Menstruace není tabu aneb typy menstruačních potřeb

Menstruace není tabu aneb typy menstruačních potřeb

Publikováno: 25.03.2020

Zobrazení: 2089

I když ženy provází menstruace již od puberty, existuje spousta věcí, které jsou pro mnohé novinkou, a to zejména pokud jde o menstruační potřeby. Stejně tak jako vše ostatní, i menstruační potřeby se neustále vyvíjí.

Menstruace, menses, měsíčky, perioda, …

Menstruační cyklus je pravidelné měsíční krvácení, nastupující s pubertou a vývojem sekundárních pohlavních znaků (růst prsou a ochlupení), nejčastěji v období mezi 12. a 13. rokem. Normální menstruační cyklus obvykle trvá 28 dní s délkou krvácení nejčastěji 5 dnů. Menstruační cyklus se počítá od prvního dne poslední menstruace k prvnímu dni nového krvácení. Pravidelné měsíční cykly trvají až do menopauzy, která nastává mezi 47. a 52. Rokem života. K menstruačnímu krvácení nedochází během těhotenství a šestinedělí a toto období je označováno jako fyziologická amenorea (nepřítomnost menstruačního krvácení).
 

Hygiena během menstruace

V období menstruace je důležité dodržovat zvýšenou osobní hygienu. Při sprchování je doporučováno používat sprchové gely či mýdla s antibakteriálními a antimykotickými účinky. Pro každodenní péči o intimní partie včetně období menstruace doporučujeme řadu Idelyn Beliema, jejíž produkty jsou vhodné rovněž při riziku bakteriální a kvasinkové infekce. V době menstruace je ideální sprchovat se dvakrát denně (ráno a večer) a podle odborníků je lepší koupání ve vaně vynechat. Díky široké nabídce menstruačních potřeb si každá žena volí ty, které jí nejvíce vyhovují. Samozřejmostí je pravidelná výměna menstruačních potřeb. Snad nejpoužívanější jsou vložky a tampóny. Čím dál větší oblibě se těší také menstruační kalíšky.
 

Menstruační vložky hrají prim 

Vložky jsou snad nejpoužívanější a nejrozšířenější hygienické pomůcky napříč generacemi žen. Na trhu je široký výběr menstruačních vložek od mini až maxi velikost, klasické vložky, slipové vložky, vložky podle síly menstruačního krvácení, vložky parfémované aj. Vložky by se měly měnit každé 3 až 4 hodiny bez ohledu na sílu krvácení. Menstruační krev se rozkládá a zanechává nepříjemný pach a zvyšuje riziko průniku patogenních bakterií do pochvy. Ekologicky šetrnější jsou látkové vložky, které stejně jako dětské pleny, zažívají v posledních letech velký boom.
 

Menstruační tampóny zaručí diskrétnost

Tampóny se zavádí do pochvy, kde absorbují menstruační krev. Jsou vyráběny z bavlny či hedvábí. Aplikace je velmi snadná a dostupné jsou dokonce tampóny s aplikátorem, který zavedení tampónu usnadní. Stejně tak jako u vložek existují různé typy tampónů dle velikosti či síly menstruačního krvácení. Tampóny je nutné měnit každých 4 až 8 hodin. Na noc jsou doporučovány spíše vložky, protože jsou pohodlnější a není u nich riziko protečení.
 

Menstruační kalíšek

Pro některé ženy novinka, pro jiné nepostradatelná hygienická pomůcka. Jde o poměrně novou pomůcku zvonkového tvaru, vyrobenou ze silikonu, latexu či termoplastu. Díky použitému materiálu kalíšek po zavedení přilne těsně ke stěně pochvy, a tak zaručuje neprotečení. Kalíšek stačí aplikovat do pochvy, kde se do něj sbírá menstruační krev, poté vyjmout, vymýt a opět použít (nutné je vyprazdňovat každých 4 až 12 hodin). Kalíšek pojme až 30 ml tekutiny. Nespornou výhodou menstruačního kalíšku je dlouhá životnost a snadná aplikace.
 

Menstruační kalhotky

Novinkou v menstruačních potřebách jsou menstruační kalhotky, které jsou velmi populární v Asii a jejich obliba začíná stoupat také v Americe. V nabídce jsou kalhotky se savou vrstvou či bez ní. Menstruační kalhotky bez savé vrstvy mají v rozkroku kapsičku, do které se vkládá vložka, a tak zaručují absolutní diskrétnost.
 

Mořská houba

Mořské houby jsou používány jako mycí a kosmetické houby díky své savosti a desinfekčním účinkům. Málokdo ale ví, že houby malých rozměrů jsou používány při menstruaci a zavádí se stejně jako tampón. Přírodní houba v suchém stavu je tvrdá, a proto je nutné ji před aplikací navlhčit a prsty zavést do pochvy. Po několika hodinách stačí houbu vyndat, důkladně umýt, vyždímat a poté opět zavést. Výhodou je snadná aplikace, šetrnost k poševní sliznici, přírodní původ a opakovatelné použití. Mořská houba je oblíbená zejména v případě pohlavního styku během menstruace, protože zachycuje menstruační krev a je pro partnery pohodlná. Protože jsou mořské houby přírodními produkty, mohou se lišit v barvě, tvaru a velikosti. Mokrou houbu lze ale dle potřeby zastřihnout.
 

Zdraví, vitalitu a krásu každé ženy podpoří doplňky stravy řady

Nejčastější chyby žen při intimní hygieně
02.03.2020

Nejčastější chyby žen při intimní hygieně

Intimní hygiena je téma, o kterém se příliš nemluví. Předpokládá se, že ženy o své intimní partie pečují správně. Nepříjemné pocity jako svědění, pálení či infekce bývají důsledkem právě chyb v oblasti intimní hygieny. Jak má správná intimní hygiena vypadat a čemu se vyvarovat, aby „dole“ bylo vše bez problémů?

Přečtěte si více
Zobrazení: 9235
Beliema, odborník na péči o intimní zdraví ženy
30.10.2024

Beliema, odborník na péči o intimní zdraví ženy

Věděly jste, že vaginální mykóza, se kterou během života setká až 75 % žen, se může objevit i během chladných měsíců? Mezi příčiny totiž nepatří jen letní koupání, ale také návštěva bazénů, saun, nesprávně prováděná hygiena či nevhodný jídelníček. A proto všem ženám doporučujeme, aby se seznámily s Beliemou!

Přečtěte si více
Zobrazení: 1235
Podceňovat intimní hygienu se nevyplácí
25.06.2019

Podceňovat intimní hygienu se nevyplácí

V letních měsících jsou gynekologické infekce a záněty způsobené kvasinkami častým problémem žen. V teple a vlhku se dobře daří kvasinkovým infekcím (mykózám), které trápí ženy v létě až dvakrát častěji. Výskyt vaginální mykózy lze omezit správnou intimní hygienou. Pokud chcete strávit dovolenou bez zbytečných zdravotních komplikací v podobě nepříjemného svědění, pálení v intimní oblasti, výtoku, bolestí při močení a sexu, přečtěte si naše tipy, jak vaginálním mykózám předcházet.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1658