COVID-19 a další zrádné respirační infekce! Znáte základní pravidla ochrany?

COVID-19 a další zrádné respirační infekce! Znáte základní pravidla ochrany?

Publikováno: 18.03.2021

Zobrazení: 321

Nejen onemocnění s lehkým průběhem, ale v případě závažných druhů také život ohrožující infekce. Jak se bránit, když kolem nás cirkulují viry a bakterie právě nebezpečných infekcí jako je COVID-19?

Základem je prevence!

Dodržování základních hygienických opatření nás může před závažnými respiračními infekcemi ochránit. Která pravidla ochrany zdraví je třeba dodržovat?
 • Důkladné hygienické mytí rukou.
 • Používání dezinfekčních gelů všude tam, kde si nelze umýt ruce.
 • Vyhýbání se místům s větší koncentrací osob, zejména těch prokazatelně nemocných.
 • Dodržování patřičných odstupů.
 • Používání roušek a respirátorů.
 • Používání testů na přítomnost viru v organismu.
 • Časté a důkladné větrání nejen doma, ale také na pracovišti.
 • Zvýšit příjem vitamínů na podporu imunity.
 • Dodržování zásad zdravého životního stylu.
 

Jak léčit lehký průběh COVID-19 doma?

Většina případů nákazy COVID-19 probíhá jako běžná infekce dýchacích cest. Tak jako u jiných respiračních infekcí dodržujte základní pravidla.
 • Odpočívejte, pijte dostatek tekutin, konzumujte potraviny bohaté na vitaminy a stopové prvky (vhodné zejména vitamin D, C a zinek).
 • V případě horečky jsou doporučena léčiva s obsahem paracetamolu či ibuprofenu. Při vysoké a neklesající teplotě lze využít i tzv. fyzikální chlazení (obklady, zábaly).
 •  Na kašel lze užít volně prodejné léky. Na suchý kašel antitusika, na vlhký kašel expektorancia, léky ulehčující odkašlávání, případně je možné léky i kombinovat (přes den léky na odkašlání a na noc lék proti suchému dráždivému kašli).
 • Je vhodné si osvojit techniku dechového cvičení při respiračních infektech. Několikrát denně v sedě 5x za sebou hluboký nádech, po nádechu vždy zadržet dech a počítat do pěti, poté výdech. Po této sérii je doporučeno, s ústy zakrytými kapesníkem, hluboce odkašlat. Dechové cvičení můžete doplnit 10 minutami klidného hlubšího dýchání v leže na břiše. Jde o techniky sloužící k provzdušnění plic a lepšímu odkašlání.
 • Pokud si nejste jisti svým zdravotním stavem, nebo pokud dochází k jeho zhoršování, kontaktujte svého praktického lékaře.
 

Nově na Klubu zdraví testovací sady a respirátory

K boji proti respiračním infekcím mohou významně přispět testovací sady na přítomnost viru v organismu. Rychlé jednorázové testy pomohou odhalit přítomnost závažných a život ohrožujících virů a zabránit tak dalšímu šíření. Díky jednoduchému samotestování lze účinně předcházet přenosu viru na ostatní a eliminovat tak riziko šíření onemocnění.
     
K přenosu infekcí dochází nejčastěji prostřednictvím kapének a kontaktem s kontaminovanými předměty. Účinnou ochranou před vdechnutím virů, bakterií a dalších infekčních agens jsou respirátory. Podle druhu respirátoru dochází k filtraci částic od prachu až po mikroorganismy a nebezpečné výpary či plyny. Respirátory, na rozdíl od lékařských roušek, těsně přiléhají k obličeji a neponechávají mezery kolem okrajů. Díky respirátoru tak chráníte nejen sebe, ale i své okolí.
Jak předcházet respiračním infekcím? Vyzkoušejte ViruProtect
17.02.2021

Jak předcházet respiračním infekcím? Vyzkoušejte ViruProtect

Respirační infekce jsou nejčastějším důvodem návštěv nejen ordinací praktických lékařů, ale také lékáren. S onemocněními dýchacích cest se setkáváme především v chladných měsících, které respirační infekce vyvolávají. I když je jejich průběh většinou lehký, oslabené jedince může ohrožovat na životě. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 289
Rizikové období je tu. Vitamín D a další vitamíny mohou chybět i vám!
18.01.2021

Rizikové období je tu. Vitamín D a další vitamíny mohou chybět i vám!

Vitaminy jsou nízkomolekulární látky potřebné pro mnoho fyziologických funkcí nezbytných pro život včetně výstavby nových tkání.  Mají vysoce specifické funkce a podporují funkce imunitního systému. V období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění, a především v zimním období je často zmiňován vitamin D, který má vliv na normální funkci imunitního systému.

Přečtěte si více
Zobrazení: 132