Rakytník – oranžový poklad ze zahrádky

Rakytník – oranžový poklad ze zahrádky

Publikováno: 01.07.2021

Zobrazení: 249

Drobné kyselé bobulky plné vitaminů.

Chřipka, kašel, nachlazení se ozývá na každém rohu. Podzim testuje naši odolnost. Naštěstí nejsme tak úplně bezbranní. Naše imunita působí jako ochranný štít. V období zvýšených nároků na obranyschopnost organismu je důležité pečovat o své zdraví a podporovat odolnost – třeba „zázračnými kuličkami", které mlsali i ruští kosmonauti.

Ti je užívali ze dvou důvodů: aby se vyrovnali s nedostatkem vitaminů a zároveň jako ochranu před volnými radikály z kosmického záření. Plody rakytníku řešetlákového zaujaly však svými schopnostmi už dlouho předtím, než si jich všimla moderní věda. Například v antickém Řecku se používaly pro podporu metabolismu a celkové kondice. Lidé totiž vypozorovali, že zvířata pasoucí se v oblastech, kde rostl tento keř, doslova překypovala zdravím. Rakytník byl známý také v Mongolsku, Indii, Číně, na Sibiři (kde mu místní přezdívají citroník severu) i v Tibetu, kde ho už tradičně používali pro podporu imunitního systému, trávení, zdraví srdce i kůže.

Bobulky nabité k prasknutí

Sytě oranžové plody jsou přímo nabité aktivními látkami (vědci dosud identifikovali asi 200 druhů). Obsahují bohatý koktejl organických kyselin, flavonoidů i alkaloidů a rovněž se pyšní obsahem tříslovin a silic. Rakytník můžeme také často najít na nejvyšších pozicích tabulek, co se týče množství vitaminů či minerálů. Jeho oranžová barva je tvořena podílem karotenoidů a obsahuje také oleje, které se užívají v kosmetice a pro obohacení pestré stravy, protože jsou nabité vitaminy a dalšími aktivními látkami rozpustnými v tucích, a rovněž esenciální mastné kyseliny

Recept dva v jednom – krása i vitalita

To je i důvod, proč bývá rakytník často přirovnáván k elixíru zdraví a mládí. Obsažené látky totiž kromě pozitivních účinků na imunitu a zažívání podporují také kvalitu pokožky a díky obsahu antioxidantů brzdí procesy oxidace – stárnutí buněk. Rakytník se dá zpracovat mnoha různými způsoby. Můžete si z něj připravit čaj, bylinný med nebo ocet, vitalizující nápoj či prášek, který stačí zapít vodou. Výborné jsou také kompoty, protlaky, sirupy, džem nebo likér. Ne každému ale rakytník roste na zahrádce. V tom případě stačí zajít do lékárny či na e-shop a vybrat si některý z doplňků stravy s kvalitním a vysokým obsahem extraktu z rakytníku.

Tip na podporu imunity

Rozmačkejte hrst rakytníkových bobulek, přidejte k nim hrst šípků zbavených jadérek a chloupků a vše zalijte 1 litrem kvalitního bílého vína. Nechte 14 dní louhovat na teplém místě a denně protřepávejte. Potom sceďte a plody ještě pořádně vymačkejte. Nalijte do sklenice a dobře uzavřete. Sladujte na chladném a tmavém místě. Užívejte denně jednu štamprličku.

Multivitaminy a nižší riziko infarktu myokardu
26.10.2010

Multivitaminy a nižší riziko infarktu myokardu

Ženy, které užívají denně multivitaminy, mohou mít snížené riziko infarktu myokardu.

Přečtěte si více
Zobrazení: 94
Antioxidační vitaminy mohou chránit ženy proti rakovině
30.11.2009

Antioxidační vitaminy mohou chránit ženy proti rakovině

Zvýšený přísun vitaminů C, E a beta karotenu může snižovat riziko rakoviny dělohy.

Přečtěte si více
Zobrazení: 153
Hlíva ústřičná – báječná chuť plná skvělých látek
18.06.2021

Hlíva ústřičná – báječná chuť plná skvělých látek

Z tradiční čínské medicíny do moderní gastronomie.

Přečtěte si více
Zobrazení: 810