9 tipů, které pomohou udržet krevní tlak
Publikováno: 25.01.2018
Zobrazení: 1521
Hypertenze umí být velmi záludná. Příznaky jsou zpočátku mírné, takže je člověk většinou neřeší, protože se cítí zdravý. Postupně se však zhoršují a mohou poškodit některé orgány. Co raději začít změnou životosprávy?Hypertenze umí být velmi záludná. Příznaky jsou zpočátku mírné, takže je člověk většinou neřeší, protože se cítí zdravý. Postupně se však zhoršují a mohou poškodit některé orgány. Co raději začít změnou životosprávy?
1. Hlídejte si optimální váhu
Nadváha a obezita zatěžují krevní oběh a tlak má potom tendenci stoupat. To ovšem neznamená, že začnete držet hladovku nebo se vrhnete na nějakou drastickou dietu – 1 kilogram za měsíc úplně stačí. Postupujte zvolna a pomalu, aby byl pro vás nový režim únosný. Uvidíte, že váš tlak se časem upraví (např. při snížení hmotnosti o 5 kg dochází k poklesu tlaku o víc než 10 mmHg).
2. Odneste ze stolu slánku
Lidé si často automaticky solí jídlo, aniž by ho předtím ochutnali, a to jen proto, že mají po ruce slánku. Zkuste si denně vystačit s menším množstvím soli, než jaké se vejde na 1 čajovou lžičku (cca 5 gramů). A snažte se pokud možno vyhýbat přesoleným potravinám, jako jsou uzeniny, chipsy nebo slané oříšky. Mezi naprosté rekordmany v obsahu soli patří pršut (též prosciutto – sušená vepřová šunka), bryndzové oplatky a sleďové filety.
3. Skoncujte s nikotinem
Když přestanete kouřit, ušetříte tím nejen slušnou sumu peněz, ale především své plíce, srdce a cévy. Zlepší se také celkové prokrvení těla a sníží se riziko vzniku infarktu, mrtvice či nádorových onemocnění.
4. Omezte alkohol
Denně byste si měli dopřát maximálně dvě deci vína nebo třetinku piva, což platí nejen pro ženy. Dejte si také pozor na nárazovou konzumaci většího množství alkoholu (například na večírcích a oslavách), která silně zatěžuje mozkové a srdeční cévy.
5. Nestresujte se
To se snadno řekne, ale hůř udělá. Občasnému stresu se neubrání nikdo z nás. Pokud se však vypjaté situace opakují příliš často (nebo dokonce denně), srdce je nuceno pracovat ve vyšším tempu, zrychluje se krevní oběh a tlak postupně narůstá. Naučte se relaxovat, jděte se projít na čerstvý vzduch, dělejte věci, které vás baví… Prostě se odreagujte.
6. Zařaďte ryby
Ideálně dvakrát týdně. Jsou totiž přirozeným zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin, jež příznivě ovlivňují zdraví srdce, které rozvádí krev cévami po těle (nejlepší je losos, sardinka, sleď, makrela, pstruh nebo kapr).
7. Choďte víc pěšky
Každý člověk by se měl minimálně 3–4krát týdně věnovat nějaké fyzické aktivitě, a to aspoň 30–45 minut. Nejlepší je svižná chůze, plavání, jízda na kole nebo běh. Pravidelná aerobní zátěž prospívá srdci a cévám.
8. Pijte hodně tekutin
Lidské tělo i krev jsou z velké části tvořeny vodou. Voda funguje jako transportní kapalina a napomáhá rozvádět živiny i elektrolyty po těle – z buněk a do buněk. Nedostatek tekutin narušuje tuto elektrolytickou rovnováhu důležitou pro správný tlak krve a nepříznivě zahušťuje krev, což zatěžuje celý cévní systém. Vyvarujte se nápojů s vysokým obsahem sodíku (některé minerální vody). Voda, neslazené bylinné čaje či hodně naředěné ovocné šťávy vás budou ideálně hydratovat po celý den.
9. Mějte cukr pod kontrolou
Zvýšená hladina krevního cukru přispívá k řadě srdečně-cévních komplikací a je spojena se zvýšeným krevním tlakem. Proto je důležité dbát také na optimální hladinu glykémie – například i tím, že zařadíte užívání doplňků stravy s extraktem ze skořice, které pomáhají udržovat zdravou hladinu cukru v krvi. Tyto doplňky lze zakoupit v lékárnách nebo na e-shopu.