Nejčastější příčiny svědění kůže

Nejčastější příčiny svědění kůže

Publikováno: 21.08.2019

Zobrazení: 126821

Svědění kůže je velmi nepříjemné, což jistě zažil každý z nás. Důvodem svědění mohou být komáři, alergie, stres, ale i kožní či jiná onemocnění. Příčin je mnoho. Nejdůležitějším doporučením lékařů je postižené místo neškrábat. Škrábání na chvíli uleví, ale do postiženého místa hrozí zavlečení infekce a zhoršení stavu. Abychom věděli, co je příčinou svědění, je vhodné navštívit lékaře, který doporučí vhodnou léčbu.

Příčiny svědění mohou být různé

Bodnutí hmyzem je nejčastější příčinou svědění. Svědění může nastat i v důsledku alergie na určitý druh kovu, kosmetiku, chemikálie aj. Svěděním pokožky se může projevit i atopický ekzém, lupénka či svrab. Svědění kůže může signalizovat i další onemocnění jako např. poruchy štítné žlázy, selhání ledvin aj. Pokud svědění kůže přetrvává nebo neznáte příčinu, navštivte lékaře.
 

Atopický ekzém jako civilizační onemocnění

Svěděním pokožky se může projevovat i atopický ekzém. Jde o časté onemocnění kůže, na které má vliv znečištěné životní prostředí, strava a dědičnost. Kůže bývá suchá, na dotek drsná a šupinatá. Často se objevuje u citlivé pokožky. Kromě ekzematiků a alergiků se s citlivou kůží můžeme setkat u osob se suchou či stárnoucí kůží a také často u žen.
 

Jak lze svědění kůže předejít

Svědění lze vhodnou prevencí, péčí o kůži a léčbou vždy zmírnit. Úplné vyléčení bývá složité, ale záleží na odhalení spouštěčů svědění. Faktorům, které svědění vyvolávají či zhoršují, je třeba se vyhnout. Jedná se o tzv. spouštěče, jejichž omezením lze svědění předejít či ho zmírnit.
 

Banner image
  

Nejčastější spouštěcí vlivy:

  • Teplo (přetopené místnosti, neprodyšné oblečení, horké koupele, sauna aj.).
  •  Škrábání a dráždění kůže (parfemované aviváže, těsné oblečení aj.).
  •  Aktivity spojené s pocením (práce, sporty, aj.).
  •  Kouření a pobyt v zakouřeném či prašném prostředí.
  •  Kůži vysušující vlivy (časté či dlouhé koupání, časté plavání v bazénu aj.).
  • Pokrmy, nápoje a léky zhoršující svědění kůže (ostrá a kořeněná jídla, aromatické ovoce, alkohol, horké nápoje, aromatické sýry aj.).
  • Psychika, především stres a nedostatek spánku.

První pomoc při svědění kůže

  • Neškrábejte. Hrozí riziko krvácení a zavlečení infekce.
  • Dezinfikujte. Když k poranění kůže (např. bodnutí) dojde, postižené místo vydezinfikujte.
  • Ochlazujte. Postižené místo lze ochladit pomocí studených obkladů.
  • Pokud je postižené místo suché, několikrát denně promažte neparfemovaným krémem.
  • Pomohou i léky proti alergii, tzv. antihistaminika. Koupit je lze také bez předpisu.
Stav pokožky lze podpořit také prostřednictvím doplňků stravy. Pozitivně působí na stav pokožky např. minerály zinek, měď a vitamin E, chránící ji před škodlivým oxidativním stresem poškozujícím kožní buňky. Najdete je v doplňku stravy Viaderm Beauty. Kromě uvedených vitamínů a minerálů obsahuje také biotin, niacin, vitamin A a pupalku dvouletou, přispívají ke zdraví pokožky. Pozitivně působí na pleť také Biotin 300 µg, který ji pomáhá udržovat v dobrém stavu.
 
Akné netrápí jen puberťáky
21.08.2019

Akné netrápí jen puberťáky

Mnozí si myslí, že akné patří jen do období puberty. Akné se ale netýká jen dospívajících, dokáže potrápit i mnohé dospělé. Akné se u dospělých objevuje především v období stresu a hormonálních změn. Obličej plný pupínků tak dobře znají i ti, kteří už z puberty dávno vyrostli. Pokud se na obličeji objeví pár pupínků, není třeba hned panikařit. Někdy stačí zamyslet se nad možnou příčinou vzniku.

Přečtěte si více
Zobrazení: 1827