Příjem vlákniny může chránit ženy před onemocněním srdce

Příjem vlákniny může chránit ženy před onemocněním srdceVědci zjistiil, že vyšší příjem vlákniny nabízí vhodnou ochranu před nemocemi kardiovaskulárního systému, a to zejména u žen.

12.9.2012

Studie byla zaměřená na stravovací návyky více než 20 000 respondentů ze Švédska a riziko výskytu kardiovaskulárních chorob. Tým vědců analyzoval důležitost 13 různých nutričních veličin, zahrnující např. vlákninu, tuky, bílkoviny a sacharidy.  

Ženy, které jedly stravu bohatou na vlákninu měly o téměř 25% nižší riziko výskytu kardiovaskulárních chorob ve srovnání se ženami, které měly příjem vlákniny nižší. Vědci zaznamenali, že  u mužů byl tento účinek daleko méně výrazný. Přesný důvod pro odlišné výsledky u různých pohlaví je nejasný. Výsledky ale potvrdily, že strava s vysokým obsahem vlákniny chrání muže před výskytem mozkové mrtvice.

Studie se zúčastnilo 8 139 mužů a 12 535 žen ve věku mezi 44 – 73 lety. Žádný z respondentů v minulosti netrpěl srdečním onemocněním ani cukrovkou. Po 13,5-letém období  trvání studie byla u  1 089 mužů a 687 žen zjištěna ischemická choroba srdeční  s tím, že vyšší příjem vlákniny byl spojován s nižším výskytem této nemoci u žen.

Vědci dodávají, že další analýzy odhalily statisticky významné spojení mezi příjmem vlákniny a příjmem nasycených mastných kyselin. Míra těchto interakcí byla rovněž odlišná u mužů a žen.

 

Zdroj:  Wallstrom P. et al.: Dietary Fiber and Saturated Fat Intake Associations with Cardiovascular Disease Differ by Sex in the Malmo Diet and Cancer Cohort: A Prospective Study.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.