Jak na rýmu u dětí?

Jak na rýmu u dětí?

Publikováno: 26.10.2020

Zobrazení: 20585

Rýma u dětí, zejména u kojenců a batolat, umí potrápit nejen děti, ale i rodiče. I když rýma většinou nepředstavuje závažné onemocnění, je pro dítě velmi obtěžující. Miminka nejsou schopna dýchat ústy a při poloze na zádech dochází k ucpání nosu, což je značně nepříjemné. Rýma u kojenců bývá spojena se zhoršeným sáním mléka. Rýma, to je také časté noční probouzení, špatný spánek a celodenní únava. Tipy, jak nejmenším dětem při rýmě ulevit, vám přinášíme.

Rýma v dětském věku

Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice dutiny nosní charakterizované přední či zadní rýmou, nosní blokádou, kýcháním a svěděním. Příčin rýmy u dětí je celá řada, od běžného nachlazení až po alergie. Mezi běžné a časté onemocnění u dětí patří akutní infekční rýma neboli akutní rinosinusitida, jejímž původcem bývají nejčastěji viry (rinoviry, adenoviry, enteroviry, viry infuenzy a parainfluenzy). Méně často dochází k bakteriální rinosinusitidě, způsobené superinfekcí (např. pneumokoky, streptokoky či Haemophilus influenzae).
 

Akutní infekční virová rinosinusitida

U akutní virové rýmy vzniká náhlý nástup nosní obstrukce a nosní sekrece. Produkovaný sekret bývá zpočátku serózní a postupně se může měnit na mukopurulentní až hnisavý. Příznaky rýmy nejsou příliš výrazné u batolat a starších dětí. Průběh rýmy u novorozenců a kojenců bývá naopak těžší, provázen febriliemi, dráždivým kašlem, gastrointestinálními symptomy a jako následek nosní obstrukce se mohou objevit také obtíže s výživou.
 

Diagnostika a léčba rýmy

Diagnostika rýmy spočívá v klinickém vyšetřením, kdy jsou zřetelné zarudlé nosní slizniceprodukcí sekretu různého charakteru. Je-li rýma bez dalších obtíží, obvykle odezní během 7 až 10 dnů. Léčba je symptomatická s klidovým režimem, aplikací nosních kapek a v případě potřeby analgetik či antipyretik. U kojenců a batolat je vhodné odsávání nosního sekretu. Neléčená rýma a rýma delší než 10 dnů může pro dítě představovat závažné komplikace. Mezi ty nejčastější patří zánět středouší, zánět průdušek, zánět plic a zánět hlasivek. Jsou-li symptomy dlouhodobé či se zhoršují, může jít o bakteriální superinfekci, vyžadující často lokální či celková antibiotika. Rýmu u dětí proto nepodceňujte a raději stav dítěte konzultujte s pediatrem.
 

Nosní kapky, nosní spreje v léčbě rýmy

léčbě rýmy u kojenců jsou vhodné nosní kapky. Nosní spreje bývají určeny až pro děti od 1 roku věku z důvodu nevhodné konstrukce kapek a obtíženější manipulace s nimi. U kojenců nejsou vhodná kapátka, snadno způsobující poranění dětského nosu. Léčba rýmy může probíhat proplachováním nosu roztoky mořské vody pro děti různých věkových kategorií. Roztoky jsou nejčastěji izotonické a zvlhčují a dezinfikují nosní sliznici. Aplikovány mohou být i několikrát denně. Výběr přípravku pro děti je nutné vždy konzultovat s pediatrem či lékárníkem. Nebezpečí může představovat užívání nosních kapek s obsahem některých látek (např.  oxymetazolin) déle než 5 dnů, protože vzniká tolerance a možnost poškození nosní přepážky. Pro léčbu rýmy je ideální, aby dítě umělo smrkat. Odborníci uvádí, že s výukou lze začít už v osmi měsících věku dítěte. Čím dříve je dítě schopné smrkat, tím lépe.
 

Nosní odsávačky

Jelikož kojenci a batolata nejsou schopna smrkat, je vhodné nosní sekret odsávat za pomoci nosních odsávaček. Na trhu jsou odsávačky balónkové, hadičkové a odsávačky s připojením na vysavač. I když se někteří rodiče obávají odsávačky s připojením na vysavač, jde o bezpečné odsávání s nízkým a jemným podtlakem při odsávání. Navíc jde o metodu velmi rychlou a účinnou.
 

Jak na klidný spánek

Děti trpící rýmou mají často problémy se spánkem. Pediatr může v takových případech doporučit podání léků s obsahem antihistaminik ke zmírnění projevů rýmy, zejména otoku sliznic. Důležité je ale zaměřit se také na prostředí, ve kterém dítě pobývá. Je vhodné se vyhnout přetopenému prostředí a vzduch zvlhčovat. Úlevu zajistí také podložená matrace v dětské postýlce, aby dítě mělo vyvýšenou hlavu.
 

Podpora dýchání a klidného spánku

Pro podporu dýchání a klidný spánek jsou vhodná uklidňující bylinná aromata obsažená v náplastích řady Sinulan forte Aroma Patch Junior. Náplasti jsou aplikovány na oděvy a postupně se uvolňují páry vonných olejů. Sinulan forte Aroma Patch Junior obsahují esenciální oleje ze skotské borovice, jednu ze základních složek balzámových přípravků; eukalyptu, známého svými vlastnostmi podporujícími dýchání; mátu, která dovršuje osvěžující efekt, s přídavkem éterických olejů z rozmarýnu a pomeranče. Účinek Sinulan forte Aroma Patch Junior trvá až po dobu 8 hodin.
 

Podpořte zdraví dýchacích cest a imunitního systému vašich dětí produkty řady Sinulan 

Léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní. Co je na tom pravdy?
28.01.2020

Léčená rýma trvá týden, neléčená sedm dní. Co je na tom pravdy?

Rýma tedy zánět dutin patří mezi běžná onemocnění. Rýma je nejčastěji přenášena viry, tzv. rhinoviry, a nemocného trápí asi týden. Zpočátku čirá a vodnatá rýma se během několika dní změní na hlenovou a poté začíná pomalu ustupovat. Ale nemusí to být pravidlem. Pokud máme bakteriální rýmu, jen tak se jí nezbavíme. Pokud tedy rýma trvá déle než týden, je lepší vyhledat lékaře. Jak ale rozlišit typ rýmy a kdy zajít k lékaři?

Přečtěte si více
Zobrazení: 8306
Jaké potraviny zařadit v zimě do jídelníčku? Ty, které podpoří imunitu!
03.01.2023

Jaké potraviny zařadit v zimě do jídelníčku? Ty, které podpoří imunitu!

Co nevidět budou Vánoce, nejkrásnější svátky roku. Vánoční svátky jsou časem setkávání se s rodinou a přáteli, dobou firemních večírků a společenských akcí. Na podobných místech se daří nejen skvělé zábavě, ale také virovým respiračním infekcím, které se velmi dobře šíří v kolektivech kapénkovou nákazou. Věděli jste, že složení vašeho jídelníčku ovlivňuje to, jestli si z večírku neodnesete nechtěný dárek v podobě rýmy a kašle?

Přečtěte si více
Zobrazení: 1503