Září, náročné období pro dětskou imunitu

Září, náročné období pro dětskou imunitu

Publikováno: 03.09.2024

Zobrazení: 437

Dětský kolektiv, školní stres, změna režimu a chladnější rána mohou být příčinou respiračních onemocnění, která se mezi dětmi velmi rychle šíří. Recidivující respirační onemocnění jsou během prvních měsíců školy nejčastějším důvodem návštěv pediatra, a proto pro vás máme tipy, jak podpořit dětskou imunitu a snížit absenci dětí ve škole a jejich rodičů v zaměstnání.

Dětský imunitní systém

Imunitní systém hraje zásadní roli v udržení integrity organismu a zajištění jeho obranyschopnosti proti škodlivým vlivům. Dětský imunitní systém po porodu přichází do styku s prvními antigeny a učí se na ně reagovat. Přirozeným projevem dětského imunitního systému je nezralost, která může mít za následek vyšší výskyt respiračních onemocnění. Hladina mateřských protilátek postupně klesá a nejnižších hodnot dosahuje kolem 6. měsíce věku dítěte, kdy se objevují první projevy respiračních onemocnění. Dalším rizikovým obdobím je období nástupu do mateřských škol a dalších kolektivních zařízení, kde dítě přichází do styku s dosud neznámými mikroorganismy. Vyšší výskyt respiračních onemocnění je zcela přirozenou součástí vývoje dětského imunitního systému, i když je nejen pro děti, ale také pro rodiče velmi nepříjemný. Útěchou může být skutečnost, že tím, jak dětský imunitní systém postupně dozrává, snižuje se také četnost respiračních onemocnění.

Jak podpořit dětskou imunitu?

Nejen v září, kdy děti tráví většinu dne v dětském kolektivu, je důležité myslet na podporu imunity. Důležitá je zejména pestrá a vyvážená strava s dostatkem vitaminů, minerálů a dalších potřebných živin nezbytných pro vývoj dětského organismu a normální funkci imunitního systému. Někdy však může nastat situace, že právě potraviny, které jsou zdrojem zdraví prospěšných látek, děti odmítají. Často jde o zeleninu, která je bohatým zdrojem mnoha vitaminů a minerálů, které k normální funkci imunitního systému přispívají. Naštěstí lze využít doplňky stravy, které doplní látky, které dětský organismus pro svůj správný vývoj potřebuje. Pokud jde o výběr kvalitních dětských multivitaminů, které jsou vhodné pro podzimní a zimní období, je důležité najít nejen ten, který dětem chutná, ale zároveň ten, který je od ověřeného výrobce a obsahuje široké spektrum důležitých vitaminů v doporučených denních dávkách. A právě takové doplňky stravy najdete v oblíbené řadě Marťánci.

Marťánci Gummy Podzim–zima ocení děti i dospělí

Pokud máte problém orientovat se v široké nabídce doplňků stravy pro děti, vsaďte na léty prověřenou kvalitu, kterou představují Marťánci, doplňky stravy určené speciálně dětem. V řadě Marťánci Multivitaminy najdete doplněk stravy Marťánci Gummy Podzim–zima ve tvaru oblíbených EMOJI s příchutí marakuji, maliny, jahody a pomeranče, který se skvěle hodí právě pro období prvních měsíců školy. Tyto skvěle chutnající želatinové multivitaminy podpoří nejen dětskou imunitu, ale také vitalitu a celkové zdraví. V řadě Marťánci Multivitaminy najdete ale doplňků stravy mnohem víc. Vyzkoušejte také oblíbené Marťánky s echinaceou či černým bezem, bylinnými extrakty, které patří k nejoblíbenějším. Doporučujeme také Marťánky s Imunactivem s šípky, vitaminem C a zinkem, které přispívají ke správné funkci imunitního systému. Kromě zdravé výživy nezapomínejte ani na dostatek kvalitního spánku, aktivního pohybu na čerstvém vzduchu a samozřejmě dobré nálady, protože stres, a to nejen ten školní, neprosívá ani dětem. Všem školákům přejeme zdravý a úspěšný školní rok!
 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  

Zveme Vás na unikátní výstavu STADA EXPO 2024
05.09.2024

Zveme Vás na unikátní výstavu STADA EXPO 2024

Na vědomost se dává, že do Třince míří unikátní multimediální pop-up výstava STADA EXPO 2024 – nenechte si ujít tento jedinečný zážitek!

Přečtěte si více
Zobrazení: 239
Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu
22.08.2024

Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu

Echinacea purpurea je trvalka, která je známá také pod svým českým názvem třapatka nachová. Je pěstována nejen pro své dekorativní květy, ale také pro své příznivé účinky na lidské zdraví. Echinacea pomáhá podporovat imunitní systém, přispívá k respiračnímu zdraví a zdraví dolních močových cest. Důvodů, proč se s echinaceou blíže seznámit, je zkrátka mnoho.

Přečtěte si více
Zobrazení: 10015
ROZHOVOR: Mozek a mícha neregenerují. To, co je jednou ztraceno, je ztraceno navždy.
28.08.2024

ROZHOVOR: Mozek a mícha neregenerují. To, co je jednou ztraceno, je ztraceno navždy.

Léto je obdobím, kdy více času trávíme venku a věnujeme se různým volnočasovým a sportovním aktivitám. Bohužel právě toto období je spojeno s vyšším rizikem vzniku úrazů. Mezi nejzávažnější typy zranění, které mohou mít fatální následky, patří úrazy mozku a míchy. Jak poznat, že se může jednat o poranění mozku a míchy a jak by v takových případech měla vypadat správná první pomoc, jsme se zeptali MUDr. Martina Bombice, neurochirurga z Nemocnice České Budějovice a.s.
 
 

Přečtěte si více
Zobrazení: 642
ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho
15.04.2024

ROZHOVOR: Příčin neplodnosti je bohužel velmi mnoho

V České republice se neplodnost týká až 20 % párů a jejich počet bohužel stále roste. O diagnóze neplodnosti hovoří lékaři v případě, že pár není schopen počít při pravidelném nechráněném pohlavním styku po dobu minimálně alespoň jednoho roku. Na vině může být problém jak na straně ženy, tak i muže. Příčina může být však také neznámá. Po jak dlouhé době snažení vyhledat odbornou pomoc, na jaké vyšetření se připravit a zda může být prevencí neplodnosti mražení vajíček, jsme se zeptali MUDr. Nicole Mardešićová, MHA, vedoucí lékařky Pronatal Group.

Přečtěte si více
Zobrazení: 205
ROZHOVOR: S péčí o klouby je vhodné začít včas
03.07.2024

ROZHOVOR: S péčí o klouby je vhodné začít včas

O zdraví pohybového aparátu se většinou začneme zajímat až ve chvíli, kdy máme s hybností problém. Co můžeme udělat pro to, abychom se mohli až do vyššího věku pohybovat snadno a bez bolesti, jsme se zeptali prof. MUDr. Pavla Horáka, CSc., ze III. interní kliniky FN a LF UK Olomouc.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2047