Oslavte s námi Světový den zdraví

Oslavte s námi Světový den zdraví

Publikováno: 06.04.2020

Zobrazení: 160

„Zdraví není vším, ale bez zdraví je všechno ničím.“ Arthur Schopenhauer

Zejména v těchto dnech si víc, než kdy jindy uvědomujeme, že zdraví je to nejcennější, co máme. Zdraví je pro mnohé často jen pojem, o jehož významu začnou přemýšlet až tehdy, kdy je ohroženo, případně se ho nedostává. Zdraví si také spousta z nás spojuje jen s tělesným zdravím, ale neméně důležité je také zdraví psychické. Světový den zdraví, který se každoročně slaví 7. dubna, by nám měl připomenout, že zdraví není samozřejmostí, ale je třeba se o něj dobře starat.
 

Zdravotní gramotnost

Na ničem jiném nezáleží tolik jako na našem zdraví, což všichni dobře víme. Už méně se ale ví, že jsme také povinni své zdraví chránit. Znalosti a dovednosti, díky kterým jsme schopni o své zdraví pečovat a orientovat se v systému zdravotní a sociální péče, jsou obsahem pojmu zdravotní gramotnost. I když se v posledních letech hovoří zejména o finanční gramotnosti, stejný zájem si zaslouží také gramotnost zdravotní, která by měla patřit k základním znalostem každého člověka.
 

Co je to zdraví?

Zdraví je podle Světové zdravotnické organizace (World Health Organization, WHO) stav úplného tělesného, duševního a sociálního blaha nebo také stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody (podle WHO „well-being“). Nejde tedy jen o nepřítomnost nemoci nebo nějakého zdravotního hendikepu, ale jde také o vnímání pocitu životní pohody a harmonie, které určují délku a kvalitu našeho života.
 

Výchova ke zdraví už od útlého věku

S výchovou ke zdraví je dobré začít u dětí již v útlém věku. I naši nejmenší by měli vědět, že být zdravý je klíč ke štěstí a životní spokojenosti. Výchova ke zdraví dětí není nic těžkého, pokud jim my, rodiče, jdeme příkladem. Zdravý životní styl je to, co můžeme našim dětem předat jako benefit do dalšího života.
 

Zdravý životní styl

Zdravý životní styl ke zdraví neodmyslitelně patří. Zdravá strava, dodržování pitného režimu, dostatek aktivního pohybu, kvalitní spánek a odpočinek, eliminace stresu a pozitivní myšlení jsou faktory, které lidské zdraví naprosto zásadním způsobem ovlivňují. Bohužel současná doba zdravému životnímu stylu příliš nenahrává. Sedavý způsob života, spěch a shon, nadmíra stresu, obědy ve fast foodech, nedostatek odpočinku a spánku, nadužívání alkoholu a léků, to vše se na našem zdravotním stavu negativně podepisuje. Odměnou nám pak mohou být zažívací potíže, poruchy pohybového ústrojí, onemocnění kardiovaskulární soustavy, nadváha, obezita, deprese, úzkosti aj.
 

Výživa jako základní faktor ovlivňující zdraví

Zdravé stravování je klíčový pojem péče o zdraví. Výživa dodává tělu potřebné živiny, aby se správně a dobře vyvíjelo. Na druhou stranu je výživa také tím, čím si můžeme ublížit. Obezita a nadváha se týká čím dál většího počtu dětí už v předškolním a školním věku. Zodpovědnost je na rodičích, jejichž strava je často těžká a tučná, s přemírou cukrů a tuků, bez dostatku ovoce a zeleniny. Pestrý a vyvážený jídelníček je to, čím můžeme naše zdraví podpořit.
 

Péče o zdraví se vždy vyplatí

Péčí o zdraví můžeme snížit výskyt mnoha onemocnění, i když ne všem se lze vyhnout, zejména onemocněním v důsledku genetických dispozic. Na každém z nás ale je, do jaké míry může a především chce, své zdraví ovlivnit. Pokud chceme dlouho žít bez řady zdravotních komplikací, je nutné se ke zdraví chovat zodpovědně, a hlavně s láskou. Zdraví, jak již bylo mnohokrát řečeno, je náš nejcennější majetek.
 

Zdraví a doplňky stravy

Pokud si nejste jisti, zda jste schopni tělu zajistit optimální množství prospěšných látek, ideální podporou jsou kvalitní doplňky stravy pro specifické potřeby různých věkových kategorií. Značka Walmark, to je široká nabídka doplňků stravy nejvyšší kvality ve formě základních vitamínů, minerálů, ale také sofistikovanější produkty pro více specifické potřeby, např.:
 
  • Proenzi, kompletní kloubní péče zahrnující doplňky stravy a kosmetické přípravky určené pro péči o výživu kloubů a volně prodejné léky, určené jak pro péči o výživu kloubů, tak i pro zmírnění příznaků osteoartrózy či úlevu od bolesti kloubů. 
 
  • Spektrum, to jsou komplexní multivitaminy s minerály ve vyváženém poměru určené pro specifické potřeby a období.
 
  • Biopron® nabízí vysoce kvalitní probiotické produkty obsahující probiotické kmeny, které splňují požadavky včetně prokázané životaschopnosti a odolnosti vůči kyselinám. Široká škála produktů pokrývá různé potřeby a cílové skupiny
 
Omega-3 mastné kyseliny, Vaši průvodci na cestě ke zdraví
24.01.2020

Omega-3 mastné kyseliny, Vaši průvodci na cestě ke zdraví

Omega-3 mastné kyseliny (EPA a DHA) jsou polynenasycené mastné kyseliny důležité pro lidské zdraví a četné tělesné funkce. Rybí tuk se užíval zejména v daných dobách jako "všelék", ne jinak je tomu i dnes.

Přečtěte si více
Zobrazení: 4990
Podpořte imunitu přírodními prostředky
14.02.2024

Podpořte imunitu přírodními prostředky

Trpíte na častá nachlazení a další respirační onemocnění? Zaměřte se na podporu imunity za pomoci aktivních látek přírodního původu a můžete se cítit fit i uprostřed zimy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 958