Rizikové období je tu. Vitamín D a další vitamíny mohou chybět i vám!

Rizikové období je tu. Vitamín D a další vitamíny mohou chybět i vám!

Publikováno: 18.01.2021

Zobrazení: 132

Vitaminy jsou nízkomolekulární látky potřebné pro mnoho fyziologických funkcí nezbytných pro život včetně výstavby nových tkání.  Mají vysoce specifické funkce a podporují funkce imunitního systému. V období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění, a především v zimním období je často zmiňován vitamin D, který má vliv na normální funkci imunitního systému.

Dodejte tělu vitamíny

Vitaminy se rozdělují na lipofilní (rozpustné v tucích) a hydrofilní (rozpustné ve vodě). Mezi lipofilní vitaminy patří vitaminy A, D, E, K a mezi hydrofilní řadíme vitamin C a skupinu vitaminů B-komplex (B1, B2, B6, B12, niacin, kyselina panthotenová, listová a biotin). Vitaminy rozpustné v tucích jsou ukládány v těle do zásoby, zatímco vitaminy rozpustné ve vodě se do zásoby neukládají (kromě B12), a proto je třeba je organismu průběžně doplňovat.
 

Vitamin D podporuje imunitu

Vitamin D je nutný pro řadu pochodů a funkcí lidského organismu. Jeho deficit vede k demineralizaci kostí, je rizikovým faktorem úbytku kognitivních funkcí ve vyšším věku a faktorem, který může ovlivňovat vznik a rozvoj deprese. Přispívá k normální funkci imunitního systému, činnosti svalů, stavu kostí a zubů. Částečně je tvořen vlivem ultrafialových paprsků po vystavení kůže slunečnímu záření, ale v období s omezeným působením slunečního svitu je tato tvorba nedostatečná a vhodná je jeho suplementace doplňky stravy. Nadměrné dávky vitaminu D mohou vést k bolestem hlavy, nevolnosti, zvracení a dezorientaci.  
 

Podpořte zdraví doplňky stravy

V případě potřeby je vhodné obohatit jídelníček o doplňky stravy s obsahem vitaminu D. Hladinu vitaminu D můžete doplnit produkty jako Vápník, hořčík, zinek OSTEO či Vápník, hořčík, zinek FORTE obsahující unikátní kombinaci minerálních látek a vitaminů, obohacené o vitamin D, přispívající ke správnému vstřebávání a využití vápníku. Na podporu normální funkce imunitního systému lze využít celou řadu vysoce kvalitních produktů Walmark:
  • Megacéčko 600 mg ve formě chutných cucacích tablet
  • Zinek 25mg FORTE pro zdravé vlasy, kůži, nehty a funkci imunitního systému
  • B-komplex PLUS s vitaminem C ve formě žvýkacích tablet
  • Spektrum Imunita, který je obohacen komplexem Imunactiv®, který obsahuje beta-glukan, bioflavonoidy, vitamin C a zinek
  • Vitamin A MAX, extra dávka vitaminu A pro váš zrak a normální funkci imunity

Nechybí vám déčko?

Nedostatkem vitaminu D trpí značná část populace. Vzhledem k nespecifickým projevům jeho nedostatku je obtížné určit jeho nízká hladina v krvi. Jako časté zdravotní obtíže jsou uváděny zvýšená nemocnost, únava, bolesti kloubů, kostí a zad, deprese, řídnutí kostí, zhoršené hojení ran, bolesti svalů. V případě podezření je vhodné nechat si hladinu vitaminu D vyšetřit praktickým lékařem.
 
Za jarní únavu možná může nedostatek vitamínů a minerálů
07.04.2021

Za jarní únavu možná může nedostatek vitamínů a minerálů

Pokud patříte mezi ty, kteří na jaře bojují s pocity psychického a fyzického vyčerpání, tedy jarní únavou, vězte, že někdy jen stačí tělu doplnit ty správné vitaminy a minerály. Bez kterých vitaminů a minerálů se na jaře neobejdete? Nastartovat tělo může pomoci vitamin C, vitamin B-komplex a hořčík.

Přečtěte si více
Zobrazení: 2633
Doporučená dávka vitamínů? Znáte jí?
01.05.2020

Doporučená dávka vitamínů? Znáte jí?

Vitaminy jsou látky nezbytné pro správné fungování našeho těla. Každý vitamin má pro funkci organismu nezastupitelný význam a jeho deficit se vždy projeví na našem zdravotním stavu. Tělo si ale vitaminy není schopno samo vytvářet, a proto je důležité je tělu dodávat stravou nebo prostřednictvím doplňků stravy. Přehled základních vitaminů a jejich referenční hodnoty příjmu vám pro lepší orientaci v této problematice přinášíme.

Přečtěte si více
Zobrazení: 26916