Deprese a úzkosti
Publikováno: 04.05.2020
Zobrazení: 7666
Deprese a úzkosti bývají spojeny především s podzimními měsíci, ale podle mnoha statistik je vyšší výskyt depresí spojen i s obdobím jara. I když se na jaře vše probouzí k novému životu, bývá paradoxně právě jaro obdobím s nejvyšším počtem sebevražd. Každý má občas špatnou náladu, lidově označovanou jako „depku“, ale opravdová deprese je vždy důvodem k návštěvě lékaře. Jak poznat depresi a kdy vyhledat odbornou pomoc?
Diagnóza deprese
Ztráta zájmu a motivace, zhoršená schopnost radovat se, nedostatek energie, celková únava, časté výkyvy nálad, nespavost nebo nadměrná spavost, podrážděnost, apatie, poruchy koncentrace, snížení sebevědomí či pocity viny a bezcennosti, to vše mohou být projevy deprese. Extrémním důsledkem deprese jsou myšlenky na sebevraždu či pokus o ni, ať už dokonaný či nedokonaný. Špatná nálada, lidově označovaná jako „depka“ mívá obvykle nějaký spouštěč. Rozchod, smrt blízké osoby, ztráta zaměstnání, nepříjemný rozhovor, hádka s kolegou, ztráta peněženky, to vše jsou důvody, kvůli kterým můžeme být bez nálady. Změní‑li se ale okolnosti, smutek a sklíčenost zmizí. Diagnóza klinické deprese žádný spouštěč nepotřebuje a existuje bez ohledu na okolnosti kolem nás.
Sezónní afektivní porucha
Zejména v jarních a podzimních měsících mnoho pacientů vyhledá odborníka kvůli depresivní náladě spojené s úzkostí, odborně nazývané jako sezónní afektivní porucha. Symptomy specifické pro tuto poruchu mohou zahrnovat problémy se spánkem, nechutenství a úzkostné pocity a depresivní pocity. I když konkrétní příčiny sezónní afektivní poruchy nejsou přesně známy, ovlivňovány jsou několika faktory.
- Hladina serotoninu - Pokles serotoninu, chemické substance v mozku, ovlivňuje náladu a je zodpovědný právě za naše emoční ladění. Sníženého množství slunečního záření, které organismus již od podzimních měsíců zažívá, může vést k poklesu serotoninu. Právě začátkem jara tak může dosahovat svého minima, což se projevuje právě na našem depresivním rozpoložení.
- Hladina melatoninu - Hormon melatonin ovlivňuje fáze spánku a bdění. Změna sekrece a hladiny melatoninu se vyskytuje u depresivních poruch, sezónní afektivní poruchy, panické poruchy a mnoha dalších psychických poruch. Nedostatek melatoninu může vést také k různým poruchám spánku, které mohou ústit až do depresí. Pro depresivní poruchu bývá typická ale i nadměrná spavost, kdy se člověk po probuzení cítí tak unavený, že by mohl spát celý den.
Léčba klinické deprese
Depresivní či úzkostné pocity je vždy nutné řešit s psychiatrem či psychologem. Pomoci může také praktický lékař, který doporučí návštěvu vhodného odborníka. Onemocnění deprese je poměrně časté a v žádném případě nejde o onemocnění, za které by se pacient musel stydět. Léčba deprese probíhá kombinací léků (antidepresiv) a psychoterapie. Domníváte-li se, že trpíte depresí, neváhejte vyhledat pomoc.
Hořčík
V souvislosti s depresemi je nutné zmínit pro organismus zásadní prvek, kterým je hořčík. Hořčík má schopnost přispívat k podpoře psychických funkcí organismu. Řada odborných studií ukazuje, že suplementace hořčíkem může podpořit celkové psychické zdraví. Přirozenými zdroji hořčíku jsou především oříšky, slunečnicová semínka, zelená listová zelenina a celozrnné potraviny. Špatná výživa, onemocnění trávicího traktu a ledvin, inzulinová rezistence či diabetes mellitus 2. typu, alkoholismus a stres mohou vést k nedostatku hořčíku.
Doplňky stravy a podpora psychické činnosti
Podpořit duševní pohodu lze také za pomoci doplňků stravy, např.:
- Magnesium + B6 podporují energii a přispívají ke snížení únavy, vyčerpání a jsou nezbytné pro normální nervové a psychické funkce. Vitamin B6 navíc přispívá také k normální funkci imunitního systému.
- Benosen je doplněk stravy vhodný pro uvolnění těla a mysli. Obsahuje extrakty z chmele a kozlíku lékařského pro klidný spánek a celkovou relaxaci. Benosen zklidňuje nervový systém a pomáhá překonat vnitřní napětí a stres. Je vhodný také v době náročného a stresujícího období zvýšené psychické zátěže, která může negativně ovlivnit kvalitu spánku.
Pokud užíváte jakékoliv léky na depresi či úzkost, je nutné konzumaci doplňků stravy konzultovat s lékařem!