Projevy nedostatku hořčíku

Jste podráždění, náladoví a trpíte nespavostí? Možná za to může nedostatek hořčíku. Přečtěte si další reakce vašeho těla na nedostatek tohoto důležitého minerálu.

9.9.2015

Nedostatek hořčíku často pociťují sportovci, diabetici nebo lidé, kteří pijí mnoho alkoholu. Projevuje se podrážděností, nespavostí, náladovostí, špatným trávením, bušením srdce nebo srdeční arytmií. Může také vyvolat deprese, případně záchvat astmatu.

Málo hořčíku v lidském těle se může projevovat také svalovou křečí, psychickou nerovnováhou nebo nespavostí. Nedostatek hořčíku se projevuje také v kvalitě vlasů a nehtů, které se lámou a vlasy vypadávají.

Hořčík má pozitivní vliv na krevní tlak     

Hořčík snižuje riziko náhlého srdečního selhání

Další projevy nedostatku hořčíku:

Hořčík je prvek, který se podílí na řadě metabolických pochodů v lidském organismu a pro správné fungování našeho těla je tedy nenahraditelný. Přispívá například ke správné činnosti svalů a je také důležitý pro správnou funkci nervového systému  působí antistresově .

Obsah hořčíku v lidském těle dospělého člověka se pohybuje od 20 do 30 gramů, přičemž asi polovina z tohoto množství se nachází v kostech a v zubech. Denní potřeba hořčíku stanovená Organizací pro zemědělství a výživu při OSN a Světovou zdravotnickou organizací je asi 500 mg/den pro kojící ženy, 300 mg pro děti a dospělé. Přesné hodnoty jsou samozřejmě individuální a závisí na celkovém zdravotním stavu.1

Také neschopnost vstát i po několika hodinách spánku a noční křeče v lýtkách mohou být důkazem toho, že tělu chybí hořčík. Stejně tak může existovat i spojitost mezi sníženou sexuální touhou  a nízkým příjmem hořčíku. Orientační test příznaků nedostatku hořčíku:

  • Jste podráždění nebo náladoví?
  • Potýkáte se s nespavostí nebo špatně usínáte?
  • Nadměrně se potíte?
  • Probouzíte se ráno unavení?
  • Pociťujete mravenčení?
  • Jste citliví na změny počasí?
  • Kazí se Vám zuby?

Pokud jste na více otázek odpověděli kladně, zaměřte se na pravidelný zvýšený přísun hořčíku a za určitou dobu si test zopakujte. Po pravidelném užívání hořčíku by měl počet kladných odpovědí klesat. 

1  http://www.celostnimedicina.cz/nasledky-nedostatku-horciku-mohou-byt-prekvapive-horke.htm

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.