Pigmentové skvrny a jejich nejčastější příčiny

Pigmentové skvrny a jejich nejčastější příčiny

Publikováno: 02.08.2022

Zobrazení: 375

Drobné flíčky na pokožce, známé také jako stařecké skvrny, se objevují nejčastěji vlivem přílišného slunění. Pobyt na slunci zvyšuje aktivitu melanocytů, buněk, které produkují kožní barvivo. Za pigmentovými skvrnami ovšem nestojí vždy jen slunce, ale také např. menopauza. Jaké jsou další důvody této, pro mnohé, kosmetické vady, vám prozradíme.

Příčiny tzv. hyperpigmentace

Ačkoliv pigmentové skvrny bývají spojovány především se sluncem, důvodů tzv. hyperpigmentace je mnohem víc. Tmavší flíčky se často objevují také jako důsledek hormonálních změn u žen užívajících hormonální antikoncepci, u žen v menopauze užívajících hormonální substituci a u těhotných žen. Hyperpigmantací jsou označovány drobné skvrnky hnědé až šedohnědé barvy, které až v 90 % případů častěji postihují osoby, jejichž pleť má tmavší odstín. Vliv mají i genetické predispozice, nesprávná funkce jater, ale mnohdy také neodborné kosmetické ošetření a samozřejmě nadměrné slunění. Jedním z typů pigmentových skvrn jsou i tzv. stařecké skvrny, které se obvykle objevují na rukou, obličeji, krku a dekoltu, a to vlivem stárnutí. 
 

Slunce ano, ale s mírou

Pokud nechcete bojovat nejen s pigmentovými skvrnami, ale také s projevy předčasného stárnutí, užívejte si slunečních paprsků s rozumem. Strávíte-li několik hodin denně opalováním, nejen, že hrozí riziko vzniku pigmentových skvrn. Chraňte proto pokožku vždy kvalitní sluneční kosmetikou. Nová generace sluneční ochrany od značky Ladival vám poskytne ochranu proti slunci a zohlední specifické potřeby vaší pokožky jako např. sluneční alergii. 
 

Ladival, to je mimořádná ochrana a mimořádná péče

Produkty Ladival zahrnují vysoce účinné UVA a UVB filtry, které jsou doplněny unikátní kombinací antioxidantů k ochraně proti infračervenému záření A (IR-A). Všechny opalovací přípravky Ladival jsou dermatologicky testované, voděodolné voděodolné. Pro ty, kteří chtějí dopřát své pleti výjimečnou péči, máme tip! Exkluzivní balíček Ladival péče o obličej za výhodnou cenu. Balíček obsahuje LADIVAL Alergická pokožka OF50+ 50ml + regenerační sérum 50ml, které zmírňují zarudnutí způsobené sluncem, příjemně chladí a ulevují od pocitu napnuté kůže. Pokud si chcete užívat slunečních paprsků, produkty Ladival jsou skvělou volbou pro ty, kteří myslí na své zdraví. Slunce může být mnohem nebezpečnější, než si často myslíme.
 

Proti pigmentovým skvrnám domácími prostředky 

Pokud se u vás už pigmentové skvrny objevily, řešením mohou být prostředky, které zmírní projevy hyperpigmentace. Využít můžete také domácí prostředky a možná budete překvapeni, že tím nejoblíbenějším pomocníkem proti pigmentovým skvrnám je citronová šťáva, kterou dvakrát denně potírejte postižená místa. Kyselina citronová urychluje odlupování vrchní vrstvy pokožky a napomáhá postupnému zesvětlování pigmentových skvrn. Na tmavé flíčky výborně funguje také směs jogurtu a medu. Vezměte od každého lžičku a naneste na kůži. Nechte působit 30 minut a potom smyjte vlažnou vodou. Osvědčeným bělícím prostředkem je i podmáslí a o zesvětlení se v tomto případě postará kyselina mléčná, ovšem nutné je aplikovat na pleť pravidelně.
 
Ať už vás trápí pigmentové skvrny, či nikoliv, myslete na to, že tajemství zdravé a svěží pleti spočívá nejen v každodenní péči, ale také v pestrém a vyváženém jídelníčku. V e-shopu Klubu zdraví proto najdete řadu produktů, díky kterým můžete podpořit krásu vaší pleti také zevnitř.
 
 


 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

Když jste to se sluncem přehnali aneb první pomoc pro spálenou pokožku
22.06.2021

Když jste to se sluncem přehnali aneb první pomoc pro spálenou pokožku

Sluncem spálená pokožka představuje bolestivé narušení, které může dovolenou velmi znepříjemnit. Ohraničené zarudnutí, napětí, svědění a bolest pokožky jsou typické příznaky pro spálení sluncem, tzv. dermatitis solaris. Pokud jste podcenili sílu slunečních paprsků, máme pro vás tipy, jak spálené pokožce zajistit okamžitou úlevu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 23822
Konečně slunce a teplo! Znáte pravidla zdravého pobytu na slunci?
04.07.2023

Konečně slunce a teplo! Znáte pravidla zdravého pobytu na slunci?

Také jste se nemohli dočkat sluníčka a teplého počasí? Ani se sluncem bychom to ale neměli přehánět, protože sluneční paprsky umí lidskému zdraví i škodit. Poradíme vám, jaká pravidla se vyplatí během horkých letních dní dodržovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 545
Zrádné jarní paprsky aneb buďte připraveni na opalovací sezónu!
05.04.2024

Zrádné jarní paprsky aneb buďte připraveni na opalovací sezónu!

I když je opalování spojeno především s létem, sluneční paprsky mohou být stejně nebezpečné i na jaře. Sluneční záření pomáhá psychické kondici a je potřebné k přeměně vitaminu D na jeho aktivní formu. Má ale také řadu nežádoucích účinků, které hlavně na jaře můžeme podceňovat. Jak se na jarní sluníčko nejlépe připravit? Základem je kvalitní solární kosmetika zohledňující specifické potřeby pokožky.   

Přečtěte si více
Zobrazení: 329