Resveratrol má příznivý vliv na zdraví srdce

Resveratrol má příznivý vliv na zdraví srdceNová studie ze Španělska uvádí, že užíváním resveratrolu (obsaženém v hroznovém extraktu) po dobu 1 roku došlo u respondentů ke snížení markerů zánětu a posílilo se zdraví srdce.

27.4.2012

Ze studie vyplývá, že hladiny C-reaktivního proteinu (CRP), což je dobře známý ukazatel zánětlivé reakce organismu – klesly o 26%. Studie byla prováděna na lidech s vysokým rizikem kardiovaskulárních onemocnění, kteří již užívají statiny (léky,  jimiž se léčí zvýšená hladina některých lipidů - např. cholesterol - v krvi).

Resveratrol je silný antioxidant a vykazuje rovněž antibakteriální účinky. Je často zmiňován jako bioaktivní složka hroznů a červeného vína a je zejména spojován s „francouzským paradoxem“. Francouzským paradoxem označujeme skutečnost, že lidé žijící ve Francii trpí relativně nízkým výskytem akutních srdečních příhod, navzdory jejich jídelníčku, který obsahuje poměrně velké množství  nasycených tuků. Nízký výskyt srdečních problémů se vysvětluje právě pravidelnou konzumací vína.

Španělské trojitě zaslepené, randomizované, placebem kontrolované studie se účastnilo 75 lidí užívajících statiny (jakožto primární prevence kardiovaskulárních chorob). Účastníci studie byli rozděleni na 3 skupiny. První skupina užívala extrakt z hroznů (s obsahem 8 mg resveratrolu), druhá skupina užívala  extrakt z hroznů (bez obsahu resveratrolu) a třetí skupina užívala placebo – a to po dobu 6-ti měsíců. Po šesti měsících byly zdvojnásobeny dávky – a tyto pak respondenti užívali po dobu dalších 6-ti měsíců. Výsledky ukázaly průkazné snížení CRP hodnot, a to pouze u první skupiny – tedy u skupiny, která užívala extrakt z hroznů bohatý na resveratrol. U obou dalších skupin nedošlo k žádným změnám.

 

Zdroj: The American Journal of Cardiology

Autoři: J. Tomé-Carneiro, M. Gonzalvez, M. Larrosa, et al.: „One –Year Consumption of a Grape Nutraceutical Containing Resveratrol Improves the Inflammatory and Fibrinolytic Status of Patients in Primary Prevention of Cardiovascular Disease“.

Diskuse

Počet reakcí: 0

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuse

ShopRoku 2016
ShopRoku 2016

 

Vytisknout


WALMARK, a.s., Oldřichovice 44, 739 61 Třinec, Česká republika, IČO: 00536016, DIČ: CZ699003348
Zápis v OR: u rejstříkového soudu v Ostravě, oddíl B, vl. č. 2501
Základní kapitál: 372 420 000,- Kč
Informace pro platbu kartou:
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.