Dětský mozek a DHA

Dětský mozek a DHA

Publikováno: 16.10.2012

Zobrazení: 503

V rybím tuku jsou obsaženy omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které se přirozeně vyskytují v mozku. Tyto kyseliny jsou zejména u malých dětí zásadní pro vývoj centrální nervové soustavy a mozku.

Při narození tvoří váha mozku 70 % hmoty mozku dospělého, zbytek hmoty se dotváří během předškolních let. I když je počet neuronů při narození konečný, při procesu učení jsou přebudovávány miliardy nervových spojení a dostatečný příjem živin, jak hlavních stavebních látek, tak ostatních kofaktorů (vitaminy, minerály, esenciální aminokyseliny), má pro vývoj mozku rozhodující význam.

Zajímavé je i složení mozku – tvoří ho převážně voda, tuk a proteiny. Tuky představují přibližně 60 % suché části mozku, přičemž nejvyšší zastoupení má omega-3 nenasycená mastná kyselina – kyselina dokosahexaenová (DHA), která vytváří až 20 % šedé kury mozkové. Jedná se o velmi významnou látku, jež má zcela zásadní vliv na správný vývoj mozku a mentálních funkcí dítěte a zároveň pozitivně působí na činnost srdečně cévního systému a vývoj zraku.

Lahodné řešení

Lidské tělo si neumí omega-3 nenasycené mastné kyseliny samo vyrobit, přitom by měly tvořit dvě třetiny denního příjmu mastných kyselin. Ačkoliv neexistují žádná oficiální doporučení pro příjem DHA u dětí, studie ukázaly, že skutečné příjmy jsou mnohem menší než dostatečné množství pro optimální růst a vývoj mozku dítěte. Zatímco většina expertů doporučuje nejméně 100 až 150 miligramů DHA pro děti denně, reálný příjem bývá přibližně pouze 20 až 50 miligramů.

Dětský mozek a DHANejbohatším přírodním zdrojem DHA je rybí tuk, který však většina dětí (zvláště těch středoevropských, nežijících u moře) nemá příliš v lásce kvůli typickému pachu a chuti. Proto jednu z možností, jak zajistit dětem dostatečný příjem omega-3 nenasycených mastnýchkyselin, představují doplňky stravy s DHA. Walmark nyní přichází s jedinečným přípravkem Marťánci sirup Omega 3 s lahodnou medovo-pomerančovou chutí.

Jsou doplňky stravy pro děti vhodné?
29.09.2015

Jsou doplňky stravy pro děti vhodné?

Nejste si jistí, zda jsou doplňky stravy pro vaše děti vhodné? Přečtěte si důvody, proč je vhodné jimi doplnit vyváženou a kvalitní stravu. Postarejte se o zdraví vašich dětí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 484
Jsou vaše děti unavené? Za vším hledejte vitaminy!
03.02.2016

Jsou vaše děti unavené? Za vším hledejte vitaminy!

Dostatek vitaminů přijatých ve stravě je alfou a omegou zdravého vývoje všech dětí. Co ale dělat s vybíravým potomkem, který odmítá jíst zeleninu, ovoce nebo mléčné výrobky?

Přečtěte si více
Zobrazení: 544
Rybí olej a děti
03.12.2010

Rybí olej a děti

Doplňky stravy obsahující rybí olej můžou snížit krevní tlak u mírně obézních dospívajících dětí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 325