Cvičení doma? Žádný problém!

Cvičení doma? Žádný problém!

Publikováno: 25.03.2020

Zobrazení: 471

Proti stresu a špatné náladě většinou zabírají úplně ty nejobyčejnější věci. Jedním ze způsobů, jak posílit odolnost organismu proti stresu, je cvičení. Nechte se zlákat a protáhněte si nejen tělo, ale i mysl. Jak? No přece jógou! Sestavu cviků, známou jako Pozdrav slunci, s námi zvládne určitě každý.

Cvičení a stres 

I když často nejsme schopni ovlivnit příčiny stresu, můžeme změnit způsob, jak na stres budeme reagovat. Schopnost zvládat stres závisí na naší psychické odolnosti, která je u každého individuální. Existuje mnoho způsobů, jak míru stresu snížit a jedním z nejoblíbenějších způsobů je jóga. Jógu mnozí označují za přírodní lék na špatnou náladu. Během cvičení, tedy i jógy, se z mozku vyplavují endorfiny, známé jako hormony štěstí, které působí na naši mysl jako léky na zlepšení nálady.  

Jóga a životní rovnováha

Jóga, to není jen cvičení, to je přístup k životu, cesta k životní rovnováze a harmonii. A právě stres je jedním z faktorů, které životní rovnováhu narušují. Nadměrná stresová zátěž se může projevit na úrovni celého těla. Nejčastěji to ale bývá v oblasti krku a šíje, mezi lopatkami, v bedrech, migrénami, bolestmi hlavy, zažívacími problémy, poruchami spánku a bolestmi zad. Některé jógové techniky mohou pomoci učit se stres zvládat. Jóga učí, jak získat v životě stabilitu, odolnější psychiku, přirozenou pohyblivost a pomáhá ke správnému držení těla. Nejen mysl, ale i tělo podle těch, kteří jógu praktikují, začne cítit pozitivní energií, volnost a vnitřní rovnováhu. Jóga pomáhá zklidnit a řešit situace vyrovnaněji a klidněji.

Meditace jako první krok ke zvládání stresu

Jóga pomáhá zbavit se stresu a učí nás, jak relaxovat a meditovat. Jako první krůček k tomu, abychom ovládali my stres, a ne on nás, je meditace. Pravidelné meditace nebo cvičení nám pomůže s uvolněním jak mysli, tak těla. A přesvědčit se o tom můžete i vy právě teď. Meditaci krok za krokem naleznete v instruktážním videu:

Pozdrav slunci  

Většina z nás si pod pojmem jóga představí především fyzické cvičení v podobě různých technik, tzv. „ásan“. Nejoblíbenější a patrně také nejznámější jógovou sestavou je „Pozdrav slunci“ neboli Súrja namaskár, kterou zvládnou i začátečníci.    „Pozdrav slunci“ je sestava cviků, které plynule a v souladu s dechem přechází z jedné pozice do druhéExistuje celá řada variant této sestavy a jen u nás je popsáno asi17 způsobů. Prováděnou sestavou vzdávali jogínští mniši úctu životu, čistotě, světlu, vědomí i jasnosti. „Pozdrav slunci“ cvičte nejlépe ráno a na lačno. Cvičení by nemělo být uspěchané, ale klidné a přesto dynamické. Celou sestavu cviků lze opakovat podle chuti, ale do ničeho se při cvičení nenuťte. Po cvičení je vhodné si na chvíli lehnout, zrelaxovat a zklidnit mysl i tělo. Cvičení dodá tělu energii, vitalitu a pomáhá posilovat imunitu. Jak správně provádět jednotlivé pozice, se dozvíte v instruktážním videu. 

Jógová sestava proti stresu, uvolnění a stabilita

Jógová sestava pomáhající uvolnit napětí svalů a podporující činnost vnitřních orgánů, které reagují na zvýšenou hladinu stresu v těle.  

Jógová sestava stavy úzkosti, vnitřní tenze a depresí 

Tato sestava vám může pomoci zvládnout náročná životní období. V instruktážním videu zjistíte, jaké jógové pozice lze cvičit při stavech úzkosti, vnitřní tenze a deprese. Některé pozice pomohou uvolnit napětí svalů a zklidní mysl.

Jógu necvičte, pokud máte jakékoliv zdravotní indispozice, vysoký krevní tlak, problémy s páteří, onemocnění srdce, menstruaci a od 4. měsíce těhotenství (případně se o vhodnosti této sestavy poraďte s lékařem)!  

Den jógy s Buddhovými citáty, které pohladí po duši
21.06.2022

Den jógy s Buddhovými citáty, které pohladí po duši

21. červen je Mezinárodní den jógy. Jóga je spojena s harmonií těla, duše a mysli.

Přečtěte si více
Zobrazení: 3296
Nedovolte, aby vás ničil stres!
26.02.2018

Nedovolte, aby vás ničil stres!

Stres je nedílnou součástí našich životů. V menší míře neškodí, ale překročí-li únosnou mez, cítíme se unavení, špatně spíme, střídáme nálady jak aprílové počasí, obtížně se soustředíme a někdy máme pocit, že se nám rozskočí hlava. Zažeňte stres dřív, než vám začne škodit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 152