Nenechte se otrávit nevzhlednými flíčky

Nenechte se otrávit nevzhlednými flíčky

Publikováno: 26.09.2018

Zobrazení: 136

Nadbytek paprsků a přílišné slunění, kterého si zvláště v létě dopřáváme víc než do sytosti, zanechá často na naší pokožce nechtěné stopy v podobě pigmentových skvrn. Pobyt na slunci totiž zvyšuje aktivitu melanocytů, což jsou buňky, které vytvářejí kožní barvivo. Těmto nedostatkům se dá ale účinně předejít. A v případě, že se skvrnky již objeví, existuje celá řada účinných prostředků, které vás jich zbaví...

Bylo by však nefér svádět všechno na sluníčko. Tmavé flíčky se často objevují jako důsledek hormonálních změn během těhotenství a také u žen, které užívají hormonální antikoncepci nebo hormonální substituci v menopauze. Mají převážně hnědé až šedohnědé zbarvení a až v 90 % případů častěji postihují osoby, které mají tmavší pleť (tmavší fototyp). Svůj díl viny má i genetika, nesprávná funkce jater, ale mnohdy také neodborné kosmetické ošetření spojené s nadměrným vystavováním se slunci. Jedním z typů pigmentových skvrn jsou i tzv. stařecké skvrny, které se obvykle objevují na rukou, obličeji, krku a dekoltu. Mnozí lidé, především pak ženy, nesou tyto kosmetické nedostatky velmi těžce. Výskyt tmavých skvrn, které bývají nejčastěji spojovány právě se stárnutím, nikomu na sebevědomí nepřidá.
 
Chraňte se, i když se přímo nesluníte
Nejlepší prevencí je důkladná ochrana před slunečním zářením. Volte proto kvalitní kosmetiku s vysokým UV filtrem (na obličej, dekolt a paže je vhodný faktor 50, na zbytek těla faktor 30) a chraňte se i tehdy, pokud se přímo nesluníte. Místo make-upu pak můžete použít speciální CC krémy s filtrem proti slunci, které pleť barevně sjednocují (colour control nebo colour correcting), brání jejímu začervenání a také výskytu pigmentových skvrn. Máte-li sklon k tvorbě tmavých flíčků, vyzkoušejte přípravky s kyselinou kojovou nebo AHA peelingem. Kyselina kojová reguluje produkci melaninu (hnědý až černý pigment, který dává barvu pokožce a vlasům), AHA peeling využívá ovocné kyseliny, které přimějí pokožku k regeneraci. Dále existují také speciální depigmentační krémy, bělící masky nebo emulze.
 
Zkuste osvědčené domácí prostředky
Proti pigmentovým skvrnám pomáhají i různé domácí prostředky, pro které jednoduše sáhnete do spíže, například citronová šťáva. Vymačkejte jeden celý citron, do šťávy namočte vatový tamponek a dvakrát denně s ním potírejte postižená místa. Kyselina citronová urychluje odlupování vrchní vrstvy pokožky a napomáhá postupnému zesvětlování pigmentových skvrn. Na tmavé flíčky výborně funguje také směs jogurtu a medu. Vezměte od každého lžičku a naneste na kůži. Nechte působit 30 minut a potom smyjte vlažnou vodou. Osvědčeným bělícím prostředkem je i podmáslí – o zesvětlení se v tomto případě postará kyselina mléčná, ale pouze tehdy, budete-li o pokožku pečovat pravidelně.
 
Pokožku je třeba vyživovat také zevnitř
Abyste zabránili výskytu pigmentových skvrn, je třeba kůži vyživovat také zevnitř. Zaměřte se na stravu bohatou na vitaminy a stopové prvky. Ke zdravé pokožce přispívají zejména vitamin A, niacin (vitamin B3), biotin (vitamin B7) nebo zinek. K normální pigmentaci napomáhá také měď, která je nezbytná pro syntézu melaninu. V lékárnách a na-shopech jsou volně k dostání kvalitní doplňky stravy obsahující unikátní kombinaci všech důležitých vitaminů a minerálů potřebných k péči o zdravou pokožku, obohacené ještě o některé bylinné extrakty (např. z pupalky dvouleté).