I paměť potřebuje trénink

I paměť potřebuje trénink

Publikováno: 04.10.2024

Zobrazení: 686

Stojíte bezradně před bankomatem, protože si nemůžete vzpomenout na PIN? A už druhý den marně lovíte v paměti jméno člověka, který vás včera pozdravil na ulici? Útěchou může být, že v tom nejste sami. Problémy s pamětí má spousta lidí. Pokud si však chcete udržet paměť v kondici, začněte ji co nejdříve trénovat. Poradíme vám, jak!

Zapomínat je lidské

Často se divíme, jak je možné, že si bez problémů vzpomeneme na to, s kým jsme v první třídě seděli v lavici, ale za nic na světě si nemůžeme vzpomenout, pro co zrovna jdeme do obchodu. Na tom ale není nic divného. Máme totiž paměť dlouhodobou a krátkodobou, z nichž každá ukládá jiné informace po jinak dlouhou dobu. Dlouhodobá paměť má téměř neomezenou kapacitu a uchovává informace získané během celého života, které jsou pro nás z nějakého důvodu stále důležité. Oproti tomu krátkodobá paměť uchovává informace méně podstatné, a to po krátkou dobu. Zapomínání se tak týká převážně krátkodobé paměti, právě kvůli její omezené kapacitě. Naštěstí však existují možnosti, jak ji rozšířit. 
 

Zkuste křížovky nebo pexeso

Luštíte křížovky, osmisměrky nebo sudoku? Rádi čtete? Milujete soutěžní vědomostní hry? Věřte, že právě tyto aktivity jsou pro trénink paměti ideální. Výborné jsou i různé strategické hry, které vyžadují velkou dávku soustředění (například šachy, tradiční čínský mahjong nebo třeba obyčejné pexeso). Rozvoj paměti souvisí také s kreativní činností, bez ohledu na to, jestli máte talent. Vezměte si pastelky a skicák a zkuste si něco nakreslit. A pokud si příliš nefandíte ve výtvarné činnosti, dejte šanci omalovánkám pro dospělé. I obyčejné háčkování, pletení a další ruční práce podporují paměť, stejně jako lepení či stavění modelů lodí či budov. Snažte se zkrátka každý den získávat nové informace – čtením, sledováním vzdělávacích pořadů nebo prostě náhodným klikáním na záložky Wikipedie.  
 

Podpořte paměť za pomoci ginko biloby

Věděli jste, že ginkgo biloba přispívá k dobré paměti, soustředění a podporuje celkovou mentální výkonnost? A právě to je důvod, proč jsou doplňky stravy s extrakty z ginko biloby oblíbené jak u seniorů, tak u lidí v produktivním věku. Ginkgo biloba je strom, který roste na Zemi po více než 200 milionů let a je po staletí užíván v tradiční čínské medicíně jako silný antioxidant s pozitivními účinky na paměť a koncentraci. Kromě toho ginko biloba podporuje také duševní pohodu s přibývajícím věkem, žilní oběh a periferní mikrocirkulaci krve (zejména v oblasti mozku, očí a uší). Extrakt z ginko biloby je proto vhodný také pro ty, kteří trpí pocitem studených rukou a nohou. Doplněk stravy obsahující vysoce kvalitní extrakt ginkgo biloby najdete také v naší nabídce, a sice mezi doplňky stravy ze Žluté řady Walmark. Jedná se o velmi oblíbený GinkoPrim MAX, který díky obsahu magnesia přispívá i ke správné nervové, svalové a mentální funkci. Pokud byste rádi svoji paměť podpořili kromě křížovek také nějakým doplňkem stravy, je GinkoPrim MAX tou správnou volbou, nyní navíc v LIMITOVANÉ EDICI 2024 S TABLETAMI NAVÍC
 
 

 

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s: 

Mgr. Denisa Salvová

Absolvovala obor Rehabilitační psychosociální péče na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Působila ve zdravotně sociální oblasti jako vedoucí poraden, terapeut a lektor kurzů pro pracovníky v pomáhajících profesích. V současné době se zajímá o oblast medicíny, zdravotnictví, zdravého životního stylu a psychologie.

  

Za podzimní únavou může být i nedostatek hořčíku
24.09.2024

Za podzimní únavou může být i nedostatek hořčíku

Podzim je období, kdy se vlivem nedostatku slunečního svitu, můžeme cítit více unavení a vyčerpaní. Únava, dlouhodobě špatná nálada a podrážděnost však nemusí souviset jen s podzimem, ale také s nedostatkem jednoho z nejdůležitějších minerálů, kterým je hořčík. Jak poznat nedostatek hořčíku a kde ho najít?

Přečtěte si více
Zobrazení: 4623
Jak ovlivňuje změna počasí naše klouby?
02.10.2024

Jak ovlivňuje změna počasí naše klouby?

Mohli byste podle bolestí kloubů předpovídat počasí? Pokud ano, určitě víte, že změny a výkyvy atmosférického tlaku mohou ovlivňovat projevy onemocnění zvané revmatoidní artritida. Díky chladnějšímu počasí může docházet ke stupňování bolestí, které „revma“ doprovází. Otázkou mnoha osob s revmatoidní artritidou tak je, zda je možné projevy onemocnění nějak ovlivnit.

Přečtěte si více
Zobrazení: 783
Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu
22.08.2024

Kráska zvaná echinacea aneb zázrak na imunitu

Echinacea purpurea je trvalka, která je známá také pod svým českým názvem třapatka nachová. Je pěstována nejen pro své dekorativní květy, ale také pro své příznivé účinky na lidské zdraví. Echinacea pomáhá podporovat imunitní systém, přispívá k respiračnímu zdraví a zdraví dolních močových cest. Důvodů, proč se s echinaceou blíže seznámit, je zkrátka mnoho.

Přečtěte si více
Zobrazení: 10070
ROZHOVOR: O józe, fenylketonurii a životě ve Francii
10.09.2024

ROZHOVOR: O józe, fenylketonurii a životě ve Francii

Kateřina Ratto je velká milovnice jógy, aktivního pohybu a zdravého životního stylu. Snad i díky fenylktenourii, kterou má Kateřina od narození, ráda zkouší veganské a vegetariánské recepty. Kateřiny, která je vždy pozitivně naladěná, jsme se zeptali nejen na to, kde bere svůj životní optimismus, ale také na to, jak se žije Češce ve Francii.

Přečtěte si více
Zobrazení: 175
ROZHOVOR: Mozek a mícha neregenerují. To, co je jednou ztraceno, je ztraceno navždy.
28.08.2024

ROZHOVOR: Mozek a mícha neregenerují. To, co je jednou ztraceno, je ztraceno navždy.

Léto je obdobím, kdy více času trávíme venku a věnujeme se různým volnočasovým a sportovním aktivitám. Bohužel právě toto období je spojeno s vyšším rizikem vzniku úrazů. Mezi nejzávažnější typy zranění, které mohou mít fatální následky, patří úrazy mozku a míchy. Jak poznat, že se může jednat o poranění mozku a míchy a jak by v takových případech měla vypadat správná první pomoc, jsme se zeptali MUDr. Martina Bombice, neurochirurga z Nemocnice České Budějovice a.s.
 
 

Přečtěte si více
Zobrazení: 732