Trápí Vás bolest paty?

Trápí Vás bolest paty?

Publikováno: 12.08.2019

Zobrazení: 24216

Bolesti paty jsou velmi častou ortopedickou obtíží. Onemocnění paty působí významné potíže i pracovní neschopnost. Bolest velmi podstatně omezuje naši pohybovou aktivitu a dokáže znepříjemnit život. Hlavním projevem potíží je silná bolest v oblasti paty a jejího okolí, v chodidle, v nártu či v přední části nohy. Bolest může také vystřelovat do okolí paty či Achillovy šlachy. Nejčastěji se pacienti ptají, co je hlavní příčinou těchto bolestí. Příčin může být mnoho, od nadváhy až po nevhodnou obuv. Diagnostika patří do rukou ortopedů, kteří doporučí vhodnou léčbu.

Záleží na místě bolesti

Podle toho, kde se bolest nachází, bývá onemocnění paty diagnostikováno. Pro ostruhu patní kosti je typická bolest na plosce nohy. Bolest na zevní straně paty je příznakem postižení šlach svalové skupiny na zevní straně bérce. Na vnitřní straně patní kosti bývá bolest způsobena útlakem jednoho z nervů za vnitřním kotníkem. Další z častých příčin bolestivé paty bývá postižení Achillovy šlachy. Uvádíme jen některé příčiny, protože jich samozřejmě může být daleko víc. Každá příčina pak vyžaduje odlišnou léčbu, což je záležitostí odborníka, ortopeda.

Ostruha patní kosti

Velmi známým a bolestivým problémem je tzv. patní ostruha, kostěný výrůstek na spodní straně paty. Příčinou může být nevhodná obuv a chybné zapojování svalů, což vede k zánětu a bolesti (často oboustranné). Patní ostruha se někdy vyskytuje bez příznaků a je objevena na rentgenu zcela náhodně. Častěji ale pacient vyhledá lékaře pro ostrou bolest v místě nášlapu na patu. Pacient chodí po špičkách, protože nášlap na patu je bolestivý a tak dochází k přetěžování zdravých svalů. Lékař odlehčí patu pomocí speciální vložky, aplikací kinesio tapu, obstřiku nebo ultrazvuku

Zánět Achillovy šlachy

Jde o bolestivý otok kolem Achillovy šlachy, spojený se zánětem v důsledku přetížení. Velmi často jsou postiženi sportovci. Toto onemocnění nejlépe poznáme podle otoku v okolí šlachy, bolestivého stoje na špičkách nebo bolestivého zduření šlachy. Lékař naordinuje vhodnou léčbu s klidovým režimem a studenými obklady. V případě neúspěšné léčby přichází na řadu operace, při které jsou odstraněny bolestivé obaly v okolí šlachy.

Haglundova pata

Opět se jedná o kostěný výrůstek na zadní straně paty, kde se nachází bolestivý otok a zduření. Jako řešení se nabízí protizánětlivá léčba, případně chirurgický zásah.

Vhodná obuv jako základ prevence

V případě bolestí je nutné se zamyslet, čím může být bolest způsobena. Zásadní je vhodná obuv, ve které trávíme většinu dne. V případě akutní bolesti si lze pomoci jednoduchou masáží celé nohy, krátkým protažením svalům nebo aplikací protizánětlivých gelů na bolestivé místo. Jedinci, kteří trpí bolestmi paty, jsou vyřazeni z běžného života na poměrně dlouhou dobu, a proto je lepší onemocněním paty předcházet.

Vyživujte své tělo

V rámci aktivní péče je vhodné užívat doplňky stravy obsahující chondroitin, glukosamin a kolagen. Všechny tyto složky najdete v přípravku Proenzi 3 Plus, špičkové výživě pro klouby, ale i pro chrupavky. Obsažený vitamín C přispívá ke správné tvorbě kolagenu a tím i ke zdraví kloubů a chrupavek. Kolagen je považován za látku, která drží celé tělo pohromadě. Najdete ho také v kvalitním komplexu Super kolagen COMPLEX s vitamínem C pro zdraví kloubů. 

Bolesti kloubů netrápí jen seniory
27.06.2019

Bolesti kloubů netrápí jen seniory

Patříte mezi ty, kteří na jaře a v létě zvyšují svoji fyzickou aktivitu? Potom možná právě vy pociťujete bolesti kloubů v důsledku nadměrné fyzické zátěže, a navíc ani nemusíte být v seniorském věku. Za bolestmi kloubů se vždy nemusí skrývat osteoporóza, revmatoidní artritida a další onemocnění, ale také nadměrná fyzická zátěž a sportovní výkony. Pokud chceme být aktivní, měli bychom respektovat svůj zdravotní stav, znát své limity a o zdraví kloubů pečovat včas. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 1101
Připravte klouby na aktivní sezónu
01.03.2021

Připravte klouby na aktivní sezónu

Jaro se kvapem blíží a s ním i práce na zahrádce, procházky, vyjížďky na kole nebo také turistika. Připravte své klouby na aktivní sezónu a dopřejte jim tu správnou péči.

Přečtěte si více
Zobrazení: 806