po sobě.
 
  • Med na zmírnění kašle
Med je známý jako přírodní prostředek na zmírňování kašle. Má antibakteriální účinky, zklidňuje sliznici hrdla a podporuje imunitní systém. Med stačí přidat do čaje a pít několikrát denně. Med lze přidat také do teplé vody s citronovou šťávou.
 
  • Mrkvový sirup na kašel a průdušky
Půl litru čerstvé mrkvové šťávy a čtyři lžíce medu za občasného míchání chvíli zahříváte (ne vařit). Poté necháte vychladnout a doporučuje se užívat pětkrát denně jednu lžičku.
 
  • Koupel s éterickými oleji
Děti, které se rády koupou, ocení v době nachlazení teplou koupel s přidáním eukalyptového éterického oleje.  
 

Podpořte imunitu svých dětí

Důležité je tělo zásobit vitamíny, zejména vitamínem C, E a betakaroteny, které podporují normální funkci imunitního systému. Podpořit mohou také doplňky stravy, např. Sinulan forte junior pro podporu zdraví horních cest dýchacích. Sinulan forte junior je doplněk stravy ve formě sirupu, který obsahuje směs výtažků z rostlin podporujících funkci dýchacího ústrojí a imunitního systému a také biotin, který napomáhá udržovat správný stav sliznic. Pomoc při ucpaném nose přinese Sinulan forte Aroma Patch junior, náplast s postupně se uvolňujícími vonnými oleji na podporu dýchání a pro klidný spánek až po dobu 8 hodin. Náplast se aplikuje na oděvy.
 

Podpořte dětské zdraví v období zvýšeného výskytu nachlazení doplňky stravy z řady Marťánci, např. 

Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu
09.10.2023

Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu

Pár dnů ve škole a vaše dítko je opět nemocné? Podobnou zkušenost má většina maminek dětí předškolního a školního věku, protože právě v dětských kolektivech se velmi dobře daří virovým infekcím. Co dělat pro to, aby vaše děti nebyly tak často nemocné? Máme pro vás tipy, které pomohou podpořit imunitu a udržet zdraví dětí v dětských kolektivech.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 544
Rozeznejte zánět průdušek od běžného nachlazení
17.03.2020

Rozeznejte zánět průdušek od běžného nachlazení

Příznaky nachlazení, rýma, škrábání v krku, ke kterému se přidává dráždivý kašel a bolest za hrudní kostí bývají příznaky, kterými se zánět průdušek obvykle ohlašuje. Bronchitida se řadí mezi nejběžnější infekční onemocnění dýchací soustavy. Neléčený zánět průdušek může přejít v komplikovanější onemocnění jakým je např. zápal plic, a proto je nutné s léčbou neotálet. Užitečné jsou při léčbě i bylinky, které pomohou vykašlávání hlenu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 50842
Před zánětem průdušek nevaruje pouze kašel
07.08.2018

Před zánětem průdušek nevaruje pouze kašel

Bronchitida neboli zánět průdušek se rozvíjí náhle, většinou po předchozím nachlazení. Na vině jsou přemnožené viry nebo bakterie, které mají za následek hromadění hlenů způsobujících kašel. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 82973