Jak předcházet respiračním infekcím? Vyzkoušejte ViruProtect

Jak předcházet respiračním infekcím? Vyzkoušejte ViruProtect

Publikováno: 17.02.2021

Zobrazení: 289

Respirační infekce jsou nejčastějším důvodem návštěv nejen ordinací praktických lékařů, ale také lékáren. S onemocněními dýchacích cest se setkáváme především v chladných měsících, které respirační infekce vyvolávají. I když je jejich průběh většinou lehký, oslabené jedince může ohrožovat na životě. 

Respirační infekce, nejčastější onemocnění na světě

Respirační infekce patří mezi nejčastější onemocnění na světě. Minimálně dvakrát za rok postihnou každého člověka napříč všemi věkovými kategoriemi, i když frekvence u dětských pacientů je výrazně vyšší. Dominujícím klinickým příznakem respiračních infekcí je pocit ucpaného nosu s výtokem nosního sekretu, kýchání, škrábání v krku a kašel.
 

V hlavní roli viry

Ačkoliv respirační infekce mohou být jak bakteriálního, tak virového původu, 80 až 85 % respiračních onemocnění je virové etiologie. Mezi hlavní původce patří ortomyxoviry (virus influenzae A, B a C), paramyxoviry (virus parainfluenzae, RSV), adenoviry, picornaviry (rhinoviry), reoviry, enteroviry a metapneumoviry.
 

Respirační infekce není vždy chřipka

V chladných měsících jsou respirační nákazy velmi častou záležitostí a nemocní často každou takovou nákazu mylně označují jako „chřipku“. Respiračních nákaz je však celá řada, ale mají podobný průběh. Nemocní nejčastěji trpí teplotami, kašlem, rýmou a škrábáním v krku. Trvání jednotlivých nákaz je různé a různý je také celkový zdravotní stav nemocného.
 

Kdo je respiračními infekcemi nejvíce ohrožen?

Mezi nejohroženější skupiny patří děti mladší 5 let, a to zejména tehdy, mají-li problémy se srdcem. Ohroženy jsou osoby nad 65 let, pacienti s cukrovkou 1. nebo 2. typu, nemocní se srdečními problémy s problémy s ledvinami, lidé trpící obezitou, pacienti s CHOPN, astmatici, pacienti s roztroušenou sklerózou či poraněním míchy, lidé s oslabenou imunitou a kuřáci.
 

Léčba respiračních infekcí

U dospělých pacientů většinou není nutné vyhledat lékaře ihned. Návštěvu ale nedokládejte, pokud jsou potíže déletrvající, mají vážnější příznaky a pokud trpíte přidruženými onemocněními. Léčba obvykle probíhá prostřednictvím běžně dostupných léků na snížení teploty a zmírnění nachlazení. Doporučen je klid na lůžku a dostatek vitamínů a tekutin. Antibiotika je třeba podávat při bakteriální etiologii či silném podezření na ni.
 

Jak na správnou prevenci?

 • Vyhýbat se místům s vysokou koncentrací nemocných (uzavřené a málo větrané prostory, dopravní prostředky městské hromadné dopravy, kanceláře aj.),
 • dostatečně větrat (kapénky se rozptýlí a mají menší šanci se uchytit v dýchacích cestách),
 • pravidelné hygienické mytí rukou,
 • nepodceňování povětrnostních vlivů,
 • jídelníček bohatý na vitaminy,
 • doplňky stravy na podporu imunity a celkového zdraví.
 
  Banner image
 

ViruProtect STADA přispívá k boji proti respiračním infekcím

Novinka, zdravotnický prostředek ViruProtect STADA také podpoří boj s respiračními infekcemi.
V čem je ViruProtect STADA tak jedinečný?
 
 • Jde o ústní sprej, který se aplikuje na sliznici v ústní dutině, kde vytváří ochrannou bariéru proti virům způsobujícím nachlazení.
 • Obsažený glycerol vytváří ochrannou bariréu, která tyto virové částice zachytí a přírodní enzym trypsin snižuje schopnost virů se vázat na sliznici, a tudíž deaktivuje jejich schopnost a brání tak v jejich šíření a množení.
 • ViruProtect STADA potlačuje a zmírňuje příznaky nachlazení.
 • Použije-li se v časné fázi infekce, může pomoci zkrátit dobu trvání nachlazení.
 • ViruProtect STADA je určen pro dospělé a děti od 4 let.