Vlasy jsou zrcadlem našeho zdraví
Publikováno: 09.05.2022
Zobrazení: 541
Všimla jste si, že vám poslední dobou zůstávají v hřebeni stále větší chomáče vlasů? To může mít celou řadu příčin – počínaje nešetrnou péčí přes různé hormonální změny a příliš častý stres až po nedostatek některých důležitých živin.
To, že nám padají vlasy, je naprosto normální. Určitou dobu rostou, potom vypadnou a jsou nahrazeny dalšími. Po 4–6 letech se tak naše hříva kompletně obnoví. Co je ale důležité, aby zůstal zachován vlasový váček – zárodečná tkáň, ze které vyrůstá nový vlas. Množství vlasů, které denně ztratíme, by také nemělo přesáhnout stovku. To samozřejmě neznamená, že si každé ráno přinesete do koupelny lupu a budete to počítat, ale pokud vidíte, že vám při česání zůstává v hřebeni (nebo ráno na polštáři) podezřele mnoho vlasů, zřejmě bude něco špatně.
Častý problém žen po padesátce
S padáním vlasů se potýká spousta žen v menopauze. V těle tou dobou klesá hladina estrogenu, což způsobuje, že vlasové kořínky jsou méně chráněny, vlasy rostou jemnější a předčasně vypadávají. S hormony dokáže zamíchat také snížená nebo zvýšená funkce štítné žlázy, nadměrná či nedostatečná tvorba inzulínu, zvýšená produkce mužských pohlavních hormonů a syndrom polycystických vaječníků, který postihuje převážně ženy v reprodukčním věku (hlavními příznaky je chybějící ovulace, růst ochlupení v typicky mužských partiích, zvýšený testosteron a tvorba drobných cyst uvnitř vaječníků). Máte-li podezření, že za padání vlasů může hormonální porucha, navštivte na endokrinologii.
Za potíže mohou i některé léky
Vlasy mohou začít více padat také kvůli prodělané infekci provázené vysokými teplotami. Tento problém se může objevit 2–3 měsíce po nemoci a pak se zase všechno vrátí do normálu. V některých případech jsou na vině i různé léky, zejména cytostatika (pro léčbu nádorových onemocnění), imunosupresiva (ke ztlumení imunitní odezvy), antikoagulancia (pro snížení krevní srážlivosti) či antiepileptika (k potlačení epileptických projevů). Další příčinou může být psychická nepohoda, dlouhodobý stres, únava a napětí a také prožité trauma nebo šok, kdy vlasy mohou vypadávat ještě několik měsíců poté.
Pozor na culíky a agresivní barvy
Za to, že nám řídne kštice, často může i nevhodné zacházení: nadměrné používání stylingových přípravků, nepravidelné stříhání (kdy vlasy dlouhé měsíce nevidí kadeřnické nůžky), nešetrné česání, fénování nebo kulmování, které narušuje vrchní vlasovou vrstvu. Ještě hlouběji do vlasové struktury zasahují úpravy typu barvení a odbarvování nebo trvalá (přestože se vás kadeřnice v salonu snaží přesvědčit, že jde o zcela šetrný zákrok). Vlasům neprospívá ani stahování do culíků a těsných copů či dlouhodobé nošení klobouků a čepců (například zdravotní sestry).
Doplňte bílkoviny a vitaminy řady B
Podmínkou zdravých a silných vlasů je také pestrý a vyvážený jídelníček, ve kterém by neměly chybět zejména bílkoviny. Při jejich nedostatečném příjmu se totiž tělo zbavuje části vlasů, aby je nemuselo zásobovat. Proto si dejte pozor na různé jednostranné diety, které striktně omezují konzumaci masa, ryb i vajec. Pokud jste vegetariáni, neměli byste vynechávat ořechy, fazole, čočku, cizrnu, tempeh, tofu, sojové boby nebo quinou. Zdraví vlasů dokážou podpořit i některé vitaminy skupiny B, především B7 (biotin), který najdete v pivovarských kvasnicích, vaječných žloutcích, vnitřnostech, ořeších, květáku, rajčatech, fazolích, cibuli, rybízu či banánech, a selen, zinek či měď obsažené v pšeničných klíčcích a semenech rostlin.
Podpořit zdraví a krásu své kštice můžete také prostřednictvím doplňků stravy s obsahem důležitých vitaminů a minerálů v kombinaci s vhodnými kosmetickými přípravky, které omezují vypadávání vlasů, podporují jejich zdravý růst a snižují tvorbu lupů. Speciální receptura s obsahem důležitých živin (vitamin B5, B7, E, extrakt z kopřivy dvoudomé, lopuchu obecného a octopixu) vrátí vašim vlasům zdravý vzhled a přirozený lesk. Tyto přípravky jsou volně k dostání v lékárnách a na e-shopech.