Doplňky stravy s prebiotiky mohou podporovat vstřebávání minerálů

Doplňky stravy s prebiotiky mohou podporovat vstřebávání minerálů

Publikováno: 05.04.2012

Zobrazení: 104

Nová studie na hlodavcích ukázala, že příjem vlákniny bohaté na prebiotika může pomoci zvýšit hustotu kostí tím, že dojde ke zvýšení vstřebatelnosti důležitých minerálů ve střevě.

Studie publikovaná v časopise Journal of Food Science dokazuje, že příjem dietní vlákniny, jako je inulin či polydextróza může zvýšit vstřebávání minerálů, které jsou důležité pro zdraví kostí.

Postupné stárnutí světové populace vede k vyššímu výskytu různých chronických onemocnění, včetně osteoporózy - onemocnění kostí, které primárně postihuje ženy v postmenopauzálním období (po období přechodu).

Příjem dietní vlákniny zvyšuje vstřebávání a využití vápníku a hořčíku, a tím může snižovat riziko postmenopauzálního řídnutí kostí u žen. Princip tohoto mechanismu spočívá v tom, že příjmem vlákniny dojde k podpoře růstu střevních bakterií, které zvýší svou produkci mastných kyselin s krátkým řetězcem. Ty pak následně ovlivňují pH ve střevě tak, že minerální látky jsou lépe rozpustné a snadněji jsou pak do těla vstřebávány.

Kvůli své schopnosti zvyšovat absorpci minerálních látek, a tím i mineralizaci kostí, je největší pozornost věnována prebiotikům jako oligosacharidy, fruktooligosacharidy a inulin. Všechny tyto typy vlákniny vedly ke zlepšení vstřebávání a využití hořčíku.

Zdroj:

L.C.L. Legette, W.H. Lee, B.R. Martin, J.A. Story, J.K. Campbell, C.M. Weaver: „Prebiotics Enhance Magnesium Absorption and Inulin-based Fibers Exert Chronic Effects on Calcium Utilization in a Postmenopausal Rodent Model“, Journal of Food Science, 2011.

 

Minerály pro zdravé a silné kosti
18.05.2018

Minerály pro zdravé a silné kosti

Kosti tvoří nedílnou součást našeho těla – chrání vnitřní orgány a společně s klouby nám umožňují pohyb. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 2805
Vitaminy a minerální látky mohou snížit riziko vzniku ekzémů u dětí
04.02.2010

Vitaminy a minerální látky mohou snížit riziko vzniku ekzémů u dětí

Zvýšený příjem beta karotenu, vitaminu E, kyseliny listové a železa může snížit riziko atopické dermatitidy (AD) dle nové studie.

Přečtěte si více
Zobrazení: 290
Vitamíny a minerály - přehled
09.06.2021

Vitamíny a minerály - přehled

Přehled vlastností vitamínů a minerálů, kde je najdete a jak působí na lidský organizmus.

Přečtěte si více
Zobrazení: 13880