První pomoc při bolestech kyčlí

První pomoc při bolestech kyčlí

Publikováno: 12.08.2019

Zobrazení: 66849

Kyčle patří mezi největší klouby v těle, které nesou hmotnostní zátěž. Když kyčel správně funguje, umožňuje bezbolestnou chůzi, sezení, ohýbání a otáčení. K tomu, aby se mohla hladce pohybovat, potřebuje spolupráci kostí, chrupavky, vazů a šlach. Pokud kyčel bolí, je dobré to nepodceňovat. Mírné bolesti kyčlí často nepřikládáme velkou váhu, ale řešení začneme hledat, až když nás bolest začne omezovat v běžném životě. Bolesti kloubů v oblasti dolních končetin je nutné řešit komplexně. Někdy mohou pomoci i úlevové cviky na uvolnění kyčelních kloubů, které vám přinášíme.

Onemocnění začíná nenápadně

Onemocnění kyčlí mají velmi nenápadný počátek. Bolest kyčle je zpočátku mírná a kyčle bolí pouze při zátěži. Postupně se ale bolest objevuje i v klidovém stavu, např. při sezení. Bolest může začít vystřelovat do kolenního kloubu, třísel a beder. Objevuje se i praskání v kloubu či ranní ztuhlost. S bolestí se obvykle člověk vyrovná tak, že omezí pohybovou aktivitu. Tím bohužel dochází k nárůstu jeho hmotnosti, což představuje ještě větší zátěž pro bolavý kloub. V důsledku bolesti člověk začne postiženému kloubu ulevovat tím, že začne přetěžovat jinou část těla. Jako nejčastější problémy nemocní uvádí potíže při chůzi, vstávání z postele a obouvání. Člověk je tedy bolestmi kyčlí velmi omezen v běžném životě.

Nejčastější příčiny bolesti kyčle

Za bolestmi kyčlí může být řada příčin. Mezi nejčastější příčiny patří osteoartritida, revmatoidní artritidu, osteoporózu, poranění, infekci, nádory kosti aj. Bolesti pramení také z asymetrické zátěže (nestejná délka dolních končetin), špatného stereotypu chůze či běhu, nebo vrozené vývojové vady kyčle. 

Aktivní přístup ke zdraví a správná strava​

Za bolestmi kyčlí často stojí zátěž. Zátěží pro kyčle je naše váha, kterou kyčle nesou. Bolestem kyčlí významně pomáhá redukce hmotnosti, protože klouby pak nejsou tolik přetěžovány. Doporučuje se dbát na zdravé stravování s dostatkem pohybu. Jídelníček by měl obsahovat stravu bohatou na vitamíny a minerály, neměly by chybět potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny a kolagen. Omega-3 mastné kyseliny najdeme především v rybách (tuňák, losos, makrela, sardinky), ale dobrým zdrojem jsou i semínka (lněná, chia a slunečnicová) a ořechy (vlašské, pekanové, burské a makadamové). Někteří raději spoléhají na doplňky stravy, které potřebnou dávku zajistí, např. Omega-3 rybí olej FORTE 1000 mg. V rámci aktivního přístupu k Vašemu zdraví je také vhodné užívat doplňky stravy obsahující glukosamin, chondroitin a kolagen, které jsou ideální součástí výživy pro klouby a pojivové tkáně. Proenzi 3 Plus je komplexní kloubní výživa s přetrvávajícím účinkem 2-3 měsíce po ukončení užívání. Obsahuje glukosamin, chondroitin, kolagen a vitamín C, který podporuje tvorbu kolagenu a napomáhá normální funkci chrupavek a kloubů.

Cviky na uvolnění

Pokud už vás bolest zasáhla, dopřejte si úlevu v podobě několika jednoduchých cviků. Ztuhlá oblast pánve je totiž častou příčinou bolestí kyčelních kloubů.

  • Cvik č. 1 - Leh na zádech, ohnutým kolenem se pokusit dotknout hrudi. Zůstat v této poloze 5 vteřin. Opačnou nohu protáhnout tak, aby koleno zůstalo na podložce. Vrátit se do základní polohy a uvolnit se. Zopakovat s druhou nohou.
  • Cvik č. 2 - Leh na břicho s nataženýma nohama. Vytaženou nohu co nejvíce zvednout nad podložku. Zůstat v této poloze 5 vteřin. Vrátit se do základní polohy a uvolnit se. Zopakovat s druhou nohou.
  • Cvik č. 3 - Leh na zádech. Vysunout levou dolní končetinu na podložce za patou do dálky, soustředit se na oddálení kloubní hlavice kosti stehenní od kloubní jamky kosti pánevní. Zůstat v této poloze 5 vteřin. Vrátit se do základní polohy a uvolnit se.  Cvik opakujeme i s pravou nohou.
  • Cvik č. 4 - Leh na zádech. Mírně roznožit a vtáčet obě špičky směrem dovnitř a poté směrem ven.
  • Cvik č. 5 - Leh na zádech. Přitisknout pravé koleno k hrudníku, poté skrčit únožmo. Dlaní tlakem shora na koleno pomáháme zvětšit rozsah.  Propnout nohu   a   poté   přinožit   zpět do základní polohy. Cvik opakujeme s druhou dolní končetinou.
  • Cvik č. 6 - Sed s nohama nataženýma a rozkročenýma nohama před sebe. S nádechem se vytáhnout z pasu a s výdechem se předklonit. Pravidelně a zhluboka dýchat a v tomto předklonu vydržet 10 vteřin.  Nehrbit se.
Jak přežít chladné počasí s bolavými klouby
22.04.2018

Jak přežít chladné počasí s bolavými klouby

Chladné měsíce jsou obávaným obdobím pro ty, kteří trpí revmatoidní artritidou.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1724
Připravte klouby na aktivní sezónu
01.03.2021

Připravte klouby na aktivní sezónu

Jaro se kvapem blíží a s ním i práce na zahrádce, procházky, vyjížďky na kole nebo také turistika. Připravte své klouby na aktivní sezónu a dopřejte jim tu správnou péči.

Přečtěte si více
Zobrazení: 806