Hemeroidy – nepříjemné a soukromé

Publikováno: 09.05.2017

Za tzv. Hemeroidy, je označován nepříjemný a bolestivý stav oblasti konečníku známý také pod pojmem „zlatá žíla“. Bohužel, tento stav je docela běžný a v životě se s ním setká téměř každý druhý člověk.

Muži jsou sužováni hemeroidy 4x častěji než ženy. Nejčastěji se tyto potíže vyskytují ve věku mezi 45 – 66  lety. Hemeroid, je vlastně křečová žíla, neboli oteklá céva v oblasti konečníku, která ztratila přirozenou vaskulární integritu cévní stěny. Komplikace nastávají ve chvíli, kdy dojde k zánětu, krvácení či trombóze. Oblast konečníku je velmi citlivá a jemná, tvořená hladkou svalovinou a pružnou pojivovou tkání.  Smutný je i fakt, že většina osob se o tomto problému bojí hovořit a často vyhledávají lékaře až v případě, že problémy přerostou únosnou mez.

Vaskulární integrita cévní stěny je mechanická schopnost cév, regulovat svou činnost, a je nezbytná pro udržení její přirozené funkce. Funkce cévní stěny je regulovaná řadou faktoru jako její propustnost, pružnost, homeostáza, funkce cévních pump a další. Všechny tyto funkce cévy jsou tu proto, aby zajistili plynulý tok krve správným směrem. Jsou-li tyto funkce narušeny, dochází k městnání krve, otoku, svědění, pálení a dalším nepříjemným projevům.

K narušení cévní stěny dochází zejména dlouhodobě zvýšeným tlakem v oblasti břicha a konečníku, ten může být způsobený zácpou, průjmem, dlouhým vysedáváním na toaletě, nadváhou, nebo třeba těhotenstvím.

Zjevné tedy je, že abychom se vyhnuli tomuto stavu, je třeba komplexně pečovat o naše tělo. Zdravá stolice, má být měkká, kompaktní, nešpinit a být pravidelná. V tomto směru je důležité udržovat optimální pitný režim, dostatečný přísun vlákniny ze stravy a přirozený stav střevní mikroflóry. Tyto faktory přispívají také k udržení optimální tělesné hmotnosti. K přirozené činnosti střev, který je k vyprazdňování nezbytný, je důležitý také pravidelný pohyb. Strava bohatá na vitamíny, minerály, a další biologicky aktivní látky, také pomáhá udržovat pevnost a pružnost cévní stěny, která si tak dokáže zachovat své přirozené funkce.

Zajímavé je, že 40% osob, které hemeroidy mají, nevnímají žádné příznaky. Existují dva druhy hemeroidů: vnitřní a vnější, i když většina osob má kombinaci obou těchto typů. Vnější hemeroidy se projevují jako zduřelá část análního otvoru, která může působit bolestivě a způsobovat nepříjemné potíže s hygienou, podráždění pokožky a svědění. Vnitřní hemeroidy jsou většinou bezbolestné, avšak krvácivé při stolici. Tyto vnitřní hemeroidy se stávají bolestivé, až při nekrotizujících či trombotických komplikacích.

Léčba a péče spočívá v úpravě dietního režimu a životního stylu. Pokud je oblast bolestivá, a dochází ke krvácení, je vždy dobré, vyhledat lékaře, který doporučí čípky či masti a vyloučí další komplikace. Je důležité dodržovat přísnou hygienu. V některých případech je nutné i odstranění hemeroidů ať už chirurgicky, či nově, pomocí infračervené koagulace, kryometodami nebo podvazováním.

První pomoc v případě, že Vás tyto potíže postihnou je klid, dostatek tekutin, a sedací koupele v heřmánku či aplikace ledu, tak aby se postižená oblast zklidnila a opadl otok.

Zaměříme-li se na udržení zdraví cév, můžeme kromě doporučení ohledně životního stylu sáhnout i do přírody. Existují byliny, kterým je tradičně připisován pozitivní vliv na zdraví cév a jsou vhodné a také doporučované pro udržení jejich pružnosti a elasticity, jako například Kaštan koňský (Aesculus hippocastanum). Pro podporu regeneračních procesů je vhodný extrakt z Měsíčku lékařského. V našem portfolio je nově produkt společnosti Valosun, s názvem Hemoval Extra, který obsahuje tyto a další byliny. Je ve formě kapek, a je vhodný jako doplněk k zdravému životnímu stylu pro udržení zdraví cév. Ve formě tablet tato společnost přináší produkt Hemodin, který kromě extraktu z kaštanu koňského pro zdravé cévy obsahuje také rozpustnou vlákninu inulin a také látku hesperidin. Pro péči o pokožku se sklony k zevním hemeroidům je vhodná Hemodin mast s extraktem z dubové kůry.

Pro udržení přirozené rovnováhy střevní mikroflóry je vhodné nejen po a při užívání antibiotik užívat tzv. probiotika, tedy živé bakterie. Ty, od značky Valosun obsahují vysoké množství životaschopných bakterií, které jsou pro střevo přirozené. Speciální kapsle je chránění před žaludečními kyselinami a zajišťuje tak jejich uvolnění až v tenkém střevě.

6 největších mýtů o křečových žilách
30.12.2017

6 největších mýtů o křečových žilách

Nohy vás nosí celý život. Věnujte jim trochu víc pozornosti.

Křečové žíly a žilní nedostatečnost

Křečové žíly a žilní nedostatečnost

Co jsou to křečové žíly a jak vznikají? Jak jim předcházet a jak je léčit? Na tyto otázky se teď pokusíme odpovědět.

Muži často trpí nedostatkem minerálů a vitaminů
04.09.2009

Muži často trpí nedostatkem minerálů a vitaminů

Velká část mužské populace v moderním světě trpí nedostatkem některých klíčových minerálů a vitaminů z důvodu nesprávné životosprávy.