Jak na rýmu u dětí?
Publikováno: 26.10.2020
Zobrazení: 20933
Rýma u dětí, zejména u kojenců a batolat, umí potrápit nejen děti, ale i rodiče. I když rýma většinou nepředstavuje závažné onemocnění, je pro dítě velmi obtěžující. Miminka nejsou schopna dýchat ústy a při poloze na zádech dochází k ucpání nosu, což je značně nepříjemné. Rýma u kojenců bývá spojena se zhoršeným sáním mléka. Rýma, to je také časté noční probouzení, špatný spánek a celodenní únava. Tipy, jak nejmenším dětem při rýmě ulevit, vám přinášíme.
Rýma v dětském věku
Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice dutiny nosní charakterizované přední či zadní rýmou, nosní blokádou, kýcháním a svěděním. Příčin rýmy u dětí je celá řada, od běžného nachlazení až po alergie. Mezi běžné a časté onemocnění u dětí patří akutní infekční rýma neboli akutní rinosinusitida, jejímž původcem bývají nejčastěji viry (rinoviry, adenoviry, enteroviry, viry infuenzy a parainfluenzy). Méně často dochází k bakteriální rinosinusitidě, způsobené superinfekcí (např. pneumokoky, streptokoky či Haemophilus influenzae).
Akutní infekční virová rinosinusitida
U akutní virové rýmy vzniká náhlý nástup nosní obstrukce a nosní sekrece. Produkovaný sekret bývá zpočátku serózní a postupně se může měnit na mukopurulentní až hnisavý. Příznaky rýmy nejsou příliš výrazné u batolat a starších dětí. Průběh rýmy u novorozenců a kojenců bývá naopak těžší, provázen febriliemi, dráždivým kašlem, gastrointestinálními symptomy a jako následek nosní obstrukce se mohou objevit také obtíže s výživou.
Diagnostika a léčba rýmy
Diagnostika rýmy spočívá v klinickém vyšetřením, kdy jsou zřetelné zarudlé nosní sliznice s produkcí sekretu různého charakteru. Je-li rýma bez dalších obtíží, obvykle odezní během 7 až 10 dnů. Léčba je symptomatická s klidovým režimem, aplikací nosních kapek a v případě potřeby analgetik či antipyretik. U kojenců a batolat je vhodné odsávání nosního sekretu. Neléčená rýma a rýma delší než 10 dnů může pro dítě představovat závažné komplikace. Mezi ty nejčastější patří zánět středouší, zánět průdušek, zánět plic a zánět hlasivek. Jsou-li symptomy dlouhodobé či se zhoršují, může jít o bakteriální superinfekci, vyžadující často lokální či celková antibiotika. Rýmu u dětí proto nepodceňujte a raději stav dítěte konzultujte s pediatrem.
Nosní kapky, nosní spreje v léčbě rýmy
V léčbě rýmy u kojenců jsou vhodné nosní kapky. Nosní spreje bývají určeny až pro děti od 1 roku věku z důvodu nevhodné konstrukce kapek a obtíženější manipulace s nimi. U kojenců nejsou vhodná kapátka, snadno způsobující poranění dětského nosu. Léčba rýmy může probíhat proplachováním nosu roztoky mořské vody pro děti různých věkových kategorií. Roztoky jsou nejčastěji izotonické a zvlhčují a dezinfikují nosní sliznici. Aplikovány mohou být i několikrát denně. Výběr přípravku pro děti je nutné vždy konzultovat s pediatrem či lékárníkem. Nebezpečí může představovat užívání nosních kapek s obsahem některých látek (např. oxymetazolin) déle než 5 dnů, protože vzniká tolerance a možnost poškození nosní přepážky. Pro léčbu rýmy je ideální, aby dítě umělo smrkat. Odborníci uvádí, že s výukou lze začít už v osmi měsících věku dítěte. Čím dříve je dítě schopné smrkat, tím lépe.
Nosní odsávačky
Jelikož kojenci a batolata nejsou schopna smrkat, je vhodné nosní sekret odsávat za pomoci nosních odsávaček. Na trhu jsou odsávačky balónkové, hadičkové a odsávačky s připojením na vysavač. I když se někteří rodiče obávají odsávačky s připojením na vysavač, jde o bezpečné odsávání s nízkým a jemným podtlakem při odsávání. Navíc jde o metodu velmi rychlou a účinnou.
Jak na klidný spánek
Děti trpící rýmou mají často problémy se spánkem. Pediatr může v takových případech doporučit podání léků s obsahem antihistaminik ke zmírnění projevů rýmy, zejména otoku sliznic. Důležité je ale zaměřit se také na prostředí, ve kterém dítě pobývá. Je vhodné se vyhnout přetopenému prostředí a vzduch zvlhčovat. Úlevu zajistí také podložená matrace v dětské postýlce, aby dítě mělo vyvýšenou hlavu.
Podpora dýchání a klidného spánku
Pro podporu dýchání a klidný spánek jsou vhodná uklidňující bylinná aromata obsažená v náplastích řady
Sinulan forte Aroma Patch Junior. Náplasti jsou aplikovány na oděvy a postupně se uvolňují páry vonných olejů.
Sinulan forte Aroma Patch Junior obsahují
esenciální oleje ze skotské borovice, jednu ze základních složek balzámových přípravků;
eukalyptu, známého svými vlastnostmi podporujícími dýchání;
mátu, která dovršuje osvěžující efekt,
s přídavkem éterických olejů z rozmarýnu a pomeranče. Účinek
Sinulan forte Aroma Patch Junior trvá až po dobu 8 hodin.
Podpořte zdraví dýchacích cest a imunitního systému vašich dětí produkty řady Sinulan