Vztah vitaminu E a délky života pacientů s Alzheimerovou nemocí

Vztah vitaminu E a délky života pacientů s Alzheimerovou nemocí

Publikováno: 12.05.2008

Zobrazení: 78

Zvýšený příjem vitaminu E může prodloužit délku života u pacientů s Alzheimerovou nemocí.

Pravidelné užívání vitaminu E vedlo podle výsledku studie s 847 zařazenými pacienty s Alzheimerovou nemocí ke snížení úmrtnosti o 26 %. Tyto údaje byly prezentovány na 60 Výročním setkání Americké neurologické akademie v Chicagu.

„Již v minulosti byly prokázány účinky vitaminu E na zpomalení procesu zhoršování stavu pacientů s Alzheimerovnou nemocí. Nyní máme výsledky, které prokazují i zvýšení doby přežívání těchto pacientů“, říká vedoucí studie Valory Pavlik, PhD z Baylor College of Medicine.

Dr. Pavlik a jeho spolupracovníci sledovali 847 pacientů s Alzheimerovou nemocí v průměru 4,9 roku. Běžně doporučovaná dávka byla 2000 IU vitaminu E denně z běžně dostupných doplňků stravy.

„Denní množství vitaminu E užívané pacienty bylo výrazně vyšší, než jsou běžně doporučované dávky“, řekl dr. Pavlik.

Na konci studie výzkumníci uvádějí, že přibližně 66 % pacientů užívalo doporučené dávky vitaminu E dvakrát denně současně s lékem na Alzheimerovu nemoc (inhibitorem cholinesterázy). Méně než 10 % pacientů užívalo vitamin E samotný, zatímco přibližně 15 % vitamin E neužívalo.

Užívání vitaminu, ať již s nebo bez inhibitoru cholinesterázy, bylo spojeno s 26 % snížením celkové úmrtnosti ve srovnáním s pacienty, kteří vitamin E neužívali, říká dr. Pavlik a jeho spolupracovníci.

Zdroj:
American Academy of Neurology 60th Anniversary Annual Meeting
15 April 2008, Poster Sessions III: Aging and Dementia: Clinical II
[P03.076] Vitamin E Use Is Associated with Improved Survival in an AD Cohort
Authors: V. Pavlik, R. Doody, S. Rountree, E. Darby

Vitamin E a Alzheimerova choroba
09.07.2010

Vitamin E a Alzheimerova choroba

Kombinace různých forem vitaminu E může pomoci předejít zhoršení kognitivních funkcí v pokročilém věku, podle výsledků studie ze Švédska.

Přečtěte si více
Zobrazení: 70
Paměť potřebuje trénink a výživu
11.12.2017

Paměť potřebuje trénink a výživu

Vystáli jste důlek před bankomatem, protože jste si nemohli vzpomenout na PIN? A už druhý den marně lovíte v paměti jméno člověka, který vás včera pozdravil na ulici? Nejste sami. Podobné trable trápí spoustu lidí. Pokud si však chcete udržet mozek v kondici, musíte ho začít trénovat.

Přečtěte si více
Zobrazení: 555
Zhoršuje se Vám paměť? Cítíte se mentálně vyčerpaní a nevýkonní? Nebo je Vám pořád chladno na ruce a nohy?
14.07.2010

Zhoršuje se Vám paměť? Cítíte se mentálně vyčerpaní a nevýkonní? Nebo je Vám pořád chladno na ruce a nohy?

Těmito pocity trpí mnoho z nás a intenzita podobných prožitků se s věkem stupňuje. Dobrou zprávou však zůstává, že existuje cesta k zachování dobré paměti, kognitivních funkcí i mentální výkonnosti!

Přečtěte si více
Zobrazení: 450