Houba jako ochránce
Publikováno: 19.10.2012
Zobrazení: 66
Tahle zvláštní houba dostala své jméno podle tvaru a barvy klobouku, který připomíná ústřice. Je nejen chutná, ale má i spoustu dalších pozitivních vlastností pro lidský organizmus. Především dokáže podporovat imunitní systém.
Od konce léta až do zimy můžete spatřit typické klobouky hlívy ústřičné na živých neboodumřelých kmenech listnatých stromů, hlavně na bucích, ořešácích, břízách, vrbách a topolech. V roce 1917 německý mykolog R. Falck zveřejnil výsledky svých pokusů s jejím umělým pěstováním a dnes je hlíva ústřičná třetí nejpěstovanější houbou na světě, hned za žampiny a šiitake.
Za její oblibou ovšem nestojí pouze skvělá chuť a rozmanité možnosti kuchyňské úpravy, ale především mimořádné léčivé vlastnosti, které využívala už tradiční čínská a japonská medicína.
Podpora imunity
Hlíva ústřičná obsahuje řadu léčivých a prospěšných biologicky aktivních přírodních látek jako např. vitaminy řady B, C, D, K, proteiny, steroly a řadu minerálů a stopových prvků (Fe, K, P, Na, Zn, Se, Cr, Cu, B, I), 18 mastných kyselin a aminokyseliny.
Za její nejvýznamnější složku jsou však považovány glukany, polysacharidy vyživující imunitní buňky organizmu, z nichž nejúčinnější je beta 1,3 D glukan. Podle výsledku dosavadních výzkumu dostatečná hladina glukanů v organizmu urychluje přirozenou regeneraci buněk, napomáhá rekonvalescenci a zpomaluje proces stárnutí. Vlivem glukanů dochází také ke zvýšení čistící schopnosti buněk, a tím k podpoře přirozeného odstraňování nežádoucích látek z těla (toxinu, alergenu, cholesterolu, zbytku chemikálií ze stravy a léčiv).
Glukanům je propisována i schopnost pomáhat chránit lidský organizmus před škodlivými druhy záření např. z televizorů, počítačů, mobilů a dalších elektronických přístrojů.
Čerstvou novinkou Walmarku je doplněk stravy Hlíva ústřičná pro děti!