Rozeznejte zánět průdušek od běžného nachlazení
Publikováno: 17.03.2020
Zobrazení: 51790
Příznaky nachlazení, rýma, škrábání v krku, ke kterému se přidává dráždivý kašel a bolest za hrudní kostí bývají příznaky, kterými se zánět průdušek obvykle ohlašuje. Bronchitida se řadí mezi nejběžnější infekční onemocnění dýchací soustavy. Neléčený zánět průdušek může přejít v komplikovanější onemocnění jakým je např. zápal plic, a proto je nutné s léčbou neotálet. Užitečné jsou při léčbě i bylinky, které pomohou vykašlávání hlenu.
Akutní versus chronická bronchitida
Bronchitidu neboli zánět průdušek dělíme podle příčiny vzniku na akutní a chronickou. Za akutní zánět průdušek mohou bakterie a viry. Ohroženou skupinou jsou zejména děti, astmatici a senioři. Chronická bronchitida je důsledkem dlouhodobého podráždění průdušek, nejčastěji v důsledku kouření či pobytu v prašném prostředí.
Akutní bronchitida začíná jako běžné nachlazení
Příznaky akutní bronchitidy se podobají běžnému nachlazení. Typickými prvotními projevy je škrábání v krku, rýma, dráždivý kašel a bolest za hrudní kostí. Kašel se zanedlouho mění na produktivní s vykašláváním hlenu. Akutní bronchitidu může provázen teplota a celková únava.
Teplotu u chronické bronchitidy nehledejme
Typickým projevem chronické bronchitidy je dlouhodobý kašel. Někdy je tento typ kašle mylně považován za kuřácký. Pacienty obtěžuje vykašlávání žlutého či zeleného hlenu, nechutenství, dušnost a únava. V některých případech může chronická bronchitida přejít v chronickou obstrukční plicní nemoc, tzv. CHOPN, což je vážné onemocnění komplikující pacientovo dýchání.
Léčbu stanoví vždy lékař
Podezření na zánět průdušek se nevyplácí podceňovat, a proto je vždy nutné navštívit lékaře. Lékař zhodnotí příznaky onemocnění a provede poslechové vyšetření. V některých případech je možno provést i laboratorní vyšetření vykašlávaných hlenů. Podle původce onemocnění (virový nebo bakteriální) je nasazena vhodná léčba. Je-li původce bakteriální, lékař předepíše pacientovi antibiotika. Základním doporučením, které lékař pacientovi dá, je klid na lůžku a dostatečný pitný režim. Na dráždivý kašel jsou nasazeny tlumivé léky, na odkašlávání léky, které podporují snadnější vykašlávání. V případě dodržování doporučené léčby onemocnění většinou netrvá déle než deset dnů.
Pro podporu zdraví
Vaše dýchací ústrojí můžete také podpořit
doplňky stravy, např.
Sinulan Forte obsahující směs rostlinných extraktů, které přispívají k normální činnosti
dýchacího ústrojí. Pro podporu imunitního systému např.
doplňky stravy s
echinaceou, hlívou nebo s rakytníkem. Extrakt z hlívy ústřičné v doplňku stravy
Hlíva ústřičná PLUS přirozeně obsahuje mnoho živin jako
vitamíny, minerály, stopové prvky a betaglukany, navíc je obohacen o
extrakty z echinacey a
rakytníku, které pomáhají podporovat imunitní systém.
Babské rady na zánět průdušek
I když jsou babské rady užitečné, neměly by nahrazovat návštěvu a doporučení lékaře. Lékaře raději ihned navštívíme, pokud se bronchitida týká dětí, starších lidí, chronicky nemocných ji doprovází vysoká teplota. A jaké jsou naše tipy na podporu léčby?
- Cibulový sirup - Cibuli nakrájíme na kolečka, která posypeme moučkovým cukrem a necháme cca 24 hodin odstát. Vzniklou cibulovou šťávu užíváme po lžičkách jako sirup.
- Medová placka s křenem - Nastrouháme čerstvý křen, do kterého přidáme 1 lžičku medu. Ze směsi vytvarujeme placku, kterou přiložíme na prsa a přikryjeme suchým ručníkem.
- Prsní olejový zábal - Látkovou plenu či větší látkový kapesník namočíme do teplého oleje a vložíme do igelitového sáčku. Ten zabalíme do dalšího kapesníku či pleny, přiložíme na prsa a necháme působit přes noc.
- Med se skořicí - 1 lžíci vlažného medu a 1 lžičku skořice užíváme po dobu 3 dnů na pročištění průdušek.
- Zázvorový čaj - Nastrouháme půl lžičky zázvoru na jemném struhadle a zalijeme skleničkou vroucí vody. Po vychladnutí na méně než padesát stupňů, vmícháme ještě lžičku medu a trochu citronové šťávy a rovnou vypijeme. Užíváme třikrát denně mezi hlavními jídly. Neužíváme v případě alergie na zázvor.
Zdraví horních cest dýchacích podpořte doplňky stravy řady Sinulan obsahující látky přírodního původu podporující zdravé dýchání, např.