Roztroušená skleróza, onemocnění s nenápadnými začátky
Publikováno: 02.04.2020
Zobrazení: 57362
V České republice trpí roztroušenou sklerózou přibližně 20 tisíc lidí. Podle odhadů je na celém světě postiženo přibližně 2,3 miliónu pacientů. Počáteční projevy roztroušené sklerózy jsou velmi nenápadné a různorodé, a proto není zcela jednoduché onemocnění rozpoznat. Začátky onemocnění, které postihuje centrální nervový systém, se objevují u pacientů zejména mezi 20. a 40. rokem života.
Prvotní nespecifické příznaky
Roztroušená skleróza (RS, sclerosis multiplex) je závažné autoimunitní onemocnění, které postihuje nervový systém, kdy buňky imunitního systému likvidují vlastní nervovou tkáň, zejména mozku a míchy. Mezi časné příznaky roztroušené sklerózy patří prakticky jakékoliv neurologické symptomy, např. brnění či mravenčení končetin. Pacienti se potýkají také s poruchami zraku, citlivosti, hybnosti, koordinace a rovnováhy, polykání, řeči, svěračů, sexuálních funkcí, svalovými slabostmi, svalovými křečemi, únavou, akutními i chronickými bolestmi, změnami nálad, depresemi, poruchami paměti a celkovou únavou.
Základní fakta o RS
Slovo „skleróza“ pochází z řeckého slova skleros, což znamená „tuhý. Nervové buňky spolu komunikují prostřednictvím vysílání signálů přes dlouhé výběžky axony, které jsou obaleny v izolační látce myelinu. Myelin významně urychluje vedení signálu a je nutný pro správné fungování centrální nervové soustavy. Při roztroušené skleróze napadá imunitní systém tento myelin a ničí jej. Poškozené myelinové pochvy jsou nahrazovány tuhou jizevnatou tkání a axony nejsou schopny účinně přenášet signály. Jako „roztroušená“ je onemocnění označováno díky tomu, že mohou tvořit více ložisek zánětu a ta jsou různě roztroušená v bílé hmotě centrálního nervového systému. Myelinové pochvy jsou schopny regenerace, a proto k tvorbě jizvy nemusí docházet hned. Dojde-li ke zničení myelinové pochvy, dochází také k nenávratnému poškození nervového vlákna. Vzhledem k tomu, že každá část mozku se specializuje na jinou činnost, jsou příznaky roztroušené sklerózy různé. Má formy onemocnění: relaps remitentní, sekundárně progresivní, primárně progresivní a relabující - progresivní. Mezi záchvaty mohou symptomy zcela vymizet, často však přetrvávají neurologické potíže.
Příčina stále neznámá
Příčina roztroušené sklerózy dosud bohužel nebyla odhalena. Na jejím vzniku se ale může podílet celá řada faktorů jako je např.:
- virová infekce dosud neznámým virem,
- onemocnění se vyskytuje spíše ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách, a proto by mohl být jednou z příčin také nedostatek vitamínu D,
- vliv na rozvoj onemocnění mohou mít také hormony, protože roztroušenou sklerózou trpí častěji ženy než muži,
- kouření tabákových výrobků, protože výzkumy ukazují, že kuřačky a kuřáci mají mnohem vyšší riziko rozvoje této nemoci.
- Rizikovým faktorem může být i těžký stres.
Lékaře navštivte co nejdříve
Ačkoliv neexistuje žádný známý lék na roztroušenou sklerózu, některé terapie, primárně na zmírnění projevů jsou nápomocné. Léčbu roztroušené sklerózy je nutné zahájit co nejdříve, protože ovlivnitelná je pouze časná fáze onemocnění, která je charakterizovaná zánětlivým postižením centrálního nervového systému. Dojde-li k úbytku nervových buněk v pozdější fázi onemocnění, jde již o neovlivnitelný stav. Akutní léčba roztroušené sklerózy spočívá v léčbě aktuálních komplikací, dlouhodobá léčba se soustředí na následky onemocnění. Během akutních atak se léčba soustředí na zrychlení ukončení ataky a tím poškození. Mnohé studie ukázaly, že léčba u rané formy může snížit riziko vývinu klinické formy. Léky snižují rychlost progrese onemocnění, ale nedokáží jej zastavit.
Život s roztroušenou sklerózou
Třes, potíže s pohyblivostí a koordinací, pacientům s diagnózou roztroušené sklerózy velmi znesnadňují každodenní život. Již v počátečních fázích onemocnění je proto důležité zamyslet se nad možnými úpravami bytu, díky kterým bude pacient co nejdéle soběstačný a nezávislý. Nezávislost na ostatních pozitivně působí i na pacientův psychický stav. Pozitivní přístup k onemocnění a zdravý životní styl patří mimo jiné mezi nezbytné součásti léčby nejen roztroušené sklerózy, ale i všech ostatních onemocnění.
Roztroušená skleróza a životospráva
Pacienti s roztroušenou sklerózou by měli podpořit tělo také zdravým stravováním. Zdravé stravování sice roztroušenou sklerózu nevyléčí, ale podpoří pacientův celkový zdravotní stav.
Vhodné je také podporovat imunitní systém. Imunita je mechanismus těla, který jej chrání před škodlivými vlivy. Podpořte
imunitu doplňky stravy z široké nabídky
Walmark, např.
Hlíva ústřičná PLUS, Céčko 100 mg, Herba-C RAPID aj.