Konečně slunce léto a teplo – co na to naše kůže a vlasy?

Konečně slunce léto a teplo – co na to naše kůže a vlasy?

Publikováno: 22.06.2021

Zobrazení: 194

Hřejivé sluneční paprsky lákají odhalit naši kůži, nechat se vyhřát. Lehký teplý letní vítr čechrá naše vlasy, které se třpytí ve slunci. Představa jako z reklamy na dovolenou či romantického snímku. Co když se však hřejivé sluneční paprsky změní v pálící slunce, které podráždí a vysuší naší kůži, zkrabatí a vysuší vlasy. To, jaký film prožijete Vy, záleží na Vás!

Slunce může být příjemným balzámem či nebezpečným protihráčem. Podívejme se na to, co dělat, abychom z těchto slunečních dní čerpaly co nejvíce pohody, a vyhnuli se problémům.

Bohužel, nadměrné slunění nám může způsobit nejen spálení pokožky, ale z dlouhodobého hlediska i předčasné stárnutí kůže, a v neposlední řadě, často se vyskytující alergie na slunce či pimentové skvrny. Nejrizikovější je náhlé prudké opalování, bez předchozí přípravy.

Hlavní zásady chování na slunci jsou tyto:

Ne v poledne

Mezi 11. – 13. hodinou, někde se uvádí až do 14., bychom se neměli vystavovat přímému slunečnímu svitu. Na dovolené je vhodně jít na oběd, usednout do stínu stromů či si prostě dát „šlofíka" na pokoji.

Sluneční brýle

Není to jen tak, nasadit si jakékoli brýle. Brýle jsou hlavně ochranná pomůcka, ne módní doplněk. Používejte opravdu jen ty, které mají ochranný faktor 400, kategorii nejméně 3 a jsou certifikované a označené EEC. Pokud si oči chráníme, ale sklo ochranný faktor nemá, můžeme si více uškodit než přilepšit. Zornička se při zatemnění roztáhne (povolí ochranné mechanizmy), ale sluneční paprsky přes nekvalitní UV filtr do oka prostupují, což může vést k jeho poškození.

Mažeme se

Opalovací krém by měl mít kvalitní UVA a UVB blokaci, tedy tzv. UV filtr. Tyto filtry jsou tvořeny látkami, jež mají vlastnost zabraňovat průniku UV paprsků. Čím větší je ochranný faktor, tím déle můžeme být na slunci. Záleží však také na našem pigmentu, věku a stavu kůže.  Krém by měl být také odolný vůči vodě. Nezapomínejme namazat části s jemnou kůží, jako rty, uši či dekolt. Nátěr často opakujte.

Kryjeme se

Nejen kůži, přes kterou přehodíme oděv, ale i vlasy se snažíme chránit, ideálně pokrývkami. Ty s kšiltem chrání nejen vlasy ale i naše oči. Vlasy, vystavené nadměrnému slunění jsou vysušené, bez lesku, třepivé a vyšisované.  Užívejme si tedy do sytosti různých módních klobouků či čepic s kšiltem. Nepřeberné množství, jak elegantních, tak sportovních střihů nás ochrání, potěší a zkrášlí. 

Hydratujeme se a vyživujeme zevnitř

Dostatečný pitný režim je zásada číslo jedna při pobytu na slunci a při horkých letních dnech. Každá buňka je vyplněna vodou, a její hydratace určuje také její plnost a pružnost. Jednotlivé buňky pak určují stav struktury kůže, vlasů a dalších orgánů. Dlouhodobě je nutné také vyživovat organismus vitamíny a minerály. Existují ty, které mají na stav kůže a vlasů přímý i nepřímý vliv. Důležitý je nejen Vitamín A a jeho provitamín Betakaroten, který je doporučován při opalování. Také například Biotin (B7), často nazývaný vitamín H podle německého označení „ Haar and Haut" tedy vlasy a kůže. Biotin má vliv na metabolismus makroživin, jako jsou bílkoviny a také je podstatný pro správné fungování buněčných membrán. Tyto obaly buněk, které zajišťují transport látek z a do buňky, jsou zásadní pro buněčnou výživu. Další látkou zajímavou pro vlasy a kůži je stopový minerální prvek Měď, kterému je připisován vliv na pigmentaci kůže a vlasů.

Na co bychom neměli zapomínat jsou ochranné antioxidanty. Antioxidant je látka, schopna reagovat s volnými radikály, a tím změnit jejich radikální povahu. Volné radikály, jsou poměrně nebezpečné látky, různého druhu i původu, které vznikají například vlivem UV záření z běžně se vyskytujících molekul. Volné radikály, ale také vnikají ve znečištěném životním prostředí, cigaretovém kouři, vlivem těžkých kovů či herbicidů a pesticidů. Mezi antioxidanty řadíme řadu minerálů, jako selen a zinek, které mají rovněž příznivý vliv na kůži. Zinek je mimo jiné vhodný i pro vlasovou výživu. Dalšími antioxidanty z řad vitamínů jsou vitamín C, E a vitamín B2 známý jako riboflavin opět s příznivým vlivem na kůži. Tyto látky je možné najít zejména v čerstvém ovoci či zelenině a semenech rostlin.  Čerstvost potravin je velmi podstatná, protože většina antioxidantů se ničí varem.

Pečujeme

Po opalování ošetřeme tělo ideálně přírodním olejem. Bambucké máslo, kokosový olej či dokonce panenský olivový mají na tělo blahodárný vliv. Pokud již došlo k podráždění kůže, jsou vhodné přípravky s panthenolem. Pokud si uděláme jednou týdně čas, a tuto olejovou kůru dopřejeme i vlasům, odvděčí se nám leskem, pevností a pozorností všech kolemjdoucích.

Nezapomínejme

Kůže si každé spálení pamatuje a existuje prokazatelná souvislost mezi vnikem rakoviny kůže a expozicí slunečnímu záření, zejména v dětství a první dekádě života. Z toho vyplívá, že bychom měli o děti v tomto období pečovat s velkou opatrností a také bychom měli být dětem v návycích při pobytu na slunci vzorem

Rakovina kůže je jediným typem rakoviny, který je viditelný pouhým okem. Pokud je diagnostikovaná včas, 90 % případů melanomů je účinně léčitelných. Na druhou stranu je tento typ rakoviny nejrychleji se šířící a vede k úmrtnosti stále mladší věkové skupiny.

Léto, jak má být
16.07.2012

Léto, jak má být

Problémy s močovými cestami nás bohužel můžou překvapit kdykoli, nejen v zimních měsících, kdy je riziko prochladnutí nejvyšší. Stačí zůstat déle v mokrých plavkách nebo strávit noc ve stanu v příliš tenkém spacáku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 19
Vlasy jsou zrcadlem našeho zdraví
22.05.2018

Vlasy jsou zrcadlem našeho zdraví

Všimla jste si, že vám poslední dobou zůstávají v hřebeni stále větší chomáče vlasů? To může mít celou řadu příčin – počínaje nešetrnou péčí přes různé hormonální změny a příliš častý stres až po nedostatek některých důležitých živin.

Přečtěte si více
Zobrazení: 182
Vitamin D ve spojitosti s vápníkem může u žen snížit riziko rakoviny kůže: Standfordská studie
01.07.2011

Vitamin D ve spojitosti s vápníkem může u žen snížit riziko rakoviny kůže: Standfordská studie

Ženy, které si doplňují stravu vitaminem D a vápníkem, tím mohou  snížit riziko, že onemocní rakovinou kůže.

Přečtěte si více
Zobrazení: 55