Extrakt z olivového listí prospívá zdraví srdce

Extrakt z olivového listí prospívá zdraví srdce

Publikováno: 13.11.2008

Zobrazení: 42

Podle výsledků studie na lidech, provedené izraelským výrobcem Frutarom, mohou extrakty z olivového listí snižovat hladinu cholesterolu a výši krevního tlaku.

Detaily studie

Vědci pod vedením Tanii Perrinjaquet-Moccetti ze společnosti Frutarom Switzerland zařadili do studie 20 dvojic identických dvojčat s hraniční hypertenzí.
Jedno z dvojčat bylo vždy zařazeno do skupiny, jíž bylo podáváno placebo, a druhé do skupiny, které bylo podáváno buď 500 nebo 1000 mg extraktu z olivového listí (EFLA943).

Zařazením identických dvojčat se vědci snažili vyloučit některé nepředvídatelné okolnosti, vyplývající z běžné genetické rozdílnosti lidí.

Na konci osmitýdenního podávání přípravku vědci zaznamenali významné snížení krevního tlaku u dvojčat, jimž bylo podáváno 1000 mg extraktu ve srovnání se skupinou, jíž bylo podáváno placebo (snížení systolického tlaku o 11 mmHg a diastolického tlaku o 5 mmHg).
U dvojčat, která dostávala 500 mg extraktu, nebyla oproti placebo skupině pozorována žádná významnější změna.

Dalším účinkem bylo snížení hladiny cholesterolu, které bylo závislé na množství podávaného extraktu a projevilo se u obou skupin.

Aktivní látka

Vědci uvádějí, že látkou s největší pravděpodobností odpovědnou za tento pozitivní účinek je oleuropein. Poznamenávají, že jak oleuropein, tak další fenolické složky olivovníku mohou působit jako antioxidanty a látky vyhledávající volné radikály.

„Tyto antioxidační vlastnosti se mohou podílet nejen na snižování krevního tlaku, ale lze předpokládat, že jsou také odpovědné za snížení hladiny cholesterolu typu LDL a VLDL“, píší. “Tato studie prokázala, že užívání 1000 mg extraktu denně má příznivé účinky na lidi s hraničním krevním tlakem“, říká spoluautor studie, Cem Avdogan.

Zdroj:
Phytotherapy Research, Volume 22, Pages 1239-1242, “Food Supplementation with an Olive (Olea europaea L.) Leaf Extract Reduces Blood Pressure in Borderline Hypertensive Monozygotic Twins”; T. Perrinjaquet-Moccetti, A. Busjahn, C. Schmidlin, A. Schmidt, B. Bradl, C. Aydogan

Vitamin D může podporovat zdraví srdce během hubnutí
23.04.2009

Vitamin D může podporovat zdraví srdce během hubnutí

Suplementace vitaminem D může zlepšovat zdraví kardiovaskulárního systému během hubnutí, bez ohledu na to, o kolik kilogramů člověk zhubne.

Přečtěte si více
Zobrazení: 54
Potraviny bohaté vitaminem C mohou posilovat zdraví tepen
25.03.2009

Potraviny bohaté vitaminem C mohou posilovat zdraví tepen

Nová studie z Norska potrvdila, že zvýšený přísun potravin bohatých na vitamin C může snižovat riziko kornatění cév a tím chránit proti onemocnění srdce.

Přečtěte si více
Zobrazení: 12
Pro zdravé srdce, cévy a krevní tlak
25.09.2017

Pro zdravé srdce, cévy a krevní tlak

Věděli jste, že srdce jako svalová pumpa, si nemůže nikdy odpočinout? Je to orgán, který funguje nepřetržitě. Jeho hlavním úkolem je pumpovat rytmicky krev tepnami a cévami po celém těle. Průměrně 72krát za minutu, 2,5 bilionkrát za život. Kvalita funkce srdce přímo i nepřímo ovlivňuje fungování dalších orgánů a mechanismů v těle. Je naprosto zásadní pro okysličování tkání, transport živin v organismu, vitalitu, i celkové fungování organismu. Srdeční sval je velmi specifický, a nepodobá se žádnému jinému v těle.

Přečtěte si více
Zobrazení: 745