Proč do jídelníčku zařadit mořské řasy?

Proč do jídelníčku zařadit mořské řasy?

Publikováno: 23.03.2021

Zobrazení: 415

Mořské řasy, označované také jako mořská zelenina, se v asijské kuchyni používají již řadu let. Stále větší oblibě se však těší i mimo Asii. Jedním z důvodů je to, že mořské řasy představují ideální způsob, jak tělu dodat vitaminy a minerály. Na rozdíl od běžné zeleniny jich totiž obsahují mnohonásobně větší množství. Zdravotní benefity konzumace mořských řas vám přinášíme.

Mořské řasy jako oblíbená zelenina

Řasy se vyskytují nejen v mořích, ale najdeme je i ve sladkovodních vodách. Sladkovodní řasy jsou však pro člověka většinou jedovaté. Mořských řas existuje mnoho druhů a liší se nejen velikostí, ale také barvou. Jedlé mořské řasy jsou zbarveny většinou červeně, zeleně, modrozeleně a hnědě. Některé druhy jsou okem neviditelné, jiné mohou dorůstat až do délky 65 metrů. Mořské řasy představují nejen hlavní zdroj potravy pro mořské živočichy, ale tisíce let jsou nedílnou součástí asijské kuchyně.
 

Nejznámější mořské řasy

I když existuje mnoho druhů jedlých mořských řas, mezi ty nejčastěji konzumované patří:
  • Nori je červeně zbarvená řasa, prodávaná v sušeném stavu, používaná zejména na výrobu oblíbené asijské pochoutky známé jako sushi.
  • Mořský salát je druhem zelené řasy Nori, která vypadá jako salátové listy. Konzumuje se nejčastěji v syrovém stavu, ale přidává se také do polévek.
  • Kelp je hnědá řasa, nejčastěji ji lze zakoupit v sušeném stavu. Používá se jako přísada do různých pokrmů. Využívá se také jako bezlepková alternativa nudlí.
  • Kombu, řasa výrazné chuti, která se nejčastěji nakládá nebo se používá jako přísada do polévek.
  • Chlorella, velmi známá zelená řasa, nejčastěji užívaná jako potravinový doplněk v práškové formě.
  • Spirulinou je označována slaná řasa modrozelené barvy, nejčastěji konzumovaná jako doplněk stravy ve formě prášku či tablet.
 

Mořské řasy a podpora zdraví

Mořské řasy jsou velmi bohaté na živiny, minerály a stopové prvky. Jejich obsah v jednotlivých řasách se liší, protože závisí na tom, kde řasa vyrostla. Některé řasy (spirulina a chlorela) jsou významným zdrojem bílkovin s širokým spektrem aminokyselin. Mořské řasy jsou bohatým zdrojem antioxidantů a sulfátových polysacharidů, zdraví prospěšných rostlinných látek. Většina mořských řas patří mezi bohaté zdroje jódu, který je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy, která má v těle řadu funkcí a podílí se také na regulaci metabolismu. Mořské řasy také přispívají ke zdraví srdce a cév. Jsou bohaté na rozpustnou vlákninu a omega-3 mastné kyseliny, které přispívají ke zdraví kardiovaskulárního systému. Přispívají k udržení normálního krevního tlaku, normální hladiny triglyceridů v krvi a k normální činnosti srdce. Konzumace mořských řas prospívá i zdraví těch, kteří trpí cukrovkou. Pravidelný příjem mořských řas je vhodným doplněním vitaminů a minerálů.  
 

Jód výtažek z kelpu pro zdraví štítné žlázy

Kelp, mořská řasa je pro vás dostupná také ve formě doplňku stravy. Jód obsažený v tomto výrobku přispívá k normální tvorbě hormonů, normální funkci štítné žlázy, pomáhá udržet normální stav pokožky a přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, a proto je pro organismus prospěšný. Pokud však nepatříte mezi milovníky asijské kuchyně či mořské zeleniny, a přesto chcete tělu dopřát zdraví prospěšné účinky mořských řas, doplněk stravy Jód výtažek z kelpu je pro vás ideální volbou.
  
Omega-3 mastné kyseliny, Vaši průvodci na cestě ke zdraví
24.01.2020

Omega-3 mastné kyseliny, Vaši průvodci na cestě ke zdraví

Omega-3 mastné kyseliny (EPA a DHA) jsou polynenasycené mastné kyseliny důležité pro lidské zdraví a četné tělesné funkce. Rybí tuk se užíval zejména v daných dobách jako "všelék", ne jinak je tomu i dnes.

Přečtěte si více
Zobrazení: 4977
Strašák jménem vysoký cholesterol
09.04.2019

Strašák jménem vysoký cholesterol

Lékař vám oznámil, že váš cholesterol je příliš vysoký a vy netušíte oč vlastně jde? Cholesterol je látka tukové povahy, ale ani to neznamená, že musí být nutně zlý!

Přečtěte si více
Zobrazení: 44069